Biofilička estetika jedne vile

Fotografija: Francesco Scandinavo

Kada održivost i biofilija postanu sastavni dio jednog arhitektonskog projekta, kao rezultat dobijamo životni prostor koji podstiče cjelokupnu dobrobit onih koji borave u njemu. Ovakav dizajn se zasniva na prirodnoj ljudskoj sklonosti da se osjećamo dobro za vrijeme boravka u prirodnom okruženju. Pojam biofilija (etimološki „ljubav prema životu“), koji je 1964. godine uveo njemački psihoanalitičar i filozof Erich Fromm, opisuje psihološku naklonjenost ljudskih bića prema svemu što je živo. Glavni izazov biofilnog dizajna je da popuni praznine izgrađenog okruženja, stvarajući prostore sa integrisanim prirodnim elementima.

Fotografija: Francesco Scandinavo

Zdrav i ekološki odgovoran objekat


Dakle, održivost i biofilija, sa fokusom na odabir sertifikovanih materijala, predstavljaju ključne ideje na kojima počiva F+C vila, koju je arhitekta Michele Perlini projektovao za mladi par, koja se nalazi u neposrednoj okolini italijanskog grada Verone. Korišćenje održivih tipova materijala, garantuje zdrave i ekološki odgovorne objekte, što za krajnji cilj ima poboljšanje zdravlja i blagostanja stanovnika. Upravo zahvaljujući toj činjenici, ova vila posjeduje italijanski sertifikat energetske efikasnosti pod nazivom CasaClima A. Arhitekte iz Perlini-evog biroa navode: "Glavne prednosti projekta uključuju: smanjenje emisije u sektoru građevinarstva, nižu potrošnju neobnovljivih resursa, optimizaciju energetskih i vodenih resursa, veći komfor i sigurnost i povećanje vrijednosti objekta.“

Fotografija: Francesco Scandinavo

Skulpturalna i monolitna volumetrija objekta


F+C vila je smještena na pitoresknoj lokaciji, sa svojom skulpturalnom i monolitnom arhitektonikom, okružena zelenilom. Plac na kome se nalazi se prostire na oko 2.500 kvadratnih metara i nudi stambenu površinu od 300 kvadratnih metara. “Investitori su željeli vilu koja bi usklađivala privatnu zonu sa zajedničkim prostorijama, pružajući svakome dozu privatnosti i trenutke zajedništva,” objašnjava Perlini. Njihov cilj je bio primjena savremenog stila, sposobnog da kombinuje funkcionalnost i eleganciju, uz čvrsto ostvarenu vezu sa okruženjem. Takođe, par je zahtjevao upotrebu detalja inspirisanih istočnjačkom estetikom, poput prirodnih materijala i jednostavnih linija, kako bi u unutrašnjosti preovladavala harmonična atmosfera.

Fotografija: Francesco Scandinavo

Fotografija: Francesco Scandinavo

Dvije etaže koje su povezane lebdećim stepeništem


Stambeni prostor se prostire na dva spratna nivoa. Na prizemlju se nalazi prostrani dnevni boravak, odvojen od kuhinje i trpezarije velikim električnim kaminom, izrađenim po mjeri. Pogledi u ovoj zoni se pružaju ka dvorištu zahvaljujući velikim zastakljenim površinama. Kako bi se dodatno naglasio svjetlostni efekat, zidovi orijentisani ka južnoj strani, obrađeni su teksturiranim malterima i zlatnim taktilnim površinama, pretvarajući sunčevu svjetlost u projektantski element. „Lebdeće“ stepenište, sa pozadinskim osvjetljenjem, koje je takođe projektovano po mjeri, vodi na prvi sprat, gdje se nalazi glavna spavaća soba inspirisana japanskim stilom, sa otvorenim kupatilom i garderoberom. Glavna soba izlazi na panoramsku terasu opremljenu hidromasažnom kadom. Još jedna spavaća soba sa kupatilom, radna soba i prostorija za pranje veša se takođe nalaze u sklopu prvog sprata. Velika terasa se prostire duž cijelog prvog sprata, dok nagnute površine zidova prizemlja podsjećaju na oblik velikog durbina, naglašavajući i uokvirujući pogled na brda.

Fotografija: Francesco Scandinavo

Fotografija: Francesco Scandinavo

Fotografija: Francesco Scandinavo

Minimalistička i funkcionalna filozofija


Glineni zidovi regulišu stepen vlažnosti u unutrašnjosti objekta, pružajući optimalan unutrašnji mikroklimat i apsolutni osjećaj udobnosti. Motorizovane rolo zavjese predstavljaju sastavni dio spuštenog plafona koje po potrebi mogu sasvim „nestati“,  kako bi se stvorio kontinuitet između unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora. Kuhinja, kao i sav namještaj, dizajnirani su po mjeri.

Fotografija: Francesco Scandinavo

F+C vila simbolizuje Perlini-evu posvećenost održivosti. Južna orijentacija optimizuje prirodni održavanje termalnog komfora tokom zime, dok velika nadstrešnica štiti fasadu tokom ljeta. Izolacijski materijali i sistem mehaničke ventilacije doprinose energetskoj efikasnosti na nivou objekta.

Fotografija: Francesco Scandinavo

Dijalog između unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora


F+C vila je objekat koji predstavlja specifičan kompozicioni pristup projektovanju. Svaki element je dizajniran tako da direktno dijalogira sa okolinom, stvarajući kontinuirani odnos između volumena i  geometrije objekta i prirodnog pejzaža. „Ova kompoziciona promjena omogućila mi je eksperimentisanje sa suštinskim formama i materijalima koji ističu odnos svjetlosti i sijenke, naglašavajući karakter cijelog projekta," zaključuje Perlini.

Crta Pročitajte još

  Šta je biofilički dizajn



15.04.2025. Gradnja


# energetska efikasnost # energetski certifikat # italija # održiva gradnja # održivi dizajn # održivi projekti # vila

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!