Pobjedničko rješenje konkursa za idejno rješenje rekonstrukcije robne kuće „NA-MA“
Nedavno je na sajtu Glavnog grada objavljeno pobjedničko arhitektonsko idejno rješenje adaptivne rekonstrukcije objekta robne kuće „NA-MA“. Idejno rješenje nazvano „Spirala susreta“, autorsko je djelo koje potpisuje tim arhitekata iz Argentine. Rekonstrukcija ovog važnog elementa memorije grada, smještenog u strogom centru grada, primjer je prilagodljivog pristupa projektovanju koji nastoji uravnotežiti funkcionalnost, estetiku i održivost.
Izvor: podgorica.me
Nova arhitektonika zgrade
Kroz opšte smjernice zadate konkursnim zadatkom, traženo je rješenje koji će na fleksibilan način obnoviti i prilagoditi postojeći objekat, koji predstavlja jedan od kultnih primjera arhitektonskog nasljeđa poslijeratne Podgorice. S tim u vezi, nameće se nekoliko pitanja. Kakvo je sveukupno trenutno stanje robne kuće i koje konstruktivne elemente vrijedi sačuvati, a koje bi ipak trebalo eliminisati? Odabrano arhitektonsko rješenje ponudilo je nekoliko zanimljivih odgovora na ova pitanja.
Ono što se nameće na prvi pogled jeste prepoznavanje armirano betonske strukture izvornog objekta, kao njegovae esencijalna vrijednosti, uz odluku da se isti obnovi i dodatno naglasi. Time se objašnjava eliminisanje drugih vrsta konstruktivnih elemenata kako bi se prostor raščistio i dodatno naglasila geometričnost originalne konstrukcije objekta. To rušenje je izvedeno u dvije etape, što je rezultovalo stvaranjem kontrukcijske slojevitosti unutar objekta. Prva etapa predstavlja rušenje pregradnih zidova kako bi se omogućilo stvaranje open space prostora unutar objekta. Druga etapa ogleda se u kreiranju otvora velikih dimenzija na spratnim pločama sa ciljem povezivanja različitih nivoa. Novi otvori omogućavaju uvođenje novog, spiralnog cirkulisanja u prostoru koje donosi vazduh i svjetlost u unutrašnjost objekta.
Izvor: podgorica.me
Odnos sa kontekstom
U prizemlju objekta nisu predviđena vrata, zato što je taj nivo osmišljen sa funkcijom javnog trga u cilju okupljanja i povezivanja ljudi. Na taj način prizemlje postaje svojevrstan „produžetak“ Trga Nezavisnosti što neminovno donosi i nove linije kretanja u centru grada.
Elementi održivosti
Ono što posebno privlači pažnju jeste način korišćenja zelenih površina na krovu. Zelenilo na terasi krova omogućava stvaranje novog urbanog ekosistema kroz uvođenje autohtone flore. Zeleni krovovi su održivo rješenje kojim se poboljšava kvalitet vazduha, i koji pružaju dodatne prostore za društvene aktivnosti posjetioca.
Jedan od najvažnijih aspekata modernih zgrada je njihova održivost, a ovako obnovljena zgrada očito zadovoljava parametre. Korištenje zelenih površina, prozračnih materijala i energetski efikasnog dizajna pokazuje predanost projektanata ka stvaranju održivog prostora.
Izvor: podgorica.me
Društveni aspekat i uticaj na zajednicu
Ovakva rekonstrukcija i prenamjena postojećeg prostora ima potencijal da posluži kao katalizator obnove i regenereacije centra grada što može podstaći dalja ulaganja. Osim toga, višeslojna namjena zgrade može doprinijeti socijalnoj inkluziji i stvaranju prostora u kojem se različiti članovi zajednice mogu okupljati i sarađivati. Kroz multifunkcionalnost i fokus na održivost, ova zgrada može postati središte lokalne zajednice, pružajući prostor za kulturne događaje, radionice i raznorazne druge društvene inicijative.
18.11.2024. Gradnja
# centar grada # obnova # Podgorica # rekonstrukcija # robna kuća NA MA