Uticaj tekstura na dizajn enterijera
Izvor: margaritabravo.com
Kada je u pitanju stvaranje prijatnih, funkcionalnih i personalizovanih prostora, ključni korak je posvetiti se detaljima. Materijali i teksture su glavni alati pomoću kojih možemo diktirati vizuelni fokus, naglasiti dubinu prostora i stvoriti taktilne senzacije.
Bez obzira na odabrani stil uređenja enterijera, vješta kombinacija materijala i tekstura može da transformiše okruženje u lično utočište, gdje svaki element posjeduje jedinstven karakter i poziva na istraživanje. Bez obzira da li se više teži ka minimalističkom ili nekom klasičnijem dizajnu, sofisticiraniju estetiku, poigravanje teksturama različitih materijala, nudi beskrajne mogućnosti za stvaranje prostora koji nosi lični pečat, odražava našu individualnost i zadovoljava naše potrebe.
Izvor: almadeluce.com
Šta je to tekstura?
U kontekstu dizajna enterijera, tekstura se odnosi na fizičku i vizuelnu površinu nekog elementa u prostoru. Tekstura se može uočiti i doživjeti na mnogo načina i ona je osnovni „alat“ sa kojim projektanti enterijera mogu da rade kako bi stvorili cjelovito iskustvo u prostoru. Dakle, radi se o umjeću kombinovanja taktilnog i vizuelnog doživljaja u prostoru.
Izvor: luxevictoria.ca
Vizuelna i taktilna tekstura
Taktilna tekstura je najočiglednija. To je ono što možemo fizički osetiti kada dodirnemo površinu. Bilo da je u pitanju hrapavost zida, glatkoća tkanine ili mekoća tepiha. Ovo su sve primeri taktilne teksture. Taktilna tekstura će uticati na sveukupan komfor i doživljaj prostora u kome je prijatno boraviti.
Vizuelna tekstura se graniči sa iluzijom. Ona se odnosi na sami izgled površine materijala. Može se koristiti za iluzorno stvaranje dubine u prostoru. Tapeta sa određenim uzorkom ili komad sa mermernom završnom obradom su primjeri vizuelne teksture. Takođe je važno naglasiti, da pažljiv odabir tekstura omogućava postizanje kontrasta ili ravnoteže u prostoriji. Sobi sa glatkim površinama može se „udahnuti“ novi život sa nekim teksturiranim detaljima. S druge strane, u prostoru koji je preopterećen namještajem i raznim predmetima, mekše teksture mogu da unesu izbalansiranost i uravnoteženost.
Izvor: margaritabravo.com
Na koji način primijeniti teksture u dizajnu enterijera?
Tajna leži u stvaranju preklapajućih slojeva, kroz vještu upotrebu različitih tekstura na materijalima. Bez obzira na odabranu vrstu materijala, od suštinskog je značaja da oni međusobno komuniciraju stvarajući na taj način vizuelni sklad. Razlaganje različitih tekstura u dizajnu enterijera ključno je za postizanje bogatog i funkcionalnog prostora. Poželjno je izmiješati različite „izvore“ tekstura, izbjegavajući fokusiranje samo na jednu vrstu tkanine ili završne obrade. Ideja je da teksture odgovaraju jedna drugoj, bez obzira na pojedinačno odabrane elemente.
Izvor: belartestudio.com
Stvaranje vizuelnog kontrasta upotrebom različitih tekstura i tkanina će unijeti ravnotežu u prostoriju. Na primjer, zanimljiv vizuelni odnos može se postići postavljanjem masivnog, drvenog stola i mekog tepiha jedno uz drugo. Zatim, pažljivo pozicioniranje slika i umjetničkih djela na zidovima omogućava nam da dobijemo višedimenzionalni efekat prostora.
Ključ za postizanje adekvatnog krajnjeg rezultata je uravnotežiti upotrebu tekstura i materijala, izbjegavajući prekomjerna vizuelna opterećenja. Uravnotežena kombinacija grubih i glatkih, mekih i tvrdih površina stvara zanimljivu vizuelnu kompoziciju koja stimuliše čula i nudi bogato vizuelno iskustvo.
Izvor: artiss.com.au
Namještaj i oprema za namještaj: ključ za stvaranje trodimenzionalnih efekata
Namještaj igra ključnu ulogu u povezivanju različitih tekstura unutar sobe. Kontrast koji stvara mermerni sto sa osjećajem hladnoće na dodir kada se postavli na tepihe od ratana ili vune, odmah stvara harmoničnu atmosferu u prostoriji.
Izvor: margaritabravo.com
Druga tehnika za postizanje željenih efekata je usklađivanje boja sofe i fotelje koristeći različite tkanine. Uključivanje stolova sa zaobljenim ivicama u prostoriji sa svedenim linijama predstavlja još jedan primjer kako se kontrasti iskorišćavaju na profesionalan način.
Oprema za namještaj je takođe važan saveznik u ovom kreativnom izazovu. Nudi nam mogućnost poigravanja sa različitim teksturama bez mnogo planiranja, jer se mogu dodati već opremljenim prostorijama. Tajna leži u odabiru materijala i završnih obrada drugačijih od onih koji su već prisutni u okruženju u koje namjeravamo da ih postavimo. Tako je moguće poigravati sa efektima koji stvaraju staklo i ogledala, kao i sa detaljima kao što su tacne, presvlake za garnituru, jastuci, lampe i biljke. Rezultat će biti dinamično, intrigantno okruženje koje će privući pažnju i stimulisati čula.
Stan u kojem zavjesa zavodi red
10 kultnih dizajnerskih komada namještaja
16.10.2024. Gradnja
# dizajn namještaja # materijali # tekstura