Kako umjetnička djela mogu postati centralna figura u opremanju vašeg doma

Fotografija: House Paris/Fragomlelistudio

Šta se dogodi kada umjetnost postane primarni element u dizajnu enterijera? Stavljanje akcenta na ona umjetnička koja su nam posebno prirasla k srcu, znači posmatrati ostatak enterijera kao ram koji uokviruje sve ono što se „dešava“ oko te slike ili skulpture. Radi se o specifičnom pristupu koji bi po pravilu trebalo da bude produkt saradnje između arhitekata, klijenata i stručnjaka iz oblasti umjetnosti i kulture kao što su kustosi umjetničkih galerija. 

Prije svega, to je lingvističko pitanje: potrebno je posredovati između različitih jezika, jezika umjetnosti i jezika arhitekture, kako objašnjava Serena Cassissa, kustoškinja umjetničke galerije u Milanu. „Stvoren je veliki mehanizam koji savršeno funkcioniše kada je umjetnost samo umjetnost, čak i u viziji arhitekte koji djelo ne namjerava korisdtiti samo kao usputni dekorativni element u prostoru.“

Fotografija: Elissa Ossino Studio

Kod korišćenja ovog pristupa, selekcija umjetničkih radova koji će biti uključeni u prostor više neće biti završna faza radova, već rana misao koja omogućava svim akterima da rade zajedno od samog početka. Na taj način arhitekte već mogu da integrišu umjetnost u projektantski proces, sa svim praktičnim aspektima koji to podrazumijevaju, od kreiranja adekvatnog prostora do osvjetljenja.

Nakon selekcije umjetničkih djela, stupa na red arhitektura.Često arhitekte dobiju nadahnuće za projekat nakon što svjedoče reakciji klijenta na umjetničko djelo koje žele staviti u prvi plan u svom okruženju. 

Fotografija: Paris House/Fragomlelistudio

Boje na slikama postaju preovladavajući tonovi u enterijeru


Tako, na primjer, arhitekta Fargomeli govori o projektu enterijera kuće dizajniranog u boji, gdje su klasični arhitektonski elementi i drvena obloga u korealiciji sa umecima u bordo boji i apstraktnim slikama u nijansama plave. Konkretno, Fragomeli je postavio drvene pregrade pomoću kojih je podijelio prostor i postavio radove na jednu stranu, a komade namještaja i kuhinjske elemente na drugu. Na taj način napravljena je selekcija radova koji bi bili vidljivi uvijek i onih koji bi se pojavljivali povremeno u prostoru.

Fotografija: Paris House/Fragomlelistudio

Ovo je primjer kako se prostori „dodaju“ umjetničkim djelima i kako zidne pregrade u prostoru omogućavaju da se djelo vidi i koristi. Upravo tako se unutar stambenog prostora može kreirati jedna vrsta scenografskog prostora.

Međutim, važno je izbjeći upotrebu direktnog osvjetljavanja u blizini umjetničkih djela. Kroz primjenu manjih dekorativnih elemenata u neposrednoj okolini, stvara se vizuelna putanja ka umjetničkom djelu.

Fotografija: Paris House/Fragomlelistudio

Arhitekte iz projektantskog biroa Arme imaju drugačiji pristup. Njihova filozofija projektovanja polazi od tvrdnje da je arhitektura skulpturalna disciplina u kojoj bijela boja ima svoju težinu. Ne koriste boju, samo bijelu i crnu. Stoga, projektanti se poigravaju sa arhitektonikom, stvarajući prostor koji je spreman da „dočeka“ umjetnost. U konačnici, prostor se tretira kao platno u kome se slika dodaje tek na samom kraju kako bi ga upotpunila i oplemenila.

Fotografija: “Feffo” Federico D’amico

Fotografija: Nicolò Parsenziani + Gioia Sopelsa

Fotografija: Nicolò Parsenziani + Gioia Sopelsa

Crta Pročitajte još

  Šta je to psihologija boja u enterijeru i kako odabrati adekvatnu paletu kojom će se prostor oplemeniti



11.10.2024. Gradnja


# enterijer # umjetnička djela # umjetnost # uređenje enterijera # uređenje stana

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!