Tipovi i vrste boja za farbanje unutrašnjih zidova
Izvor: paintzen.com
Već neko vrijeme, tržište je preplavljeno sa širokom lepezom boja različitog hemijskog sastava i pregršt završnih obrada. Odabir adekvatnih karakteristika i boja utiču na njenu dugotrajnost, i to je ujedno jedan od krucijalnih elemenata svakog enterijera.
Zidovi različitih prostorija u kući iziskuju odabir više vrsta boja, koje imaju drugačiji hemijski sastav. Prilikom kupovine boje, važno je proučiti etiketu sa izlistanim sastavom, jer nazivi mnogih vrsta hemikalija se prepliću, a različiti brendovi ih mogu različito koristiti. Za početak, najvažnije je razumjeti razliku između boja na bazi vode i onih na bazi ulja kao i načine njihove primjene.
Izvor: diy.com
Boje na bazi vode
Lateks boje
Uvođenje lateks boja 40-ih godina prošlog vijeka bilo je revolucionarano rješenje, s obzirom da se radi o visoko kvalitetnoj vrsti boje na bazi vode. Lateks boje i dalje imaju široku primjenu kada je u pitanju krečenje unutrašnjih zidova, a ujedno predstavljaju i ekološki prihvatljivu opciju. Brže se suše od boja na bazi ulja i lakše se čiste – za održavanje su dovoljni sapun i voda. Međutim, ove boje se nisu iskazale kao otporne na habanja, stoga ih je najbolje primijeniti na plafonima i zaklonjenijim površinama zidova.
Akrilne boje
Akrilne boje karakteriše efikasnost primjene – postupak farbanja je brz i jednostavan. Zahvaljujući svom sastavu u kome je zastupljen veliki broj akrilnih polimera, akrilne boje su izdržljivije na oštećenje i habanje, ali samim tim i skuplje u odnosu na lateks boje.
Izvor: nipponpaint.co.in
Boje na bazi ulja
Alkidne boje
Baza ove vrste boja je alkidno ulje. Uljane boje su generalno manje zastupljene u odnosu na vodene, ali svakako nude neke prednosti. Ove boje su otpornije i njima se može postići glatkija završna obrada, jer nema vidljivih tragova četke ili valjka. Često se preporučuju za upotrebu na površinama koje se češće koriste, kao što su podovi, vrata, pa čak i namještaj. Alkidne boje imaju jači miris i potrebno im je mnogo više vremena da se osuše nego onima na bazi vode. Još jedna mana odnosi se na čišćenje – potrebno je korišćenje jakih hemikalija kao što je razređivač boje ili terpentin.
Emajl boje
Ova vrsta boja je izrazito izdržljiva i u stanju da podnese habanje. Više se koristi za farbanje spoljašnjih zidova, ali se može primijeniti i u zatvorenom prostoru. U prošlosti se podrazumijevalo da su skoro sve emajl boje bile na bazi ulja, ali nedavno su i neke vodene boje počele da koriste ovu oznaku. Stoga, važno je pažljivo pročitati sastav boje kako bi znali o kakvoj se tačno radi.
Izvor: bestpickreports.com
Završne obrade boja unutrašnjih zidova
Mat boje nemaju sjaj. One pružaju nereflektujuću, glatku pokrivenost koja može prikriti površinska oštećenja. Zahtijevaju manje nanošenja slojeva od onih sa visokim sjajem i lakše sevrše manje korekcije. Visoko su pigmentovane i najmanje otporne na habanje. Najbolje je primijeniti ih na zidovima prostorija sa najmanjom frekvencijom kretanja kao što su spavaće sobe.
Jednu od najpopularnijih završnih obrada za unutrašnje zidove, takozvanu „ljuska jajeta“ obradu, karakteriše nizak nivo sjaja i glatka površina. Lakše se čisti od mat boja i veća je vjerovatnoća da će izdržati mrlje i ogrebotine. Dobra je za prostorije sa srednjom frekvencijom kretanja, kao što su hodnici, trpezarije i dnevne sobe.
Smatra se da boje sa završnom obradom nalik na saten, imaju najširu primjenu kada su u pitanju unutrašnji zidovi. Otporne su na buđ i jednostavnije su za čišćenje od onih sa mat i „ljuska jajeta“ obradom. Međutim, boja sa ovakvom završnom obradom može pokazati neke nedostatke prilikom nanošenja, što je kasnije teško popraviti. Uglavnom se primjenjuje na zidovima prostorija sa velikim prometom ljudi poput igraonica i porodičnih soba, kao i na zidovima prostorija sa puno vlage, kao što su kuhinje i kupatila.
Izvor: singletrackpainting.com
Na kraju, prilikom odabira između boje na bazi ulja ili one na bazi vode, važno je uzeti u obzir ovaj važan faktor – boju na bazi vode moguće je nanijeti preko boje na bazi ulja, ali ne i suprotno, tako da je važno sa kojom vrstom boje se počinje. Ukoliko se radi o zidu koji planirate često da krečite, boja na bazi vode je bolja opcija. Međutim, ako želite da traje što duže, onda treba odabrati boju na uljanoj bazi.
Problemi sa nanošenjem boje
Kako zaštiti zidove posle bojenja
Najčešći defekti koji se javljaju kod boja
Idealne kombinacije boja za vaš stambeni prostor
01.11.2024. Gradnja
# akrilna boja # boje na bazi ulja # bojenabazivode # bojenje zidova