Karakteristike epoksidnih podova i njihova cijena

Epoksidni podovi se sastoje od epoksidnih smola koje karakteriše visoka elastičnost i velika čvrstoća. Epoksidni podovi imaju veliku primjenu u industrijskim i komercijalnim objektima zbog velike mehaničke čvrstoće, hemijske otpornosti i mogućnosti lakog održavnja. U poslednje vrijeme epoksidni podovi nalaze sve širu primjenu u enterijerima jer pružaju skoro neograničene dekorativne mogućnosti.

Rok trajanja epoksidnih podova je veći od većine ostalih podova. Ako se pravilno postavi i održava, epoksidni pod može trajati i do nekoliko decenija. Epoksidnim smolama se mogu dodavati razne boje što pruža mogućnost dobijanja jedinstvenog dizajna, sa personalizovanim bojama i šarama.

Podovi od epoksidnih smola se rade u različitim debljinama, u zavisnosti od očekivanog opterećenja. Za površine sa standardnim opterećenjem, kao što su stambeni objekti, preporučuje se debljina poda od 2mm. Kod proizvodnih pogona se preporučuje debljina poda od 3mm do 4mm ili više, u zavisnosti od očekivanog opterećenja.

Epoksidni podovi se izvode direktno na podlogu, najčešće je to beton, ali se mogu izvesti i preko gotovog poda, npr. keramike.

Jedna od mana epoksidnih podova je to što su prilično klizavi, a to je posebno opasno na mjestima gdje može doći do prosipanja vode. Ovo se medjutim može riješiti posipanjem kvarcnog pijeska preko epoksidnog premaza. Ovako se dobija hrapava površina koja omogućava veće trenje prilikom hodanja i smanjuje opasnost od nezgoda.

Podloga na koju se izliva epoksidni pod mora biti čista, suva i odmašćena da bi se ostvarilo neophodno prijanjanje smola i da kasnije ne bi došlo do pucanja ili odlepljivanja poda.

Podlozi je potrebno ostaviti dovoljno vremena da se osuši jer bi sva zaostala vlaga mogla da stvori probleme nakon izlivanja poda. Epoksidni pod ne “diše” i isparavanje zarobljene vlage bi moglo dovesti do uvijanja ili stvaranja mjehurića.

Epoksidne smole se nanose u slojevima. Nakon nanošenja prvog sloja, treba mu dati vremena da se potpuno osuši, da bi se nanio drugi sloj. Prvi sloj je obično veoma tanak i služi samo za premazivanje podloge.

Koliko to košta?

Cijena izrade epoksidnih podova zavisi od debljine i tipa poda. Na cijenu može uticati i dizajn poda. Orijentaciona cijena ugradnje epoksidnog poda se kreće oko 30 eura po m². Naravno, cijena može biti i veća, sve u zavisnosti od zahtjeva koje pod treba da ispuni.


11.02.2019. Gradnja


# epoksidni podovi # gradjevinarstvo # materijali # pod

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!