A šta ako možemo dobiti još prostora bez nadogradnje
Fotografija: Ana Skobe
Kuća JAN, autorsko djelo slovenačkog arhitektonskog tima Arhimetrics, nalazi se u Ljubljani i predstavlja izvanredan primjer savremene obnove porodične kuće izgrađene početkom devedesetih godina prošlog vijeka. Proces renoviranja je imao za cilj osvježiti postojeći prostor, te mu dati moderniji izgled, zadržavajući pritom autentičnost i udobnost porodičnog doma.
Fotografija: Ana Skobe
Prije nekoliko godina, klijenktinja je kontaktirala arhitektonski biro Arhimetrics sa namjerom da joj prošire, odnosno nadograde stambeni prostor. Kuća se nalazi na „ušuškanom“ mjestu, na obroncima šume u okolini Ljubljane. Klijentkinja je željela kompletnu obnovu i osavremenjavanje prostora, kao i proširenje prostora. Međutim, projektanti su joj ipak savjetovali da to ne uradi klasičnom nadogradnjom. Pa, kako su zapravo to uspjeli postići?
Fotografija: Ana Skobe
Primarna ideja bila je doslovno otvoriti unutrašnji prostor, kako bi se stvorio osjećaj povezanosti s okolinom. U tu svrhu, projektanti su spojili dva odvojena prozora u jednu veliku zastakljenu površinu, omogućivši sveobuhvatan pogled na okolnu prirodu. Ova intervencija nije samo unijela obilje prirodnog svjetla u prostor, već je i vizuelno proširila dnevni boravak.
Arhitekte, odnosno autori projekta, to komentarišu ovako:
"Umjesto primitivnog proširenja predložili smo promjenu tlocrta čime bi se povećale postojeće dimenzije, a prostor učinio fluidnim. Time smo i sebi postavili izazov: kako pametno povezati i otvoriti postojeće prostore rušenjem pregrada, a sve s naglaskom na promišljene značajne i važne detalje, a ne na opterećujuće vizualne ekscese".
Fotografija: Ana Skobe
Projektanti smatraju da je esencija učinkovitog i pametnog renoviranja uočiti i analizirati sav potencijal, ali i nedostatke jednog prostora. Tako je kuhinja proširena sve do ćoška u kom se nekada nalazila mala ostava. Trpezarija je premještena iz nekadašnjeg dnevnog boravka u dio gdje je ranije bila kuhinja. Time je rasterećen i značajno povećan dnevni boravak, koji je sada sa dodatnim prolazom uz kamin i velikim panoramskim prozorom postao prostran i ugodan.
Fotografija: Ana Skobe
Unutrašnjost kuće osmišljena je s akcentom na jednostavnost i funkcionalnost uz obnovu svih prostorija. Koristeći neutralne boje, prirodne materijale i minimalistički dizajn, projektanti su udahnuli novi život prostoru stvorivši umirujući ambijent u kojem preovladava toplina tekstura prirodnih materijala kao što su drvo i kamen. Evidentno je i prisustvo stakla, keramike, metala kao i tekstila u vidu kože. Sve prostorije povezane su u logičnu cjelinu, čime je postignut otvoren i prozračan raspored koji odgovara potrebama savremenog načina života.
Fotografija: Ana Skobe
Još jedan izazov bila je i pitanje održivosti, odnosno energetske efikasnosti kuće, s obzirom da kuća ranije nije ispunjavala ni neke osnovne parametre. To je riješeno dodavanjem sloja termoizolacije na fasadi, adekvatnom ventilacijom unutar objekta, kao i novim sistemom grijanja.
Kako bi se spriječilo pregrijavanje prostorija, na svim staklenim površinama postavljeni su novi sistemi zaštite od sunca u boji nove fasade, ugrađen je i poseban sistem hlađenja objekta koji pročišćava spoljašnji vazduh i unutra dovodi ohlađeni. Nekadašnje radijatorsko grijanje danas je zamijenjeno sistemima podnog i zidnog grijanja.
Fotografija: Ana Skobe
Obnova i rekonstrukcija kuće JAN pokazuje kako uz promišljen dizajn i pažljiv odabir materijala, postojeći objekti mogu dobiti novo „ruho“, te postati savremeniji i energetski efikasniji. Arhitekti iz Arhimetricsa time su pokazali kako se kroz adaptaciju i obnovu može očuvati i nadograditi vrijednost starijih objekata, uz njihovo prilagođavanje potrebama korisnika u sadašnjosti.
Fotografija: Ana Skobe
Fotografija: Ana Skobe
Osama obgrljena prirodom
Uticaj tekstura na dizajn enterijera
Prepoznavanje stilova prethodnih epoha u enterijerima novih stanova
12.11.2024. Gradnja
# adaptacija # Arhimetrics # kuće # Ljubljana # obnova # renoviranje