Jednostavnost i uravnoteženost Kanso stila u enterijeru

Fotografija: Ishita Sitwala

Kao aktuelni odgovor na sve užurbaniji i haotičniji stil života, pojavio se istočnjački Kanso stil uređenja enterijera, što prevedeno sa japanskog jezika znači jednostavnost. Upravo iz jednostavnosti proističe ljepota i smirenost koje su u saglasju sa minimalističkim tendencijama savremene arhitekture i dizajna enterijera.

Slično feng shui-u, Kanso se fokusira na način protoka energije u prostoru i sastavni je dio sedam principa zen-a, a to su: Fukinsei (asimetrija), Seijaku (tišina), Shizen (prirodnost), Koko (štedljivost), Datsuzoku (oslobađanje od vezanosti za materijalno) i Yugen (suptilna dubina).

Konkretno, u enterijeru, ta harmoničnost prostora se postiže akcentovanjem slobodnog, nepregrađenog prostora, mnoštvom dnevnog svjetla i odstranjivanjem suvišnih stvari u prostoru. Zahvaljujući hromatskoj paleti boja u zemljanim tonovima, dodatno se postiže „mekoća“ prostora na pogled i na dodir. 

Fotografija: Ishita Sitwala

Kuća Kanso, projektovana po principima Kanso stila

Arhitekta Kumpal Vaid autor je enterijera kuće u kojoj su inkorporirani svi principi Kanso stila. Smješten u Mumbai-u, u Indiji, enterijer se može opisati kao pažljivo upakovana igra i fluidnih linija, mekih tekstura i palete boja zemljanih tonova. 

Artikulisane linije taktilnih završnih obrada materijala, odabrane su u skladu sa mirnim i uravnoteženim raspoloženjem koje je sastavni dio ovog stila enterijera. Dominacija vertikalnih i horizontalnih linija u unutrašnoj arhitekturi, nadmašuje potrebu za dekorativnim i suvišnim predmetima stvarajući na taj način jedan stalni kontinuitet u prostoru. Arhitekta navodi da namjerno ponavljanje fluidnih linija, upareno sa suptilnim geometrijskim šarama poboljšava prostornu koheziju. Radi se o stvaranju vizuelnog ritma kroz dizajn, koji na taj način naglašava suptilnost u atmosferi doma.

Taktilni doživljaj u enterijeru postignut je zahvaljujući upotrebi prirodnih materijala. Mermer u bež tonovima, tople nijanse drveta i prirodan kamen iskorišćeni su tako da naglase opuštenu atmosferu i ugodan ambijent. Ovi materijali ne samo da doprinose estetici prostora, već su i prijatni na dodir, pružajući dodatni osjećaj udobnosti.

Fotografija: Ishita Sitwala

Fotografija: Ishita Sitwala

Fotografija: Ishita Sitwala

Fotografija: Ishita Sitwala

Fotografija: Ishita Sitwala

Fotografija: Ishita Sitwala

Crta Pročitajte još

  Da li je udobni minimalizam prava mjera kod uredjenja enterijera?

  Tradicionalne boje enterijera

  Dom kao spoj spaljenog drveta i kamena



19.09.2024. Gradnja


# dizajn namještaja # kamen # kanso # minimalizam # taktilnost # uređenje enterijera

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!