Pješački potencijal savremenih gradova

Na koji način grad kao cjelina podstiče pješačenje kao dominantan vid kretanja, zavisi od toga kako ljudi percipiraju i doživljavaju grad. Na globalnom nivou, podsticanje pješačenja je programski pokušaj da se ide dalje od puke preraspodjele i dostupnosti urbanih sadržaja. To ima za cilj da se utvrdi na koji način i koliko urbano okruženje u vidu trotoara, ali i fasada (javnih i privatnih objekata) može poslužiti kao platforma za svakodnevni život zasnovan na pješačkoj mobilnosti. 

Izvor: yesmagazine.org

Dakle, nije bitno samo da li se određene gradske zone mogu dostići pješice ili laganim prevoznim sredstvima (biciklo i električni trotinet) već i da li su te rute udobne, zanimljive, korisne i redovno održavane. To dalje znači ispitivanje da li su i na koji način integrisane u okolno gradsko tkivo, nude li različite aktivnosti, i jesu li percepirane kao bezbjedne i sigurne. Bezbjednost se prije svega odnosi na čestu situaciju u mnogim gradovima, a to je ona u kojoj su pješačke staze podređene korištenju automobila, zbog prevladavajućih društvenih praksi korištenja prostora u kojim se prioritet uvijek daje automobilima. 

Izvor: yesmagazine.org

Pretpostaviti perspektivu podsticanja pješačenja znači, dakle, definisati kvalitet urbanog života u smislu bogatih i složenih odnosa između gradskog prostora i njegovih sadržaja, kako bi se procijenila stvarna mogućnost stanovnika da ih "koriste" radi podsticanja zdravijeg i održivog načina kretanja. 

Izvor: naturalwalkingcities.com

Treba reći da ideja promovisanja pješačenja nije naročito nova: u mnogim aspektima, novinarka Jane Jacobs je posvetila dobar dio svog djela "Život i smrt velikih gradova" (1961) na to kako promovisati intenzivnu i raznoliku upotrebu ulica i trotoara. Svakako, neizostavan u tome je i arhitekta i urbanista Kevin Lynch, koji u "Slici grada" (1960) naglašava kako je skup gradskih putanja "najmoćnije sredstvo" za planiranje grada u cjelini. Ono što je novo je širenje napora da ovakav koncept urbane mobilnosti zaživi, da se podvrgne sistematizacijama i formalnim procedurama, te mogućnost da se na rigorozniji način iskoriste kao alat pri donošenju odluka u sekotru urbanog planiranja. Ovaj operativni preokret sigurno je bio podstaknut dostupnošću i širenjem detaljnih prostornih podataka, zahvaljujući razvoju kompjuterskih alata i tehnika.

Izvor: Global Designing Cities Initiative

Među faktorima ljudskih sposobnosti, način na koji naši gradovi i fizičko okruženje "funkcionišu" tj. način na koji su izgrađeni i organizovani i u krajnjem i na koji način se u njima živi je važan. Drugim riječima, potrebno je izvršiti evaluaciju za svaku tačku ponaosob u gradu da li, kako, ko i gdje može započeti šetnju. Ova perspektiva mogla bi omogućiti planerima, projektantima i javnim donosiocima odluka da čitaju i tumače na učinkovitiji način mnogostruke odnose između grada i njegovih stanovnika. To bi im pomoglo da otkriju okolnosti pod kojima grad predstavlja "prepreku" u kretanju, sa krajnjim ciljem da bolje definišu zahtjeve i sadržaje planova i projekata usmjerenih na uklanjanje tih prepreka. U ovom kontekstu, pješački potencijal je "plodna sposobnost", sposobna da djeluje na nedostatke jednog grada i da promoviše druge parametre koji se tiču različite kategorije ljudi, kao što je kontrola vlastitog fizičkog i društvenog okruženja. 

Izvor: urbanizehub.com

Pješačenje poziva na razmišljanje o praksama planiranja gradskih sadržaja (na primjer, urbanističkih standarda) i sugeriše mogući operativni način poboljšanja kvaliteta života u gradu. Metoda ostaviravanja ovakvih praksi može se svesti na dvije odvojene, ali povezane stavke. Prva se odnosi na potrebu da se ne uzima u obzir samo nabrajanje urbanih sadržaja, već prvenstveno opisivanje načina na koji pojedinci mogu ili ne mogu koristiti te sadržaje. Druga se tiče potrebe da se uzmu u obzir mogućnosti koje pojedinci imaju (ili nemaju) da koriste gradske sadržaje na osnovu različitosti na individualnom nivou. 

Izvor: drawdown.org

Inicijativa podsticanja pješačenja je plodno tlo i za usmjeravanje politika. Intervencije koje poboljšavaju uslove pješačenja u jednom kvartu mogu prirodno podsticati procese urbane revitalizacije koji idu u pravcu veće pravednosti i jednakosti. To su procesi koji, posmatrani sistemski, mogu biti obuhvaćeni programom "petnaestominutnog grada". Međutim, petnaestominutni grad ne bi trebalo da predstavlja poziv na svojevrsnu samodovoljnost grada u kome je sve fizički blizu, ili na naivnu i romantičnu ideju "urbanih sela". Umjesto toga, treba se suočiti s višeslojnom prirodom gradova i fokusirati se na odgovarajuće oblike integracije, u kojem grad na nivou svojih manjih cjelina (blokova i kvartova) nudi visoku dostupnost dobara, usluga za svakoga, prema ličnim potrebama i sposobnostima, u razumnom vremenu, pješice ili kroz "laganu" mobilnost.

 

Crta Pročitajte još

  Definicija prostorne pravde u savremenim gradovima

  Rješavanje pitanja kretanja u urbanoj sredini

  Petnaestominutni gradovi, održivi urbanistički koncept ili utopija?



03.12.2024. Gradnja


# kretanje # mobilnost # pješačko kretanje # urbana regeneracija

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!