Zmije čuvarke na nadgrobnim spomenicima u Crnoj Gori (II)

Autor teksta: Slobodan Čukić

Za 39. broj časopisa Pogled

Zmija na krstu na groblju u Danilovgradu, foto: S. Čukićbasena

Klesani zmijski likovi na grobljima u skadarskom basenu - Fundini, Vuksanlekićima i Tomićima u Crmnici - bili su polazište za sistematsko istraživanje. Bila je to, koliko mi je poznato, prva potraga te vrste. Zmijski likovi na krstovima u Fundini signalizirali su da bi se takvi simboli mogli naći i na grobljima u obližnjim kučkim selima. Stoga sam obišao groblja u Sjenici, Donjem Medunu, Gonjem Medunu, Dučićima, Liještima, Kosoru i Ublima. Pažljivo sam razgledao kamene krstove na starim grobnicama. Začudo, nije bilo zmijskih likova. Nakon Kuča, obišao sam groblja u Piperima - isprva u Gornjim Crncima, Zadolju, Radeći, Petrovićima, Vukovićima, Gornjim Rogamima, Donjim Rogamima, Zavali i Gornjoj Blizni - đe takođe nijesam naišao na zmijske likove na grobnicama. Ovakav razvoj nije bio obećavajući. Polagano sam gubio nadu da još ima sačuvanih zmijskih likova. A onda je počelo da se “odmotava”. Klesane zmije su se ukazivale tamo đe im se nijesam nadao - van skadarskog basena!


Na veliko iznenađenje, naišao sam na zmijske likove na kamenim grobnicama ispred crkve u Danilovgradu. Bili su isklesani na bočnim stranama dva kamena krsta, u dnu, kao što je slučaj s onima u Tomićima u Crmnici. Ovo me je prilično začudilo i dalo novi podsticaj. Ubrzo sam započeo s “prečešljavanjem” seoskih grobalja oko Podgorice - u Zagaraču, Bjelopavlićima, kao i prema Cetinju. Obišao sam Čepurke, groblje kod crkve Sv. Đorđa u Podgorici, Grbe, Spuž, Gornje Martiniće, Donje Martiniće, Poda, Donji Zagarač, Gornji Zagarač, Komane, Novo Selo, Kruse, Draževinu, Buronje, Progonoviće, Štitare, Đinoviće, Kosijere… I opet nije bilo nikakvih rezultata!


Osim navedenih mjesta, nijesam našao zmijske likove ni u Gornjem Ceklinu, Začiru, Vignjevićima, Prekornici, Gađima, Građanima, Ovtočićima, Utrgu, Brijegama, Sotonićima, Boljevićima…Izgledalo je kao da se neko poigrava sa mnom. I baš kada sam htio da odustanem, naišao sam, usred Cetinja, na dva kamena krsta s isklesanim zmijama. Nalazili su se kod Vlaške crkve. Bili su na donjim bočnim stranama, kao što je slučaj na krstovima u Tomićima i Danilovgradu.

Zmije na krstovima kod Vlaške crkve na Cetinju, kod crkve u Dobrskom Selu i kod crkve u Jelenku

Ako je otkriće klesanih zmijskih likova u Danilovgradu bilo iznenađujuće, ovo pred Vlaškom crkvom je djelovalo nestvarno. Klesane zmije su stajale na tom mjestu cijelo jedno stoljeće, pred očima istraživača naše kulturne baštine - i o tome niko nije napisao ni riječi. Očito je da ih niko nije ni tražio. Nakon duže pauze, u Dobrskom Selu, pred crkvom, naišao sam na još jedan krst sa dva zmijska lika. I tu su stajali na bočnim stranama krsta, pri dnu.


Iznova sam pomislio da je ovo pitanje iscrpljeno. I opet su, po ritmici “toplo-hladno”, uslijedila nova otkrića. Na naredni krst sa dvije isklesane zmije naišao sam na groblju pred crkvom Sv. Nikole u Jelenku u Bjelopavlićima. Bile su u dnu krsta, na tzv. coku, trapezoidnom proširenju. To je i jedini krst takvog oblika sa zmijama na koji sam naišao tokom istraživanja. Istog dana pronašao sam još jedan krst sa zmijskim likovima u Sretnji ispred crkve Sv. Đorđa. Ovaj je, stilski i tipološki, bio bitno drugačiji od svih opisaZmija nih, uključujući i onaj u Jelenku. Ovdje u pitanju nije bio krst koji je sveden na osnovni oblik i na kome su na prednjoj ili bočnim stranama, u donjem dijelu, bile isklesane vijugave zmije. Radilo se o uzglavnoj nadgrobnoj ploči isklesanoj u jednom komadu s krstom na vrhu. Bitna novost je bila u tome što su na krstu i na uzglavniku bile isklesane čak tri vijugave zmije, različitih oblika. Jedna sklupčana zmija nalazila se u dnu krsta. Na uzglavniku je bio isklesan još jedan krst, oko koga su, s obije strane, stajale dvije vijugave zmije. Bilo je očito da ova kompozicija, u simboličkom smislu, na naglašeniji način prikazuje zmiju kao čuvarku groba. Zmije su stajale uz sami krst i, takoreći, bile izjednačene s njime u simboličkoj ravni. Ovaj nadgrobni spomenik je zbog toga jedinstven i, s obzirom na rijetkost, trebalo bi ga zaštititi na adekvatan način.


Petnaestak dana kasnije, naišao sam na još jedan kameni krst sa zmijskim likom u Bandićima, na groblju kod crkve na Bijelim rudinama. Bio je izvaljen iz ležišta i položen na kameni sanduk kome je pripadao. Zmija je isklesana na prednjoj strani krsta, kao što je slučaj i sa zmijskim likovima na fundinskom groblju.

Zmija na prednjoj strani krsta kod crkve u Bijelim rudinama, foto: S. Čukić

Iza ovoga, na groblju kod crkve u Predišu u Katunskoj nahiji, naišao sam na dva krsta sa po dva zmijska lika. Bili su isklesani na bočnim stranama, u dnu. Naknadno sam u Piperima pronašao kameni krst sa isklesanim zmijama na groblju kod crkve u Gornjim Mrkama - bilo je to groblje koje sam izostavio u početnim istraživanjima. Zmije su stajale na bočnim stranama, u donjem dijelu krsta - taj krst je oštećen zbog uticaja atmosferilija, a zmije su jedva vidljive.


Još jedan krst sa dva zmijska lika našao sam na groblju kod crkve u Berima. Zmija na prednjoj strani krsta kod crkve u Bijelim rudinama, foto: S. Čukić Zmija na krstu kod crkve u Predišu, foto: S. ČukićI ovaj je bio netipičan, poput onog u Sretnji, jer su zmije bile isklesane na prednjoj strani, tako što su postavljene uzdužno pored stilizovanog drveta. Istraživanje me je polagano vodilo ka sjeveru Crne Gore. Mimo svih očekivanja, u Pošćenju kod Šavnika naišao sam na dva kamena krsta s isklesanim zmijama. Jedan se nalazi na kamenom sanduku pred crkvom, a drugi na kamenom sanduku sjeverno od crkve. Zmije su u oba slučaja isklesane na bočnim stranama, u dnu krstova.



Na još jedan krst sa zmijskim likom naišao sam na groblju kod crkve u Klopotu u Bratonožićima. Stajao je na kamenom sanduku pred crkvom. Ovaj prikaz je jedinstven, poput onog u Sretnji. Na krstu je isklesana figura gologlavog muškarca s rukama na bokovima, a pod njom - zmija. Na istoj grobnici, na sredini nadgrobne ploče isklesana je ukrštena sablja s koricama. U vrhu ploče, pod krstom, stoji oficirski grb, a pod njim devet ordena. Grob pripada komandiru i kapetanu Vuksanu Grujiću (umro 1887. godine) koji je bio predvoditelj Bratonoškog bataljona u Veljem ratu 1876-1878. godine.

Dvije zmije u donjem dijelu krsta na groblju kod crkve u Berima, foto: S. Čukić

Kako se broj istraženih grobalja povećavao, opadala je vjerovatnoća da će biti novih slučajeva. Iznova sam pomislio da su iscrpljene sve mogućnosti. I opet su uslijedila nova otkrića. Na jedan jedinstveni lik zmije, čuvarke groba, naišao sam u Mikulićima. Nalazila se na bočnoj strani kamenog sanduka, što je jedini takav zabilježeni slučaj. Iza ovoga je uslijedilo novo iznenađenje. Naišao sam na klesane zmijske likove na kamenom krstu u selu Gnjili Potok podno Trešnjevika, u blizini Andrijevice. Krst stoji na kamenom sanduku, a zmije se nalaze na bočnim stranama krsta, u dnu, kao što je slučaj u većini primjera.


Posljednje otkriće zbilo se u Krnjicama na Skadarskom jezeru, đe sam naišao na još jedan kameni krst sa dva zmijska lika. Krst stoji na kamenom sanduku, a zmije su na bočnim stranama krsta. Jedna je isklesana poput zmija na drugim krstovima, dok je druga izvedena na originalan način. Bio sam obaviješten da na groblju u selu Trepča ima klesanih zmijskih likova, ali se ispostavilo da je riječ o zmijolikim ornamentima - takve ornamente nalazio sam i na seoskim grobljima u Banjanima.

Zmija na krstu kod crkve u Pošćenju i kod crkve u Klopotu, foto: S. Čukić

Nakon svega, pokazalo se da je Aleksandar Stipčević povezao ovu sepulkralnu običajnost sa mnogo užim prostorom nego što je slučaj u stvarnosti. Kako vidimo, nije u pitanju samo skadarski basen već mnogo širi prostor. Isklesani zmijski likovi nalaze se na seoskim grobljima s kraja na kraj Crne Gore - u Tomićima, Krnjicama, Fundini, Klopotu, Gornjim Mrkama, Jelenku, Sretnji, Danilovgradu, Bandićima, Berima, Mikulićima, Dobrskom Selu, kod Vlaške crkve na Cetinju, u Predišu, Pošćenju kod Šavnika i Gnjilom Potoku kod Andrijevice.


Broj preživjelih kamenih grobnica sa ovom simbolikom je relativno mali. Može se pretpostaviti i da ih je prije jednog stoljeća bilo znatno više. Osvrnućemo se na još jedno pitanje. Zmijski likovi su, osim na krstovima i uzglavnim pločama, klesani na kućama, a po svoj prilici i na crkvama. Tokom razgovora o zmijskoj simbolici, naš poznati i dobro obaviješteni istoričar umjetnosti Branislav Borozan saopštio mi je da se zmijski likovi nalaze u Crmnici na tri crkve, na nadvratnicima. Uprkos detaljnoj terenskoj potrazi i bogatoj foto-arhivi crmničkih crkava, nijesam uspio da ustanovim o kojim je objektima riječ. Na terenu nijesam pronašao potvrdu za navedenu tvrdnju. Saopštio sam to B. Borozanu, a on mi je rekao da je siguran da je za to postojala dokumentacija.

Zmijski lik na dovratniku stare kuće na Kosovu, foto: Flamur Dolilekićima,

Arhitekta Miodrag - Miško Bajković mi je saopštio da se u njegovoj ujčevini u Sotonićima (Crmnica) prije pet decenija nalazila stara porodična kamena kuća, koja je na kamenim pločama oko ulaznih vrata imala uklesane rozetu, polumjesec i zmiju. Taj objekat je nastradao u zemljotresu 1979. godine, a kamenje, na žalost, nije sačuvano. Pomenućemo na kraju da je albanski autor Flamur Doli prije dvanaest godina objavio studiju o apotropejskoj zmijskoj simbolici na Kosovu, sa više fotografija zmijskih likova na fasadama starih kuća koje ovdje donosimo (“Decoration from the house snake cult belief system, as evidenced in Kosovan vernacular architecture”, Thesis Kosova, no. 1, 2009).

Zmija na krstu u Gnjilom Potoku, foto: S. Čukić

Crta Pročitajte još

  Zmije čuvarke na nadgrobnim spomenicima u Crnoj Gori



19.07.2024. Gradnja


# istorija # nadgrobni spomenik # spomenik # zmije

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!