Šta treba uzeti u razmatranje tokom projektovanja enterijera hotela

Prilikom projektovanja enterijera hotela potrebno je uzeti u obzir različite faktore, jer atmosfera koju prostor emituje utiče na percepciju i doživaljaj gostiju, kako neposredno tako i tokom boravka. Projektovanje unutrašnjeg prostora kao i uređenje enterijera su faktori koji karakterišu jedan hotel, čineći ga jedinstvenim.

Fotografija: Partners Design Studio

Odakle početi


Pored činjenice da je neophodno da enterijer jednog hotela već na prvi pogled bude estetski dopadljiv, on mora biti i funkcionalan, stoga namještaj i druga oprema igraju ključnu ulogu. Dakle, prvi korak je definisati stil enterijera. Na primjer, enterijer opremljen u klasičnom stilu će sadržati puno drvenog namještaja i drvenih pregrada, dok će neki opremljen u industrijskom stilu obilovati sjajnim, metalnim završnim obradama uz takozvane statement komade namještaja. U oba slučaja dozvoljene su različite varijacije na istu temu, jedino važno je odabrati unaprijed dominantni motiv na kojem će se bazirati ostatak enterijera, kako bi osigurali uniformost jedinstvenog prostora u cjelini. Pri odabiru stila (ukoliko nije unaprijed određen) važno je procijeniti neke faktore, kao recimo oblast u kojoj se nalazi i strukturu budućih gostiju hotela (da li je namijenjen ljudima sa djecom ili je ipak samo za odrasle). 

Fotografija: A Pinch of Design

Na koje vrste prostora posebno treba obratiti pažnju


Ulazni hol i recepcija


Ulazni hol je okruženje koje dočekuje goste, tako da mora biti posebno akcentovano u dizajnerskom smislu i prostrano kako bi odavalo utisak prozračnosti. Najbolja su prostrana rješenja sa zastakljenim površinama velikih dimenzija. Zona recepcije mora biti dobro osmišljena kako bi se omogućio jednostavan i lak pristup do opreme i uređaja. Jednako važan dio uređenja ovog prostora je i udobno i estetski ugodno osmišljeno sjedenje propraćeno saksijskim biljkama ili skulpturama koje privlače pažnju i u skladu su sa odabranim stilom enterijera.

Izvor: independentcollection.com

Sobe


Kada je riječ o unutrašnjosti hotela, primarni fokus je na osmišljavanju enterijera soba. U tom smislu, potrebno je da dizajn i odabir namještaja uzme u obzir tehničke, funkcionalne i estetske aspekte istog. Sobe moraju biti prijatne i komforne. Poželjno je odabrati tip namještaja rađen po mjeri (istog dizajna i/ili odabira materijala) kao zajedničku nit koja će se prožimati kroz sve prostorije hotela. Međutim, nije isključena ni suprotna opcija, u kojoj je svaka soba osmišljena na drugačiji način. Ovakav princip je svakako primjenljiv u nekim hotelima manjih smještajnih kapaciteta. 

Izvor: rmgproject.it

Kada govorimo o namještaju, pored estetskog aspekta, potrebno je uzeti u obzir i druge bitne karakteristike kao što su: upotreba visoko kvalitetnih materijala, korišćenje premaza koji (naročito drveni) namještaj čini otpornijim na habanje i upotrebu čvrstih, kvalitetnih mehnizama za otvaranje i zatvaranje u odnosu na one koji se koriste za izradu namještaja za stanovanje.

Izvor: independentcollection.com

Fotografija: Piuarch Studio

Prilikom uređenja hotelskog enterijera, a to se posebno odnosi na sobe, ne treba zanemariti ni boje zidova: preporučuje se da zidovi budu obojeni umirijućim tonovima koji podstiču odmor i opuštanje. 

Fotografija: Sean Fennessy

Kupatila


Hotelska kupatila se sve više posmatraju kao pažljivo dizajnirane male SPA zone. Upotreba visokokvalitetnih materijala, kao što su mermer, staklo i plemeniti metali, pomaže u stvaranju opuštajućeg okruženja. To najčešće podrazumijeva opremanje tuševima sa staklenim panelima, samostojećim kadama  uz ugradnju slavina što jenostavnijeg, minimalističkog dizajna. Uključivanje ogledala sa pozadinskim LED osvjetljenjem donosi dašak udobnosti i luksuza.

Izvor: independentcollection.com

Restoran


Dizajn restorana u hotelima, osim što mora biti estetski privlačan, putem dizajna treba da odražava identitet hotela i da bude u skladu sa njegovim stilom, bilo da je riječ o luksuznom ili boutique hotelu. Prostor mora biti funkcionalan, sa promišljenim rasporedom koji omogućava lako kretanje osoblja i gostiju, dok istovremeno stvara ugodnu atmosferu.

Izvor: independentcollection.com

Korišćenje prirodnih materijala, osvjetljenja prilagođenog različitim dijelovima dana i pažljivo odabranog namještaja doprinosi toplini i sofisticiranosti prostora. Takođe, integrisanje lokalnih elemenata, poput umjetničkih ili tradicionalnih detalja, može doprinijeti autentičnosti prostora kao i privući goste željne jedinstvenog doživljaja. Savremene projektantske tendencije često uključuju kuhinje otvorenog tipa, ozelenjene zidove i multifunkcionalne prostore koji povezuju restoran s barom ili terasom, pružajući na taj način fleksibilnost i raznovrsnost.

Crta Pročitajte još

  Uticaj tekstura na dizajn enterijera

  Stepenište kao oblikovni element u prostoru

  Kako se projektuje bojom



20.11.2024. Gradnja


# enterijer hotela # restoran # stilovi enterijera # uređenje enterijera

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!