Principi i materijali koji se primjenjuju u izgradnji pasivnih objekata

Pasivne kuće su ona vrsta objekata koja samostalno zadovoljava svoje energetske potrebe. To znači da se termalni komfor unutar njih osigurava bez potrebe, osim minimalno, za korištenjem konvencionalnih izvora energije, kao što su kotlovi, radijatori ili slični sistemi. Pasivna kuća je sposobna da svoju energetsku efikasnost dovede do maksimuma i naziva se „pasivnom“ jer koristi pasivnu energiju sunčevih zraka koja se prenosi kroz prozore. Ovi izvori toplote su dovoljni da kompenzuju toplotne gubitke tokom zime i obezbijede odgovarajući komfor unutar kuće. Kako bi se spriječili toplotni gubici, veoma je važno pravilno odabrati materijale koji će se koristiti i primijeniti efikasne tehnike termičke izolacije. Takođe, da bi se spriječila oštećenja ili propadanje konstrukcije, neophodno je da svi spoljašnji elementi pasivnog objekta budu hermetički izolovani.

Izvor: Architecture’s Passivhaus Guide

Ključne karakteristike pasivne kuće


Zbog potrebe za eliminisanjem neželjenog protoka vazduha, boljom izolacijom i ventilacijom, za izgradnju pasivne kuće koriste se različiti materijali. Ključ pravilne izgradnje pasivne kuće leži u razumijevanju šta je potrebno da ti materijali postignu, uključujući pet osnovnih karakteristika pasivnih kuća.

Izvor: passiv.de

Nepropusnost vazduha


Kada eliminišemo neželjeni protok vazduha (promaju), minimizira se količina toplotnih gubitaka prilikom grijanja i hlađenja kompaktne forme pasivne kuće. Ovo ne samo da omogućava protok svježeg vazduha zahvaljujući ventilacionom sistemu, nego utiče i na smanjenje potrošnje električne energije.


Visokokvalitetni prozori


Stambeni objekti pasivne kuće moraju imati kvalitetnije prozore u odnosu na ostale objekte. Ovo je važno kako bi se spriječio gubitak toplote tokom hladnih mjeseci, kao i ulazak toplog vazduha tokom ljeta.

Izvor: architizer.com

Visokokvalitetna izolacija


Toplotna izolacija je nužna za održavanje regulisanih temperatura u svakoj kući, a još je važnija za pasivnu kuću. Sa visokokvalitetnom izolacijom, objekat je „obmotan“ zaštitnim slojem koji sprječava gubitak toplote iz unutrašnjosti.


Adekvatna ventilacija


Ventilacija je jedan od ključnih aspekata pasivne kuće, jer je važno održavati vazduh svježim bez temperaturnih oscilacija. Promjena vazduha je od suštinskog značaja u pasivnoj kući kako bi se smanjila potrošnja energije. Sistemi instalirani u pasivnim objektima su tihi i potrebna im je mala količina energije. Pored toga, napravljeni su tako da ne postoji osjećaj strujanja vazduha. Ventilacioni sistem se takođe može kombinovati sa toplotnom pumpom, kako bi se proizvela veća količina energije. Alternativno, može se koristiti ugradnja peći na pelet sa vodenim kolektorom za proizvodnju potrebne količine energije, ili odabrati sistem solarnih panela, koji se može instalirati za grijanje vode, kao i za grijanje prostorija.


Eliminisanje toplotnih mostova


Toplotni mostovi se javljaju kada postoji praznina između izolacionih slojeva zgrade,što neminovno vodi do toplotnih gubitaka. Sa potpuno izolovanim metodama, pasivne kuće sprječavaju nastanak toplotnih mostova i zadržavaju toplotu unutar objekta.

Olive Passive House Izvor: ores-group.com

Koji se materijali koriste za izgradnju pasivne kuće


Kada je riječ o izolaciji, podovima i samim zidovima, pasivne kuće zahtijevaju specifične vrste građevinskih materijala kako bi se posao obavio ispravno. To je zato što je primarni cilj pasivnih kuća da su samoodržive i dugotrajne.

Izvor: infobuildenergia.it

Neki od ključnih građevinskih elemenata i materijala pasivnih kuća uključuju: drvene vlaknaste blokove, izolaciju od bio-pjene, reciklirano drvo, ekološki prihvatljive vrste boja sa niskim nivoom organskih isparenja, fluorescentne sijalice, sistem oplate za armirani beton, napravljen uz pomoć krute toplotne izolacije koji ostaje na mjestu kao trajna unutrašnja i spoljašnja, korišćenje bezbjednih grijača vode, upotrebu solarnih panela za grijanje vode, održive materijale za brtvljenje (postupak kojim se postiže nepropusnost različitih vrsta spojeva), postavljanje drvenih podova od održivo uzgajanog ili recikliranog drveta, ugradnju trostruko ostakljenja za prozore i klizna vrata i ugradnju slavina koje štede vodu. Drvena vlakna, pluta, konoplja, pa čak i slama su primjeri otpada koji mogu naći svoju primjenu kao građevinski materijali, s niskom ili nultom potrošnjom energije i predstavljaju validnu alternativu u odnosu na materijale fosilnog porijekla.

Izvor: evobuild.com.au

Šta su pasivni uređaji


Pasivni uređaji su sistemi za grijanje prostora koji se ne služe spoljašnjim izvorima energije. Primjeri pasivnih uređaja su termalni kolektori, akumulacioni zidovi, ali i obični prozori i zastakljenja sposobna da u unutrašnjost objekta propuste veliku količinu sunčeve svjetlosti. Postoje i pasivni sistemi hlađenja koji, iako koriste pumpe, ventilatore ili druge uređaje, ne koriste rashladne cikluse.

Izvor: spaziocompany.it

Kao što se bira prirodni energetski izvor, treba odabrati i prirodne građevinske materijale umjesto sintetičkih koji se često koriste u građevinarstvu. Otpaci poput slame, plute, drvenih vlakana ili konoplje mogu se koristiti kao građevinski materijali uz procese niske energetske potrošnje. Za projektovanje pasivnih objekata važno je pažljivo birati materijale i uzeti u obzir osnovne aspekte: maksimalno iskoristiti pasivnu solarnu energiju, izolovati strukture i usvojiti sisteme kontrolisane ventilacije.

Crta Pročitajte još

  Principi pasivnog solarnog dizajna

  Pasivna kuća koja je srasla sa kontekstom



19.12.2024. Gradnja


# održivi dizajn # održivi projekti # održivi razvoj # pasivna kuća # pasivni solarni dizajn

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!