Stambeni objekat koji diše

Stambena zgrada Swiss Nam, čiji projekat potpisuje projektantski biro AM Architects, nalazi se u mjestu Da Nangu u Vijetnamu, predstavlja skladnu kombinaciju izbalansiranog, minimalističkog dizajna i energetski efikasnih sistema. Inspirisan primjerima švajcarske modernističke arhitekture, ovaj stambeni objekat prioritet daje održivoj arhitekturi, koristeći prirodnu ventilaciju u punom kapacitetu kako bi se izborila sa tropskim klimatskim uslovima. Ozelenjena fasada dodatno unaprjeđuje održive aspekte objekta. 

Fotografija: AM Architects

Volumetrijska organizacija frontalne fasade, sa izraženim dubokim okvirima omogućava kontrolu sunčevog zračenja, stvarajući trajne sjenovite zone koje smanjuju efekat pregrijavanja unutrašnjeg prostora. Time se direktno utiče na smanjenje energetske potrošnje sistema za hlađenje. 

Fotografija: AM Architects

Bijela boja je dominatno prisutna: od fasadnog kamenog premaza, ograde, ulazne kapije, do kamenih obloga u enterijeru stanova. Bijela boja je strateški birana radi smanjenja apsorpcije toplote za vrijeme trajanja ekstremno visokih temperatura. Za fasadne površine odabrana je imitacija kamenog premaza kako bi se osiguralo da boja bude lako periva kada pada kiša, a efekat "lotosovog lista" na površini dodatno pomaže u sprječavanju nakupljanja prljavštine.

Ilustracija: AM Architects

Sistem staklenih vrata i višeslojnih staklenih zidova doprinose smanjenju buke unutar objekta. Osim toga, pokretni gvozdeni paneli za zaštitu od sunca, zajedno sa ekstenzivnom sadnjom biljaka, doprinose unaprjeđenju privatnosti unutar stambenog prostora.

Fotografija: AM Architects

U enterijeru stanova dominantno se koriste prirodni materijali poput kamena i drveta, koji su produkt pažljivog i predanog rada lokalnih stolaria i zanatlija. Dnevna soba i kuhinja se nalaze u prizemlju i okružene su tropskim biljkama kako bi se sakrile od pogleda, uz istovremeno pružanje prirodnog osvjetljenja. Na zapadnoj strani parcele nalazi se ribnjak kako bi se ovlažio vazduh i samim time ublažio efekat suvih i vrućih vjetrova koji su tipični za lokalni klimat. 

Fotografija: AM Architects

Spavaće sobe su orijentisane ka istoku kako bi se smanjili efekti popodnevnog sunca na zapadnoj strani. Materijali poput drvenih, zidnih panela u kombinaciji sa rasvjetom u spavaćim sobama pažljivo su odabrani kako bi se kreirala prijatna i opuštajuća atmosfera. 

Fotografija: AM Architects

Ovaj objekat prioritizuje udobnost stanara u veoma izazovnim klimatskim uslovima i prikazuje inovativne strategije povezane sa prirodom radi postizanje značajnog smanjenja utrošene energije i promovisanje zelene gradnje. 

Crta Pročitajte još

  Zgrada koja uranja u šumu



30.04.2025. Gradnja


# arhitektura # energetska efikasnost # energetski efikasni sistemi # solarna energija # stambena zgrada # stambeni kompleks

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!