Interpretacija drevne kamene strukture u savremenom ruhu

Fotografija: Busselli Scherer Architekten
Sa svojih sedam spratnih nivoa, od čega su dva podzemna, ovaj objekat predstavlja smjelu arhitektonsko- građevinsku viziju. Projekat koji potpisuje italijanski, projektantski biro Busselli+Scherer predstavlja kombinaciju dizajna, inovacija i održivosti, redefinišući koncept radno-kreativnog prostora. Objekat mješovite namjene, nazvan Trilitica, (trilit, struktura koja se sastoji od tri velika kamena bloka) nalazi se u gradu Bolzano i predviđeno je da u njemu budu smještene laboratorije i kancelarije otvorenog tipa. Glavna misija ovog projekta je formiranje održivog objekta, koji će u potpunosti odstraniti ugljenični otisak. Upravo zbog toga odabir materijala nije slučajan. Zahvaljujući temeljno odrađenom istraživanju o životnom ciklusu objekata i načinu na koji novoizgrađene strukture utiču na okolinu, svaki element je biran sa ciljem pružanja doprinosa održivosti objekta.

Fotografija: Busselli Scherer Architekten
Još jedna ključna prednost projekta jeste primjena inovativnih rješenja radi uštede energije i snabdijevanja energijom na ekološki prihvatljiv način. Enterijer objekta Trilitica, nudi idealne uslove, pružajući zdrav i podsticajan ambijent za svoje zaposlene. Ovaj projekat predstavlja mjesto gdje se tehnološke inovacije i ekološka osviješćenost spajaju kako bi oblikovali prostore koji uvažavaju životnu sredinu, bez kompromisa po pitanju dizajna i funkcionalnosti.

Fotografija: Busselli Scherer Architekten
Objekat je u skladu sa industrijskim karakterom kvarta i kao takav se pozicionirao kao novi orijentir. Projektovana kao izduženi paralelopiped u smjeru istok-zapad, struktura se razvija na kompaktan i linearan način, formirajući dvije različite fasade. Transparentna i prepoznatljiva, arhitektonika objekta teži ka izražavanju apsolutne pročišćenosti forme.
"Sa Triliticom želimo da realizujemo inovaciju u pogledu ekološke održivosti, bez kompromitovanja kompozicionog kvaliteta objekta", objašnjava vodeći projektant Roberto Buselli. "Kako bismo ostavirili zahtjeve u okviru standarda propisaneihmeđunarodom sertifikacijom, radili smo na isticanju značaja povezanosti konstrukcije i fasadnog omotača“. Krajnji rezultat ogleda se u objektu koji zahvaljujući pozicioniranju konstrukcijskog skeleta na spoljašnjoj strani objekta, oslobađa unutrašnjost koja na taj način postiže maksimalnu fleksibilnost.

Fotografija: Busselli Scherer Architekten
Fokus na fasadi
Trilitica se ističe po svojoj pročišćenosti, gdje se forma i statika stapaju u jedinstvenu arhitektonsku ekspresiju. Fasada je najočigledniji primjer toga. Polazeći od arhetipa trilitskog elementa, fasada je interpretirana na plastičan način, kako bi stvorila snažan i prepoznatljiv identitet. Od temelja do krova, objekat se prilagođava karakteristikama sistema konstrukcije, formirajući kompoziciju koja postepeno postaje lakša ka vrhu.

Fotografija: Busselli Scherer Architekten
Napredni materijali i ekološka analiza
Zajedno sa timom stručnjaka sprovedena je detaljna procjena uticaja materijala na životnu sredinu. Odabiran je beton proizveden od smješa sa visokim sadržajem recikliranih agregata, u kombinaciji sa čelikom i staklom.

Fotografija: Busselli Scherer Architekten
Pristup usmjeren na čovjeka uočljiv je u svakom enterijerskom detalju. Veliki otvori omogućavaju prodor prirodne svjetlosti, kreirajući prozračan i prijatan ambijent. Unutrašnja dvorišta i ozelenjene zone usklađeni su sa principima biofiličkog dizajna. "U toku projektovanja, veliku važnost pridajemo psiho-fizičkom blagostanju ljudi koji će boraviti u tom prostoru. Svjesni smo da prostor utiče na one koji ga koriste, oblikujući ponašanje i kvalitet života. Zato stvaramo ambijente koji podstiču pozitivna iskustva, ističući prirodnu svjetlost i direktan kontakt s prirodom", ističu projektanti.

Fotografija: Busselli Scherer Architekten
Inovacije i u laboratorijama
Kako bi dodatno ojačala svoju ekološku filozofiju, objekat Trilitica je dobio sertifikat my green lab, koji potvrđuje da su laboratorije dizajnirane za smanjenje uticaja na životnu sredinu. Ovo međunarodno priznanje nagrađuje ekološki prihvatljive prakse, s posebnim fokusom na smanjenje otpada i racionalnu potrošnju vode i energije.

Fotografija: Busselli Scherer Architekten
Enterijer Trilitice oslanja se na suštinske elemente koji se dinamično smjenjuju, pružajući svestranost i harmoniju. To je prije svega namještaj u plavim tonovima i mekih linija, koji doprinosi prijatnom i opuštajućem ambijentu. Plava boja nije slučajno odabrana jer asocira na rijeke i vodu, što aludira na istraživačke aktivnosti koje se odvijaju unutar objekta.
U gradskom tkivu
Dvojna kuća od prefabrikovanih betonskih elemenata
Arhitekte i investitori
Prva zgrada na svijetu u potpunosti napravljena od betona armiranog kompozitnom karbonskom armaturom
14.05.2025. Gradnja
# beton # beton sa reciliranim agregatima # energetska efikasnost # energetski samostalne zgrade # održiva gradnja # održivi dizajn # održivi projekti # održivost
