Povratak ekoloških linoleumskih podova

Od pronalaska vinil podova 1960-ih godina, potražnja za linoleumom je drastično opala. Međutim, zbog sve većeg insistiranja na ekološki prihvatljivijim materijalima, linoleum opet doživljava povratak na tržište.

„Linoleum se proizvodi od obnovljivih prirodnih materijala!ˮ

Često se linoleum podovi i savremeni vinil podovi poistovjećuju zbog sličnog izgleda završne površine. Ipak, ovi proizvodi daleko od toga da su slični.

Linoleum se proizvodi od obnovljivih prirodnih materijala, dok se vinil podovi prave od sintetičkog polivinilhlorida, materijala koji se koristi u proizvodnji cijevi ili kao izolacija na električnim kablovima.


„Linoleum je odličan izbor za ljude sa astomom ili drugim horničnim problemom sa disanjem."


Linoleum započinje svoj život kao smola drveta koja se potapa u laneno ulje na oko 15 dana na temperaturi od 29°C. Natopljena smola drveta se zatim miješa sa drvenim brašnom i pigmentima kako bi se stvorila jedinstvena boja u cijelom materijalu. Povremeno se smješi dodaje kreda kako bi se stvorile meške, svjetlije boje.

Cjelokupna mješavina se zatim prosipa na mrežu napravljenu od jute, koja služi kao podloga za linoleumski pod. Ova amalgamacija se zatim šalje kroz sušare na cilindričnim valjcima, standardno spakovani u pločama od 2x25m, debljina 2-3mm. Nakon završenog procesa sušenja, linoleum je spreman za siječenje, pakovanje i transport.

Proizvodnja linoleuma otpočela je 1860. godine, a od tada su mnogi proizvođači, uprkos pronalasku vinila, nastavili sa proizvodnjom sve do danas. Osavremenjavanje proizvodnih procesa, veći izbor boja i dezena učinili su linoleum ponovo popularnim u industriji podnih obloga.Linoleum je otporniji na grebanje od vinila,zadržava antialergijska, bakteriostatska i antistatična svojstva. Pogodan je za stambene i komercijalne prostore.

Linoleum je generalno trajniji od svojih pandana u vidu luksuznih vinil obolga, a pošto ne emituje nikakva štetna organska jedinjenja, on je odličan izbor za ljude sa astomom ili drugim horničnim problemom sa disanjem. On je takođe mekši od drugih vrsta podnih obloga kao što su parket ili keramičke pločice, i samim tim više štiti krhke objekte koji slučajno padnu na njega, što je posebno korisno u kuhinji.



03.10.2019. Gradnja


# linoleum # materijali # održivost # pod # savjeti

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!