Karakteristike drvenih zidnih panela u enterijeru

Svjedoci smo činjenice da su drveni zidni paneli sve popularnija opcija za oblaganje zidova u enterijerima. Jedna od njihovih glavnih prednosti je sposobnost da transformišu i oplemene prostor, doprinoseći stvaranju harmonične atmosfere. Pored estetskih prednosti, ovi paneli takođe nude funkcionalne povoljnosti, kao što su poboljšana toplotna i zvučna izolacija. Drveni paneli se na tržištu mogu naći u teksturama i nijansama različitih vrsta drveta drveta, što omogućava kombinovanje različitih enterijerskih stilova u prostoru.

Izvor: drvolex.com

Drveni zidni paneli su dostupni u različitim oblicima i dizajnima, uključujući lamperiju, panel ploče od masivnog drveta, furnirploče i kompozitne materijale. Svaki od ovih tipova ima svoje karakteristike i prednosti, pa je važno pažljivo odabrati onaj koji je najviše u skladu sa specifičnim potrebama i željama. Pored navedenog, drveni paneli su ekološki prihvatljiva odabir, posebno kada se kao sirovina koriste održivi materijali. 

Izvor: portalaminato.rs

Kao jedna od najšire rasprostranjenih vrsta zidnih obloga, osim standardnih drvenih, su i furnirani kompozitni materijali na bazi drveta, kao što su MDF ili HDF ploče. Ovaj tip kompozitnih materijala se najčešće koristi za oblaganje zidova ili fasada, radi postizanja adekvatne toplotne i zvučne izolacije, kao i radi lakšeg održavanja. 

Izvor: oluk.hr

Takođe, sve je češća upotreba četvrtastih gredica koje se uklapaju jedna u drugu i od kojih se formira okvir u zidu. Zatim se u taj isti okvir se umeću paneli kako bi se dobila jedinstvena površina. Paneli se mogu podijeliti dva osnovna tipa: obični, ravni paneli i drvene ispune sa obostranom ukrasnom oblogom. Vertikalni i horizontalni elementi okvira po pravilu su deblji od unutrašnjeg panela. Ukoliko se radi o posebno dekorativnim oblogama, moguće je da će se pojaviti profilacije na spojevima oko panela.

Posebno je značajan ekološki aspekt drvenih zidnih obloga. Drvene zidne obloge se ugrađuju na brz i jednostavan način, i uglavnom su tretirane i farbane ekološki prihvatljivim bojama, lijepkovima i lakovima.

Izvor: drvenipaneli.hr

Oznaka kvaliteta materijala


Postoje evropski standardi kao što su DIN i GOST pomoću kojih se može izvršiti provjera kvaliteta sirovine koja je upotrijebljena za izradu panela. Glavne klase kvaliteta drveta su:

Premium ili Extra, koju odlikuje savršena tekstura materijala bez ikakvih nedostataka poput čvorova ili pukotina na drvetu. Bilo kakva promjena na površini materijala, kao što je hrapavost, može se naći isključivo na onoj strani panela koja je okrenuta prema zidu.

Kod A klase dopuštena je prisutnost čvorova na površini drveta maksimalnog prečnika 1cm i to ne više od jednog čvora po metru panela.

Kod B klase se mogu naći čvorovi koji ne zauzimaju više od trećine površine panela, odnosno 4 čvora po metru.

Pod C klasom se smatraju svi oni paneli koji ne zadovoljavaju gorenavedene kriterijume, što podrazumijeva značajan broj čvorova i drugih nedostataka poput nepostojanosti boje materijala i dr. 

Izvor: njuskalo.hr

Prednosti


Drvene, zidne obloge su vrsta potpuno prirodnog, antibakterijskog i trajnog materijala. Osim toga, ovu vrstu obloga karakteriše i izrazita estetska vrijednost. Može se naći široka lepeza raznih vrsta, tekstura, boja i nijansi drveta, pri čemu je svaka od njih prilično atraktivnog izgleda. Drveni zidni paneli se relativno lako ugrađuju, jer površina materijala ne zahtijeva preciznu obradu, pa se ploče po potrebi mogu lako rezati. Paneli se pričvršćuju takozvanom lamelarnom metodom, što znači da taj dio zanatskih radova može obaviti i osoba koja se time bavi amaterski. Pored estetike, drvene paneli doprinose adekvatnijoj tolotnoj i zvučnoj izolaciji u prostoru. Takođe, važno je naglasiti i to da ove vrste zidnih obloga omogućavaju ventilaciju zidova, što sam samim tim garantuje odsustvo vlage i pojavu buđi. Drveni, zidni paneli se takođe mogu iskoristiti i kao kamuflažna maska, kako bi se razne vrste kućnih instalacija mogle sakriti od pogleda. Ukoliko se paneli njeguju i redovno premazuju zaštitinim, impregnatornim premazima, njihov životni vijek može iznositi i do 50 godina. 

Izvor: megakop.hr

Mane


Zbog samih karakteristika drveta kao sirovine, drveni, zidni paneli imaju nisku otpornost na vlagu i ne podnose velike temperaturne oscilacije. Takođe, veoma su zapaljivi i postoji velika mogućnost da dođe do mehaničke deformacije samih panela. Mnogi od ovih nedostataka se mogu nadoknaditi upotrebom adekvatnih zaštitnih premaza. Što se tiče slabog podnošenja vlage i ta karakteristika može varirati u zavisnosti od upotrijebljene vrste drveta. 

Crta Pročitajte još

  Drvo kao građevinski materijal

  Lijepljeno lamelirano drvo



19.02.2025. Gradnja


# drveni zidni paneli # HDF ploče # klase # lamelarna metoda # MDF ploče # zidne obloge

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!