Pet projekata enterijera koji su privukli pažnju u 2024.godini

Kada su u pitanju projekti koji su se najviše istakli tokom minule godine, riječ je mahom zapravo o projektima rekonstrukcije starih objekata. Rekonstrukcija i ponovna upotreba materijala postali su jedna vrsta nužnosti u svijetu koji rizikuje da se „istroši“ i potroši sve svoje resurse i izvore energije. To nas dovodi do zaključka da je ideja o održivosti, recikliraniju materijala i regeneraciji prostora zaživjela i u svijetu dizajna enterijera. 

Punto Zero Fotografija: Eller Studio

U lokalnim i globalnim scenarijima koji govore o sve manjim stanovima, koje je sve teže učiniti vlastitim, personalizovanim utočištem, ove godine pažnju privlači ona unutrašnja arhitektura koja posjeduje viziju sposobnu da generiše i transformiše prostor za stanovanje, rad i susretanje. Od prigušenog minimalizma, do neobične kombinacije boja, projekti koje smo izdvojili ističu raspon globalnih stremljenja u svijetu enterijera tokom proteklih 12 mjeseci.

Lover's Walk, Fotografija: Ruth Maria Murphy

Lover's walk


Ugledni projektantski biro Kingston Lafferty Design, bio je zadužen za transformaciju porodične kuće iz 70-ih godina, smještene na brdu s pogledom na grad Cork, u Irskoj. Ono što se u početku činilo kao mali opseg radova ubrzo se razvilo u potpuno preispitivanje svakog prostora, rezultujući mnogo holističkijim pristupom, koji je pogodovao naprednim i vizionarskim idejama projektanata. Različiti elementi koji obiluju raznovrsnim dezenima i teksturama, lako se stapaju u enterijeru višeslojnog karaktera, dajući prednost originalnoj strukturi, okolnom pejzažu i materijalima. Senzorni i taktilni enterijer Lover’s Walk, kreiran je uz upotrebu složenih detalja  i materijala, koji su dinamični i pružaju priliku za eksperimentisanje sa bojama. Polirani beton na prizemlju djeluje kao baza za ostale elemente - mermer, drvo, keramiku i širok spektar boja. Projektanti naglašavaju: "Pokušali smo stvoriti portale posvuda, poput tunela od 1,5 metra od ulaznih vrata do kuhinje gdje su zidovi, podovi i plafoni izrađeni u crvenim pločicama bez vidljivih ivica. U kuhinji, projektanti su namjerno stvorili  kontrast gdje radna ploča izrađena od kvarca nadopunjuje bogate drvene elemente u mahagonija završnoj obradi.

Fotografija: Ruth Maria Murphy

Fotografija: Ruth Maria Murphy

Tiny Grandeur, Genova


I u ovom projektu, koji potpisuje studio Ilabb, radi se o renoviranju stana stare zgrade u Genovi. Pristup rekonstrukcije stana bio je radikalan. Uklonjene su sve pregrade i međuspratni plafon, osim u centru stana, gdje su pregrade bile potrebne radi odvajanja spavaće sobe i kupatila, galerije namijenjene gostima, i posebno za mali, ali značajan ulaz. Ovaj „spušteni“ prostor postaje okidač dinamične perspektive bloka oko koje se projekat vrti, šireći se u visinu nove zone dnevnog boravka, koji sada ima duplu spratnu visinu, obasjane svjetlom tri velika prozora.

Fotografija: Anna Positano, Gaia Cambiaggi - Studio Campo

Dva velika elementa u centralnom dijelu istovremeno predstavljaju i prostor za kretanje i namještaj. U sklopu velikog zida je smještena kuhinja na ulaznom nivou, a na gornjem nivou se nalazi biblioteka. Sve je dostupno zahvaljujući kliznim merdevinama koje su korisne i za održavanje prozora. Sistem na susjednom zidu integriše merdevine, mjesto za sjedenje koje postaje prvi stepenik i galeriju, dok donja strana definiše ulazni prostor.

Fotografija: Anna Positano, Gaia Cambiaggi - Studio Campo

Fotografija: Anna Positano, Gaia Cambiaggi - Studio Campo

Fotografija: Anna Positano, Gaia Cambiaggi - Studio Campo

Relámpago House, Barcellona


Projektantskom birou H3o architects, kao inspiracija za projekat, poslužila je nevjerovatna priča o munji koja je pogodila objekat prije nekoliko godina. Renoviranje bivšeg ambara od 55 m² sa dvovodnim krovom, smještenog unutar tradicionalne katalonske farme na periferiji grada, dalo je oblik ovom enterijeru koje se ističe vibrantnim bojama. Zelena, žuta, crvena i plava, koje se ističu u čisto bijelom prostoru unutar koga se mogu naslutiti originalni elementi kao što je tradicionalni katalonski plafon.

Fotografija: José Hevia

Odstupajući od tradicije i upućujući na umjetnost u svakom svom aspektu, projekt enterijera je razvijen na temelju figure munje – Relámpago je španski termin za ovaj prirodni fenomen. Figura koja ne samo da ima funkciju pregradnog zida i lampe, ona takođe služi za podjelu i oblikovanje prostora.

Fotografija: José Hevia

Raspored prostorija organizovan je po cik-cak principu: morfologija linija pregradnih zidova i geometrija oštrih uglova međusobno se prožimaju i stvaraju fluidan vizuelni efekat. Izbor boja je strateški, jer s jedne strane naglašava volumene, dok s druge strane razdvaja i ujednačava prostore.

Fotografija: José Hevia

Chelsea Pied-à-Terre, New York


Stanley Park u Vancouveru poslužio je kao inspiracija za slikoviti zeleno-zlatni mural u ovom stanu u New Yorku, koji je lokalni projektantski biro Stadt Architecture renovirao za jedan kanadski par. Projekat se zove Chelsea Pied-à-Terre, prema francuskom izrazu koji se koristi kako bi se opisala potreba za bijegom iz užurbane gradske sredine u neko mirno, izolovano malo mjesto. Stadt Architecture je angažovao tim umjetnika kako bi ručno oslikali mural na zidu iza kreveta, kao odgovor na zahtjev klijenata da "donesu dio raskošnog pejzaža iz jugozapadne Kanade kako bi ublažili betonsko sivilo centra Manhattana". Prilagođavajući nijanse murala fotografiji guste šume u Stanley Parku u Vancouveru, velikom javnom zelenom prostoru blizu centra grada, mural sadrži zelenu pozadinu prekrivenu velikim tragovima zlatnog lista. 

Fotografija: David Mitchell

Mural zapravo čini središnji element ostatka stana. Par kliznih vrata od peskiranog stakla, koja su predviđena da budu otvorena većinu vremena, kako bi mural bio vidljiv iz susjedne, dnevne sobe. Sa druge strane, u vrijeme kada su vrata zatvorena, prozirno staklo omogućava prodiranje velike količine svjetlosti u prostoriju.

Fotografija: David Mitchell

Svijetla nijansa parketa od hrasta slaganog u obliku riblje kosti proteže se od spavaće sobe do dnevnog boravka, na čijim zidovima dominira bijela boja. Dominantne nijanse murala uticale su i na izbor kolorita namještaja, uključujući tamnozeleni kauč, stakleni sto zelene boje i stolicu u kombinaciji drvo-koža. Ostali detalji uključuju žuti jastučić koji takođe evocira mural izalazak sunca sa istog, kao i set od šest fotografija na zidu iza kauča koje prikazuju kanadske pejzaže.

Fotografija: David Mitchell

Fotografija: David Mitchell

A House of Crimson Flames, Milano


Oko multifunkcionalnog bloka u vidu totema koji zauzima centralnu poziciju u prostoru, razdvajajući dnevni boravak i kuhinju prema ulazu, kutak bara prema kauču i vinsku ostavu prema stolu, artikuliše se nova konfiguracija jednog milanskog stana. Radi se o enterijeru koji obiluje dinamikom, teksturama i bojama u sklopu međusobno povezanih i otvorenih prostora. Intervencija studija Atomaa, koji je autor ovog projekta je zapravo transformisala tradicionalni izgled milanskog stana u živahan prostor bez barijera. Totem je istaknut oblogom sa potpisom dizajnera Ettore Sottsass-a koji datira iz 80-ih godina. Crvenu teksturu totema karakterišu žile koje naglašavaju njenu neobičnu nijansu.

Fotografija: Francesco Stelitano

Enterijer stana je živopisan i razigran, obogaćen grafičkim dezenima i živopisnim, taktilnim završnim obradama površina. Pod Silipola (vrsta poda koji je mješavina granita, meremera i cementa i predstavlja vrstu podova karakterističnih za stanice milanskog metroa),  nadovezuje se na hromatski obogaćen izbor linoleuma i sliku Jacksona Pollocka na zidu hodnika.

Fotografija: Francesco Stelitano

Fotografija: Francesco Stelitano

Crta Pročitajte još

  Usklađeni spoj istorijskih epoha, dalekih svjetova i savremenog dizajna

  Stan kao simbolično mjesto

  Neograničeni open space koji spaja enterijer sa eksterijerom



11.12.2024. Gradnja


# enterijer # najbolji enterijeri # uređenje enterijera

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!