Kada unutar opne starog objekta nastane jedan novi

Fotografija: Gerda Studio
Transformacija napuštenih fabrika u savremene poslovne prostore jedna je od najizazovnijih oblasti današnjice kada je riječ o rekonstrukciji i revalorizaciji nekadašnjih industrijskih objekata. Njihova obnova predstavlja očuvanje istorijskog i kulturnog nasljeđa, koje ujedno predstavlja odgovor na potrebe urbane regeneracije i održivosti, koristeći se lokalnim materijalima. Preuređeni prostori mogu služiti za stanovanje, poslovni hub, događaje iz oblasti kulture i umjetničke galerije, urbane pijace ili događaje, služeći kao katalizatori društvenih i ekonomskih inovacija.

Fotografija: Gerda Studio
Napuštena fabrika za proizvodnju i obradu mermera u malom italijanskom mjestu Sacileu, pokazala se kao idealno mjesto za eksperimentisanje u očima projektanata iz studija Corde Architetti Associati koji stoje iza ovog projekta. Rekonstrukcija i transformacija bivšeg industrijskog objekta u poslovni hub, odgovorila je na potrebu za ponovnom upotrebom industrijskog nasljeđa u svrhu urbane regeneracije čitavog područja.

Fotografija: Gerda Studio
Novi objekat unutar postojećeg
Projekat reinterpretira postojeću strukturu kao nadstrešnicu ispod koje su smješteni moduli, odnosno, poslovni prostori postavljeni direktno na postojeći pod bez narušavanja postojeće konstrukcije. Kako bi se naglasila otvorenost prostora i poboljšala njegova prirodna osvijetljenost, dio spoljašnjih zidova je srušen i zamijenjen transparentnim, polikarbonatnim panelima, od kojih su neki fleksibilni i mogu se otvoriti do određene visine. Postojeća vrata su sačuvana, premještena ili transformisana. Kao konačni rezultat, dobijen je zajednički prostor zaštićen od kiše, koji podspješuje interakciju između unutrašnjosti i spoljašnjosti i uspostavlja direktan kontakt sa dvorištem objekta.

Fotografija: Gerda Studio
Inkluzivna arhitektura
Bivša fabrika transformisana je u otvorenu staklenu baštu. Drveni moduli koji se nalaze u unutrašnjosti objekta, oblikuju mrežu malih trgova, vidikovaca i prolaza sa pogledom na druge kancelarije. Prostor nije samo fizički preuređen, jer je uspostavljena i drugačija operativna struktura. Novi hub postaje inkluzivno okruženje za multidisciplinarni tim, gdje se ubrzava razmjena vještina i gdje se podstiče međusobna saradnja.

Fotografija: Gerda Studio
Ekološka i društvena održivost
Održivost je ključni princip svakog aspekta ovog projekta, jer se prosator pretvara u zaštitnu staklenu baštu koja maksimalno koristi prirodno osvjetljenje istovremeno se štiteći od vremenskih uticaja. Prirodna ventilacija i upotreba efikasnih sistema izolacije osiguravaju termalni komfor tokom svih godišnjih doba, dok sistem solarnih panela koji su postavljeni na postojećim nadstrešnicama cjelokupan objekat čini energetski samodovoljnim.

Fotografija: Gerda Studio
Velika livada za biodiverzitet
Prostrana livada koja okružuje objekat, pruža utočište bogatom biodiverzitetu. Natkriveni zajednički prostor i livada predstavljaju privlačno mjesto za događaje, koncerte i konferencije. Za vrijeme većih događaja, velika vrata ostaju širom otvorena, čime se podstiče socijalna interakcija u vremenu kada društvena izolacija postaje sve ozbiljniji problem.

Fotografija: Gerda Studio
Koncept projekta
Novi volumeni ne zahtijevaju dodatno temeljenje jer se oslanjaju direktno na postojeći pod, kroz koji prolaze instalacije. U tom smislu, može se govoriti o strukturi koja je „oslonjena“ na postojeću i koja je sastavljana metodom suve montaže, što pruža mogućnost naknadnog dorađivanja ili demontaže.
Postupak dobijanja građevinske dozvole bio je složen, zato što važeći propisi ne predviđaju mogućnost izgradnje novog objekta unutar postojećeg. Opštinske službe nisu bile sigurne kako da tumače naknadno dodate strukture, budući da ne predstavljaju dodatnu građevinsku masu, već su smješteni unutar postojeće strukture. Postavilo se pitanje provjere načina ventilacije prostora, definisanja prostora između modula kao natkrivenih pasaža ili dvorišta. Zahvaljujući uspješnoj saradnji projektanata i organa vlasti, finalni projekat je usklađen sa važećim lokalnim pravilinicima i propisima.

Fotografija: Gerda Studio
Projekat je radikalno transformisao prostor nekadašnje fabrike, koja je postala prostor gdje trenutno posluje više od pet različitih organizacija. Neobična prostorna organizacija, sa kancelarijama koje gledaju kako ka spoljašnjosti, tako i ka unutrašnje-spoljašnjem prostoru zaštićenom od vremenskih nepogoda, stvaren je jedan savremen i drugačiji prostor za rad. Kancelarije su dimenzionisane isključivo u skladu sa potrebama firmi koje tu posluju, dok je za sve ostalo potrebno izaći van svog uobičajenog radnog prostora. Sale za sastanke, kuhinja, trpezarija i sistem natkrivenih prolaza i dvorišta čine veliki zajednički prostor urbanog karaktera. Na neočekivan način, uspostavlja se istovremeno prisustvo dva oprečna modela radnog prostora: sistem odvojenih radnih jedinica i otvoreni radni prostor (open space) koji podstiče društvenu interakciju.
28.05.2025. Gradnja
# drugačiji tip poslovanja # poslovanje # poslovni hub # poslovni prostori # rekonstrukcija bivše fabrike # urbana regeneracija
