Kako očistiti betonsko stepenište

Prljavština, ostaci i masnoća vremenom oštete betonsko stepenište i ostave trajne uporne mrlje na njemu. Međutim, redovno čišćenje i održavanje mogu obnoviti betonsko stepenište i osigurati da uvijek izgleda svježe i očuvano. U nastavku teksta izdvajamo 3 metode čišćenja betonskog stepeništa koje će vam pomoći da uklonite i one najtvrdokornije mrlje.

1.Metoda: Korišćenje mješavine tečnog deterdženta za suđe i tople vode

  • Na početku, potrebno je stepenice pomesti metlom. Ovo će pripremiti beton za proces čišćenja. Alternativno, može se koristiti i duvač lišća za uklanjanje smeća i prvljaština. Zatim, potrebno je pomiješati toplu vodu sa deterdžentom za suđe. Za uklanjanje intezivnijih mrlja može se dodati i sirće.


  • Temperatura vode treba da bude najmanje 40,5 stepeni Celzijusa (105 stepeni Farenhajta). Dobijenu supstancu treba prosuti po stepeništu, vodeći računa da svaka mrlja bude potpuno prekrivena. Nakon toga, potrebno je sačekati 10 do 15 minuta da tečnost počne da djeluje. Ukoliko prekrivene površine počnu da se suše, treba dodati još tečnosti. U slučaju starih i tvrdokornih mrlja, tečnost je potrebno ostaviti da djeluje oko pola sata.


  • Nakon djelovanja tečnosti, površine treba izribati četkom sa čvrstim čekinjama. Metalne četke mogu izgrebati beton zato ih je poželjno izbjegavati.


  • Ukloliko postoje mrlje koje se nisu uklonile, onda ih treba posuti praškom za pranje veša i ostaviti ga da djeluje od 10 do 15 minuta. Nakon toga, prvo se pospe topla voda po površini a zatim se mrlje ribaju četkom sve dok potpuno ne nestanu. Na kraju, stepenice je potrebno ispirati toplom vodom dok sva pjena od sapuna i prljavština potpuno ne nestanu. Temperatura vode treba da bude najmanje 40,5 stepeni Celzijusa (105 stepeni Farenhajta).

2.Metoda: Upotreba sredstva za čišćenje betona

  • Prvo je potrebno pomesti ili oduvati svu prljavštinu i krhotine sa betonskih stepenica. Takođe, obavezno je pokriti i zaštititi obližnje biljke plastičnim pokrivačem poput cerade ili vreća za smeće.


  • Zatim, u plastičnu kantu, treba pomiješati jedan dio tople vode sa jednim dijelom izbjeljivača. Temperatura vode treba da bude najmanje 105 stepeni Farenhajta (40,5 stepeni Celzijusa). U alternativi, može se koristiti posebno formulisano sredstvo za čišćenje betona umjesto izbjeljivača i vode.


  • Stepenice se, zatim, prskaju rastvorom. Kada se pokrije cijela površina, ostavi se rastvor da stoji 20 do 30 minuta. Betonske stepenice treba da budu potpuno mokre kako bi se spriječilo sušenje rastvora dok djeluje. Ako rastvor počne da se suši, potrebno ga je opet poprskati na stepenice.


  • Nakon djelovanja rastvora, stepenice se očetkaju dugom četkom. Takođe se može koristiti i metla. Stepenice se četkaju odozgo prema dolje dok se prvljaština i nečistoće potpuno ne uklone. Manja četka se koristi za čišćenje malih pukotina i uglova. Potrebno je ravnomjerno čistiti stepenice kako bi se izbjegao neujednačen izgled.


  • Nakon četkanja, stepenice se isperu toplom vodom dok se sav sapun, prljavština i nečistoće ne uklone. Ako su betonske stepenice i dalje prljave, potrebno je ponoviti korake ili koristiti drugu metodu.

3.Metoda: Korišćenje perača pod pritiskom

Preporučuje se perač pod pritiskom sa protokom od barem 15 litara u minutu i pritiskom od barem 3000 psi (oko 20685 kilopaskala).


  • Prvo je potrebno ukloniti prljavštinu, lišće, grančice i drugi otpad sa stepenica koristeći metlu ili električni duvač. Takođe, treba ukloniti i biljke, igračke, namještaj i dekoracije koje su blizu. Biljke koje se ne mogu pomjeriti treba prekriti ceradom ili kesama za smeće.


  • Zatim treba napuniti plastičnu kantu sa jednim dijlelom vruće vode i dva dijela tečnog deterdženta za suđe. Sastojci se dobro izmješaju i nanesu na beton. Tečnost je potrebno ribati četkom sa čvrstim vlaknima. Rastvor treba da odstoji 15 do 20 minuta. Takođe, stepenice se mogu prethodno tretirati sa posebno formulisanim sredstvom za čišćenje betona, ukoliko je to potrebno.


  • Nakon što je rastvor djelovao, stepenice treba oprati peračem. U ovom slučaju, koristit se mlaznica visokog pritiska i režim za ispiranje. Sa mlaznicom okrenutom ka betonu, pritisnite okidač. Počevši od vrha stepenica, počnite da ih čistite krećući se napred-nazad u metodu metlom. Operite stepenice dok se ne uklone sva sapunica, prljavština i nečistoće. Da biste osigurali svoju sigurnost, nosite cipele koje pokrivaju prste, odeću koja može da se pokvasi i zaštitne naočare.


  • Na kraju stepenice treba ostaviti da se osuše. Može biti potrebno jedan do dva dana da se beton potpuno osuši.
Crta Pročitajte još

  Kako očistiti i zaštititi fasadu

  Kako popraviti oštećeno betonsko stepenište

  Kako očistiti cementne mrlje sa kamenog zida



26.06.2024. Gradnja


# beton # betonsko stepenište # čišćenje stepeništa # stepenice

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!