Plutajuće kule koje čiste okean i generišu energiju
Arhitekta Honglin Li je predložio korišćenje visokih postrojenja koji bi koristili recikliranu plastiku iz okeana za proizvodnju energije. Ovaj science-fiction projekat se zove „Filtration Skyscraper“ i predviđa smiještanje autonomnih kula na napuštene naftne platforme na mjestima u okeanu gdje se skuplja najviše plastičnog otpada. Sofisticirana postrojenja bi od plastike i ostalog otpada iz okeana proizvodila energiju i biogorivo. U suštini, ideja je pretvoriti napuštene naftne platforme u reciklirajuće kule koji bi čistili okeansku vodu i istovremeneo generisali energiju.
Honglin Li predlaže da se reciklirajuće kule smjeste u područje Velikog Pacifičkog Ostrva smeća kojim pluta oko 80 000 tona plastike i otpada. Ovo ostrvo ima površinu od 1,6 miliona kilometara kvadratnih i njime pluta oko 1,8 milijardi čestica otpada. Li je svoj projekat prijavio na takmičenje "eVolo skyscraper" koje se bavi vertikalnom arhitekturom i njenom vezom sa prirodnom i urbanom sredinom gdje je osvojio počasno priznanje.
Plutajuće kule bi bile građene modularno. Moduli bi se pravili na kopnu, a na okeanu bi bili slagani vertikalno. Energija proizvedena od sakupljenog otpada bi služila za potrebe postrojenja, a ostatak bi se sprovodio na kopno. Zagađena voda bi se pumpala na vrh kule, a onda bi se pri njenom slobodnom padu filtrirala. Odvojena plastika bi se odlagala u komoru gdje bi se vršilo spaljivanje ili lagerovanje. Postrojenje bi imalo podignutu platformu koja bi dozvoljavala brodovima prilazak i transport sakupljenog otpada.
19.08.2019. Gradnja
# arhitektura # energetska efikasnost # plutajuća kuća # projekti # zelena gradnja