Rješavanje pitanja kretanja u urbanoj sredini
Rješavanje sveobuhvatne problematike kretanja u gradskoj zoni predstavlja jedan od ključnih tačaka urbane strukture. Termin urbana struktura, odnosi se na raspored i dinamiku odnosa između blokova i kvartova, ulica, zgrada, javnih prostora i djelova gradskog pejzaža koji sačinjavaju jednu urbanu sredinu.
Optimalno rješenje kretanja odnosi se na suštinske aspekte kretanja sa fokusom na mrežu ulica i pješačkih staza. Pravilno postavljanje sistema saobraćaja od vitalne je važnosti za jednu urbanu sredinu, jer utiče na sve vidove korišćenja i aktivnosti gradske sredine i ima uticaj na izgradnju okolnih mjesta.
Uspješno rješenje kretanja u gradu pruža maksimalnu širinu odabira načina putovanja (korišćenje automobila, javnog prevoza ili bicikla), uzima u obzir sve vrste kretanja koje će novonastala izgradnja proizvesti i uspostavlja jasne veze sa postojećim linijama kretanja i objektima.
Izvor: ohm-advisors.com
Ono što često bude zanemareno u mnogim sredinama je činjenica da mreža saobraćajnica treba podjednako da uvaži komfor i lakoću kretanja i pješacima, vozačima bicikla i korisnicima javnog prevoza kao što to čini sa automobilima. Dakle, neophodno je prilagoditi puteve tako da podjednako odgovaraju svim učesnicima u saobraćaju. Konkretno, kada su u pitanju pješaci, to znači da su dobro uređene pješačke putanje sagledive, adekvatno osvijetljene i uređene na estetski prijemčiv način. Zatim, neophodno je poraditi na poboljšanju prilaza stanicama javnog prevoza koji su često neatratkivni i nedovoljno obilježeni.
Procjena putanje je specifična i zavisi od bezbroj „nevidljivih“ faktora. Stoga, svakoj treba pristupiti sa posebnom pažnjom i odrađenom detaljnom analizom prije započinjanja bilo kakve intervencije.
Izvor: blog.ptvgroup.com
Procjena kretanja
Za početak, neophodno je sprovesti evaluaciju, odnosno procjenu kretanja koja će biti polazna tačka za unaprijeđenje postojeće šeme ulica. Obavezni faktori koje tom prilikom treba razmotriti bez obzira na način prevoza su sljedeći:
- bezbjednost
- brzina
- spuštanje sa ili penjanje na ivičnjak
- pješački i biciklistički prelazi
- odvojene staze
- kvalitet prevoza
- nadvožnjaci i pješački mostovi
- podzemni prolazi
- buka
- zagađenje
- odvajanja
- vizuelni doživljaj
- zakrčenost trotoara i puteva
- kvalitet puteva i popločanja
- biciklistička mreža
Izvor: NYC Odsjek za saobraćaj
Procjena kvaliteta puteva će dalje poslužiti kao sredstvo pomoću kojeg će se odlučivati koje puteve treba unaprijediti i rekonstruisati, a gdje uvesti nove. Rekonstrukcija postojeće lokacije može biti prilika za obnovu starih putanja koje su se u međuvremenu „izgubile“ ili degradirale, kao i da se poboljša kretanje kroz čitavo područje.
Izvor: citymapper.com
Planiranje olakšanog kretanja pješaka
Prvi korak je sagledavanje pješačke distance do sadržaja i usluga lokalnog centra grada. Pri čemu je važno obratiti pažnju na kvalitet trotoara i pješačkih staza, pogotovo kada se kao prepreke na putu nađu gusto opterećene saobraćajnice ili željeznička pruga. Konkretno, to znači napraviti procjenu optimalnog trajanja pješačenja do lokalnih sadržaja kao što su supermarketi, prodavnice, pošte, banke, ugostiteljski objekti u radijusu od 800 m do 1km, što znači da ih je moguće dostići za maksimalno 15 minuta hoda. Ovo je posebno važno za manje gradove u cilju smanjenja opterećenja saobraćaja vozilima što bi neminovno dovelo do smanjenja zagađenja i podspiješilo korišćenje zdravijih, alternativnih metoda. Na kraju, dati prednost pješacima znači staviti svakodnevni doživljaj ulice na prvo mjesto.
Petnaestominutni gradovi, održivi urbanistički koncept ili utopija?
Zašto su savremeni gradovi nespremni za budućnost
Istorija urbanizma
23.10.2024. Gradnja
# kretanje # pješačko kretanje # urbanizam