Kako prilagoditi stambeni prostor namijenjen licima sa invaliditetom

Prilikom projektovanja stambenog prostora čiji je korisnik lice sa indaliditetom, lice sa smanjenom pokretljivošću ili starija osoba, potrebno je razmotriti određene karakteristike prostora koje često bivaju zanemarene.

Projektovanje stambenog prostora generalno se kreće ka takozvanom univerzalnom dizajnu, čiji prostor je od samog starta koncipiran na fleksibilan način, što znači da je potrebno manje adaptacija kasnije.

Fotografija: Hiroyuki Oki

Pristupačan i inkluzivan pristup


Univerzalni dizajn ima za cilj stvaranje okruženja koje mogu koristiti svi ljudi, bez obzira na godine ili nivo sposobnosti. Integrisanjem ovakvog pristupa u politike pristupačnog stanovanja, možemo omogućiti da subvencionisano stanovanje bude dostupno većini populacije kojoj je namijenjeno. 

Fotografija: Peter Čintalan

Adekvatno dimenzionisanje ulaza u objekte stanovanja


Potrebno je razmotriti dimenzije ulaza u objekat i prostora u kome se odvija kretanje unutar stana kao što su hodnici i predsoblja.


  • Ispred ulaznih vrata neophodan je ravan pješački plato dimenzija najmanje 150 x 150 cm
  • svijetla širina ulaznih vrata mora biti između 90 i 210 cm
  • Vrata i hodnici moraju biti široki 80cm i 90cm ako postoji potreba okretanja korisnika invalidskih kolica u dovratniku i na taj način omogućiti nesmetan prolaz invalidskim kolicima. Ukoliko objekat ima više etaža ili ukoliko postoje određene denivelacije u prostoru, potrebno je ubaciti podiznu platformu ili uvesti pristupnu rampu i na taj način omogućiti vezu između ulaza, zajedničkih prostora, spavaće sobe i kupatila.

Fotografija: Katherine Lu

Fotografija: Paul Ott

Fotografija: Imagina2

Generalna uputstva za stvaranje pristupačnijeg prostora


Neophodno je da pultovi i ormari budu spušteni, ili ostaviti mogućnost za njihovo spuštanje po potrebi. Sudopere i lavaboi treba da budu podesive visine, posebno za korisnike invalidskih kolica. Podovi treba da budu neklizajući, izdržljivi, i da se lako čiste. Vinilni podovi i laminati su idealni za invalidska kolica baš zbog svoje glatke površine i lakog načina održavanja.

 Ugradnja ručica sa polugom i spuštenih ručki takođe će pomoći onima u invalidskim kolicima. Na kraju, važno je i da raznorazna elektronska oprema poput prekidača i utičnica bude na visini koja je pristupačna licima sa invaliditetom. 

Crta Pročitajte još

  Standardne mjere koje treba znati prije uređenja kupatila

  Za život u pokretu, pokretni namještaj



18.10.2024. Gradnja


Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!