Enterijer prodavnica odjeće- spona između dizajna i prodaje
Fotografija: Locatelli Partners
Dizajn i funkcionalnost su dva ključna faktora u projektovanju i dizajniranju atraktivnog prodajnog prostora. Dizajn je alat za oblikovanje i usmjeravanje narativne putanje jednog brenda. Enterijer jedne radnje umnogome utiče na kreiranje atmosfere tokom prilikom razgledanja i boravka u prostoru. Drugim riječima, putem dizajna definiše se optimalna prostorna i komercijalna sekvenca za komunikaciju koju čine: proizvod, filozofija i suština brenda.
Funkcionalnost kao sastavni dio projektovanja prodavnice biti podređen posjetiocima i njihovoj lakoći snalaženja u prostoru. Konkretno, osim u pregrađevianju prostora to se ogleda u odabiru i pozicioniranju namještaja koji diktira dinamiku kretanja kroz prostor.
Fotografija: Locatelli Partners
Materijalizacija
Kada je u pitanju ova vrsta dizajna enterijera odabir kvalitetnih i sofisticiranih materijala je od suštinskog značaja. Kada je u pitanju obrada podova, najčešće se radi o drvenim podovima u kombinaciji sa dekorativnim premazima, koji se nanose direktno na drvo kao što je mikrocement. Zidne obloge su često protagonisti enterijera namijenjenih prodaji, pa se na ziodovima često mogu naći veliki formati porcelanskih ploča raznih tekstura i završnih obrada. Krajnji rezultat je kontrast materijala koji značajno doprinosi estetskoj prijemčivosti prostora. U koloritu posebno su značajni detalji u vidu crnih i zlatnih metalnih dodataka koji se koriste i kao obloga i kao detalji namještaja.
Fotografija: Marco Cappelletti
Odabir namještaja
Prilikom projektovanja prodavnice odjeće, namještaj mora biti funkcionalan i estetski rafiniran. Iako se možda na prvi pogled ne čini tako, namještaj u ovom tipu enterijera nema samo ulogu izlagačkog prostora. Umjesto toga, potrebno je osmisliti namještaj koji na najbolji način može da predstavi prodajne komade, ali koji, istovremeno, sam za sebe ima svojevrsnu funkcionalnu i estetsku vrijednost koja na pravi način prikazuje cjelokupan prostor. Izložbeni namještaj karakteriše modularan i fleksibilan sistem, minimalističkog dizajna, po potrebi opremljen policama od tankih pločastih materijala. Ono što se do sada pokazalo kao uspješna kombinacija materijala jesu metali cjevastog oblika sa pozlaćenom završnom obradom u kombinaciji sa drvenim i staklenim dodacima. Ne treba zanemariti ni značaj prisustva tkanine i mekih materijala u kombinaciji sa „hladnom“ završnom obradom zidova. S obzirom na komercijalnu namjenu prostora, pozicioniranje pojedinačnih dodataka za opremanje je uvijek u skladu sa marketinškom strategijom brenda.
Izvor: yellowtrace.com.au
Izvor: Locatelli Partners
Osvjetljenje
Uz odabir namještaja i materijalizacije prostora, osvjetljenje definiše identitet i stil prodajnog mjesta, a uz to i pomaže da se „kreira“ putanja potencijalnog kupca. Pravilno postavljen sistem osvjetljenja, na pravi način ističe artikle u sklopu radnje. U suštini, percepcija čitavog okruženja se može potpuno izmijeniti, na osnovu odabranog tipa osvjetljenja, što potencijalno može uticati i na povećanje prodaje.
Fotografija: Studio Gabriele Basilico
Generičko osvjetljenje
Generičko osvetljenje je svakako najintuitivnije. Tehnička svjetla se koriste za osvjetljavanje čitavog okruženja, kako bi se kupcima omogućilo slobodno kretanje u prostoru, a uz to i optimizovao rad osoblja.
Funkcionalno osvjetljenje
Funkcionalno osvjetljenje je povezano sa potrebama osoblja prodavnice. Da budemo precizniji, uzmimo za primjer svjetla na kasi. Šalter u sklopu kog se nalazi kasa, zahtijeva zasebno i naglašeno osvjetljenje, jer predstavlja krajnji cilj procesa kupovine.
Fotografija: Marco Cappelletti
Akcentno osvjetljenje
Akcentno osvjetljenje se obično koristi za isticanje ključnih tačaka prodavnice. Kroz upotrebu reflektora, akcentnog osvjetljenja, skreće se pažnja na proizvode, izložbene lutke i specifične uglove. Ova vrsta osvjetljenja služi da istakne elemente koje želimo da kupci posebno primijete. U tu svrhu, korišćena svjetla su u potpunosti dio strategije vizuelnog merchandisinga, marketinške tehnike zasnovane na senzornim stimulansima.
Dekorativno osvetljenje
Dekorativno osvjetljenje koristi rasvjetna tijela, posebno njihove nosače, kako bi se naglasili određeni detalji u prostoru. Kroz ugradnju upadljivih lustera, ili drugih vrsta osvjetljenja atraktivnog dizajna, može se definisati specifičan identitet radnje.
Fotografija: Studio Gabriele Basilico
Na kraju, kod ove vrste enterijera, prodajni artikli nisu samo jednostavno izloženi, već se istovremeno posmatraju u atmosferi koja poziva na otkrivanje i uvažavanje njihove jedinstvenosti i kreativnosti koja stoji iza procesa njihove kreacije. Ovakav prostor ima potencijal da postane inkubator novih ideja i mjesto kulturnog izražavanja uz čvrstu vezu sa lokalnim kontekstom i njegovim identitetom.
Upotreba mikrocementa u enterijeru
Ambijentalnim osvjetljenjem do apsolutne ušuškanosti
05.11.2024. Gradnja
# enterijer # enterijeri prodavnice odjeće # retail design # uređenje enterijera