Kako opremiti open space stambeni prostor
Način na koji je organizovan i raspoređen namještaj u okviru open stanovanja, tj. sa minimalnom količinom pregradnih zidova, umnogome će uticati na opšti utisak i atmosferu boravka u takvom prostoru. Je li prostor prenatrpan, kao da se prosto previše toga „dešava“? Ili, nasuprot tome, djeluje li oskudno i prazno? Da li u prostoriji preovladava topla i privlačna energija, ili imamo utisak da se radi o nekom izložbenom prostoru? U suštini, postavlja se pitanje da li prostor djeluje kao usklađena cjelina ili kao neka kolekcija manjih prostorija?
Izvor: fancyhouse-design.com
Zoniranje upotrebom tepiha
Tepih je jednostavan način povezivanja prostorije koji može učiniti da prostor bude saglediv. U ovom slučaju, tepih služi kao podloga na koju se namještaj „kači“. Za definisanje zona u okviru jedne velike prostorije, mogu se koristiti različiti tepisi.Tipičan primjer toga je pozicioniranje tepiha ispod trpezarijskog stola u zoni koja je predviđena da bude trpezarija, i drugi veliki tepih u zoni dnevne sobe. Jasno napravljena razlika između dvije zone je od ključnog značaja.
Izvor: idelshop.com
Odabir kolorita
Prva opcija tiče se analognih boja. Radi se o kombinaciji bilo koje tri boje koje se nalaze jedna pored druge na krugu na krugu spektra boja. Recimo, to mogu biti žuto-narandžasta, žuta i žuto-zelena. Jedan od načina primjene ovoga u realnom prostoru je, recimo, smještanje zelene sofe u open space prostoriju ofarbanu u žutu boju
Komplementarne boje su one boje koje se nalaze direktno jedna naspram druge na 12-djelnom krugu spektra boja. Na primjer, plava se nalazi direktno nasuprot narandžaste. Dakle, ako u prostoriji dominira narandžasta boja, plava fotelja bi bila dobar izbor.
Izvor: piroi.it
Pozicioniranje velikog namještaja nasuprot centralnih tačaka u prostoru
U open space enterijerima, uvijek je dobro postaviti krupne komade namještaja nasuprot neke od centralnih tačaka u prostoriji. To može biti kauč okrenut ka velikoj zastakljenoj površini. Nakon toga, ostatak namještaja će biti raspoređen oko ova dva primarna elementa.
Ukoliko u unutrašnoj arhitekturi ne postoji nešto što bi moglo poslužiti kao centralna tačka, moguće je stvoriti je na drugi način. Velika bibilioteka ili upečatljivo umjetničko djelo velikog formata može poslužiti u tu svrhu. Opremanje enterijera oko jedne ili više centralnih tačaka, spontano će kreirati različite zone u sklopu jedne velike prostorije, praveći jasnu razliku između zona, kako bi se znalo koja je namijenjena za opuštanje, a koja ima formalniji karakter.
Fotografija: Frank Löschke
Odvojiti namještaj od zidova
Jedna uobičajena greška kada je u pitanju opremanje open space stabenog prostora je postavljanje namještaja tik uz zid. Međutim, namještaj koji slobodno „lebdi“ u prostoru omogućava lakše kretanje, a i prostor djeluje veće i prozračnije. U isto vrijeme, takvo pozicioniranje stvara jasnije i nesmetano kretanje među zonama u okviru prostorije.
Fotografija: Murray Fredericks
Kretanje
U početnim fazama opremanja enterijera, vrlo je važno odrediti pravce kretanja između namještaja i različitih zona u sklopu prostorije. Radi obezbjeđivanja maksimalnog komfora za vrijeme boravka u prostoru, vrlo je važno pobrinuti se da kretanje između bude lako i nesputano. Pravci kretanja treba da budu predviđeni kao prave trase.
Važno je napomenuti da sa stanovanjem open space tipa ništa nije strogo utvrđeno, već sva gorepomenuta pravila vezana za raspodjelu namještaja i zoniranje u prostoru su fleksibilna i pružaju mogućnost preraspodjele i drugačije organizacije u bilo kom trenutku.
Izvor: pensarecasa.it
Neograničeni open space koji spaja enterijer sa eksterijerom
22.11.2024. Gradnja
# dizajn namještaja # enterijer # namještaj i oprema # open space # uređenje enterijera # uređenje stana