Na šta treba obratiti pažnju prilikom odabira lustera

Lusteri, pored toga što često predstavljaju osnovni izvor svjetlosti u prostoriji, zapravo su jedan od osnovnih elemenata dizajna, sposobni da upotpune stil i atmosferu enterijera. Stoga, nameće se pitanje kako odabrati najprikladniji tip lustera za svaku prostoriju? Bilo da planirate kompletno renoviranje stana ili samo pojedinih prostorija, odabir lustera predstavlja važan segment koji utiče na cjelokupan vizuelni doživljaj prostora. 

Izvor: artemide.com

Stil i kolorit enterijera


Prvi korak pri odabiru lustera je sagledavanje stila koji preovladava u enterijeru prostorije u kojoj će biti postavljen. Ako je namještaj u prostoriji jednostavan, svedene forme i neutralnih boja uz diskretne dekorativne detalje poput skandinavskog stila, luster minimalističkog dizajna bi mogao biti pravi izbor. Za enterijere u kojima preovladava nešto rustičniji namještaj i stil uređenja, luster složenije forme i nešto tamnijih tonova je poželjno rješenje.

Izvor: lampadaribartalini.it

Tipovi lustera koji se mogu naći na tržištu


Visilice predstavljaju jedan od najpopularnijih i najraznovrsnijih. Na tržištu se mogu naći u vidu lustera svedenog dizajna, sa samo jednom svjetiljkom, ili kao složenije kompozicije više svjetiljki. Visilice su adekvatno rješenje za osvjetljavanje centralnih tačaka u prostorijama kao iznad trpezarijskog stola u trpezariji ili iznad kuhinjskog ostrva u kuhinji. 

Izvor: eglo.com

Lusteri umjetničkog karaktera, koji su u skladu sa savremenim stremljenjima u industriji dizajna osvjetljenja. Odlikuju se inovativnim, često minimalističkim dizajnom i najčešće su napravljeni od materijala kao što je metal, staklo ili plastika, nudeći širok spektar oblika i veličina. Najpoznatiji među njima su takozvani „sputnik“ lusteri, koji su dobili to ime jer podsjećaju na čuveni satelit.

Izvor: homedesigning.com

Lusteri rustičnog stila napravljeni su od kombinacije materijala kao što su drvo, kovano gvožđe i različite vrste konopca, ovakvi lusteri su dobar izbor za kuće u planinskom okruženju, kao i druge vrste rustičnih stilova enterijera.

Izvor: blancboheme.fr

Lusteri u industrijskom stilu, kao što im samo ime kaže, inspirisani su starim industrijskim postrojenjima, a karakterišu ih metalne završne obrade. Ovakvi lusteri su idealno upotpunjenje enterijera prostorija opremljenih u industrijskom stilu.

Izvor: homedesigning.com

"Bubanj" lusteri, sa konstrukcijom u obliku bubnja koji okružuje svjetiljku, nude difuzno, meko osvjetljenje. Svestrani, prilagođavaju se različitim stilovima opremanja, od onih klasičnijih do savremenih.

Izvor: maisonsdumonde.com

Dimenzije i proporcije lustera


Veličina lustera treba da bude u skladu sa proporcijama prostorije i visinom plafona. Za velike prostorije do 30 m2 luster prečnika između 50 i 60 cm je idealan za vizuelno ujednačavanje prostora. Druga opcija bi bile dvije ili tri manje visilice, otprilike 30 cm svaka, poređane u pravu liniju kako bi se dobilo ravnomjerno širenje svjetlosti. Za srednje velike prostorije, trebalo bi izabrati lustere manjih dimenzija, prečnika između 30 i 40 cm kako bi osvijetlio prostor bez stvaranja zasićenja.

Za velike prostorije nepravilnog oblika bi trebalo razmisliti o pozicioniranju više svjetlosnih tačaka, kako bi se obezbijedilo homogeno i uravnoteženo osvjetljenje u cijeloj prostoriji.

Izvor: www.artemide.com

Visina montiranja lustera


Visina na kojoj je luster okačen je uz tip i dimenzije podjednako važan faktor prilikom odabira. U principu, treba ga kačiti na visinu između 80 i 90 cm iznad stola u trpezariji, dok u sklopu dnevnog boravka taj visinski raspon može varirati. U širokim prostorijama sa visokim plafonom, treba razmotriti kakav vizuelni utisak ostavlja posmatranje lustera iz različitih uglova. Za standardne visine plafona (približno 2,70 - 3 m): luster ne bi trebalo da visi duže od 50 cm od plafona. U prostorijama izrazito visokih plafona luster se može okačiti na visini od 80 cm od plafona. 

Izvor: destinationlighting.com

Odabir lustera u skladu sa tipom prostorije kojoj je namijenjen


U dnevnom boravku luster predstavlja mnogo više od izvora svjetlosti, on je centralni element dizajna. Lusteri smjelog, geometričnog dizajna mogu postati prava umjetnička dela na plafonu. Ono što je važno je da bude pozicioniran iznad klub stola, tik uz garnituru za sjedenje i da dizajn lustera bude uklopljen sa ostatkom nameštaja, kako bi se postigla vizuelna harmonij u prostoru.

Kuhinja zahtijeva balansiranje između funkcionalnosti i estetike. Visilice svedenog dizajna su idealne za pozicioniranje iznad kuhinjskog ostrva ili šanka, jer emituju direktno svjetlo dok tokom pripreme obroka. Lusteri pročišćenih linija i materijala kao što su čelik ili staklo su odlično rješenje.

Spavaće sobe iziskuju vrstu osvjetljenja koje kreira opuštajuću atmosferu. Jednostavan i sofisticiran luster koji stvara „meko“ i ugodno svijetlo, doprinosi kreiranju mirne i relaksirajuće atmosfere koja je poželjna u spavaćoj zoni.

U kupatilu, posebno u malom, neophodno je imati funkcionalno osvjetljenje. Preporučuje se luster sa kompozicijom linijski poređanih svjetiljki (takođe preporučljivo na ulazima ili u nekim veoma uskim hodnicima) uz dopunu u vidu drugih izvora svjetlosti, posebno oko ogledala.

 

Crta Pročitajte još

  Ambijentalnim osvjetljenjem do apsolutne ušuškanosti

  Tipovi osvjetljenja u enterijeru

  Kako odabrati boju svjetla LED sijalice



08.11.2024. Gradnja


# dizajn osvjetljenja # luster # stilovi enterijera # uređenje stana

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!