Upotreba mikrocementa u enterijeru

Mikrocement, definitivno jedna od gorećih tema u svijetu dizajna enterijera i jedan od najtraženijih materijala od strane klijenata koji odluče da renoviraju svoj dom. U nastavku teksta otkrijte prednosti i mane korišćenja mikrocementa kao i koje su to vrste mikrocementa najpogodnije za određeni tip prostorija i radova.

ŠTA JE MIKROCEMENT?

Mikrocement je dekorativni premaz sastavljen od cementa, smola na bazi vode, aditiva i mineralnih pigmenata. Ovaj građevinski materijal se izdvaja po tome što se postavlja direktno na postojeći materijal: pločice, gipsane ploče, mermer, gips i još mnogo drugih.

ZAŠTO JE MICROCEMENT SAVRŠEN ZA RENOVIRANJE?

Renoviranje kuće može biti skupo, a mikrocement je veoma isplativ materijal jer vrlo uspješno prekriva površine pa neće iziskivati novac koji bi bio utrošen na uklanjanje starih podova i pločica. Na primjer, u slučaju renoviranja kupatila, može se koristiti neklizajuća završna obrada za mikrocement i na taj način se lako prekriti kada i umivaonik. Kao nepropusni materijal, spriječiće vlaženje kupatila.

VRSTE MIKROCEMENTA

Postoji veliki broj vrsta mikrocemenata ali najčešće upotrijebljivani tipovi su na bazi cementa, vode kao i mikrocement otporan na UV zračenja.


Mikrocement na bazi cementa

Ova vrsta mikrocemnta najlakši je za upotrebu ali i najisplativiji. Pogodna je opcija za one koji žele da oblože unutrašnju ili spoljašnju površinu svog doma a pribjegavaju uradi sam metodama.


Mikrocement na bazi vode

Premaz na bazi vode je svestraniji i ima više završnih obrada od premaza na bazi cementa, uključujući efekat teksture, ali nije pogodan za početnike. Ovi mikrocementi zahtijevaju profesionalnu primjenu, koja može biti vrijedna ulaganja jer je ova vrsta mikrocementa izdržljiva, otpornija na mrlje i neporozna. Najviše se preporučuje u prostorijama sa velikom vlagom, kao što su kupatila ili kuhinje.


Mikrocement otporan na UV zračenja

Najbolja od tri opcije za spoljašnju upotrebu, mikrocement otporan na UV zrake—takođe poznat kao mikrocement na bazi poliuretanakombinuje poliuretan sa cementom i drugim aditivima kako bi stvorio izdržljiv premaz otporan na mrlje, eroziju i UV zrake. Slično premazu na bazi vode, ova vrsta mikrocementa zahtijeva profesionalnu primjenu. Skup je, ali daje dugotrajnu i izdržljivu završnu obradu.

PREDNOSTI MIKROCEMENTA

  • Vodootporan
  • Otporan na mrlje i habanje
  • Može se nanositi direktno na pločice
  • Može pokriti smolu, šperploču i druge uobičajene građevinske materijale
  • Pogodan za renoviranja
  • Otporan na UV zračenja


MANE MIKROCEMENTA

  • Može zahtIijevati profesionalnu instalaciju
  • Može biti skuplji od sličnih završnih obrada

ZAVRŠNE OBRADE I TEKSTURE MIKROCEMENTA

Kao i kod boje, postoje mat, satenski ili sjajni finiš u zavisnosti od vrste mikrocementa koja se koristi. Pri kupovini mikrocementa, potrebno je voditi računa o tome kako će se premaz uskladiti sa dekorom. Sjajna završna obrada može dati vizuelni izgled teksture bez fizičke teksture, dok je mat ili polumat finiš suptilniji i prigušeniji. Ukoliko je poželjan premaz koji nije previše ekstravagantan, ali nije ni dosadan, najbolji izbor bi bio satenski finiš.


Mikrocementi su prilagodljivi, tako da se može postići i gruba ali i fina, glatka tekstura. Fina tekstura je odlična za minimalistički ili savremeni dizajn jer je glatka, ujednačena i moderna, dok je gruba tekstura više rustikalna i ima prirodan, organski izgled.

Crta Pročitajte još

  Kako obojiti zid

  Problemi sa nanošenjem boje

  Najčešći defekti koji se javljaju kod boja

  Kako obojiti zidove tako da poprimaju rustičan izgled



15.05.2024. Gradnja


# bojenje zidova # mikrocement # renoviranje # uređenje enterijera

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!