Arhitektonika održivog suživota sa prirodom

Fotografija: To Huu Dung
Nedavno je kompletirana jedinstvena, uska građevina, koju je projektovao arhitektonski biro 85 Design iz Vijetnama. Ovaj neobičan stambeno-poslovni objekat predstavlja jednu potpuno novu viziju održivog načina života. Nazvan Ga.o House, ovaj projekat preispituje način na koji manji objekti mogu odgovoriti današnjim klimatskim izazovima, a da pritom ne žrtvuju udobnost, fleksibilnost i dobar dizajn.

Fotografija: To Huu Dung
Projektantski tim postavio je ambiciozne ciljeve kao što su: prioritetna upotreba prirodnih i recikliranih materijala, optimizacija energetske efikasnosti, korišćenje obnovljivih izvora energije i smanjenje emisije ugljen-dioksida tokom životnog vijeka objekta. U svrhu ostvarenja ovih ciljeva, projekat koristi modularni, prefabrikovani čelični okvir. Radi se o fleksibilnom rješenju sa minimalnom količinom otpada koje pojednostavljuje i izgradnju i buduću reciklažu. Funkcionalni raspored je namjerno prilagodljiv, omogućavajući prostorijama da se razvijaju u skladu sa različitim potrebama. Za razliku od tipičnih objekata mješovite namjene koji odvojeno slažu stambene i poslovne prostore, ovaj objekat ih spaja. Prostor je oblikovan tako da se jednostavno može prilagoditi različitim potrebama svakodnevice.

Fotografija: To Huu Dung
Osnova objekta je kompaktna, a umjesto da se širi ka vanjskom prostoru, prostorije se „povlače“ ka unutra i prema gore. Veliki broj prozora i otvora objektu omogućava da „diše“ kroz udubljenja i otvorene prostore, obezbjeđujući prirodnu ventilaciju. Na taj način, održava se termalni komfor u prostoru, uz značajno smanjenu potrebu za klima uređajima, dok prirodna svjetlost preplavljuje prostorije.

Fotografija: To Huu Dung
Objekat se sastoji od dva sprata i potkrovlja. Pri stupanju na nivo prizemlja, ulazi se u poslovni prostor koji je uparen sa malim barom. Ova zona služi i za rad i za opuštanje, stvarajući prijatno okruženje u kojem se brišu granice između radnog i prostora za opuštanje. Na spratu, skriveni krevet se izvlači na preklop iza radnog stola, čime se na dosta slikovit način odražava savremeninačin života, gdje posao često zadire u zonu privatnog. Na nivou potkrovlja, spavaća soba otvara se pomoću pokretnih krovnih panela, čime je stvoren jedan udoban prostor za odmor i opuštanje.

Fotografija: To Huu Dung

Fotografija: To Huu Dung
Prednji dio dvorišta kombinuje zelenilo, vodene elemente i višeslojne podne površine, stvarajući na taj način slojevite okolne vizure. Kamenje koje je izvađeno za vrijeme iskopavanja tokom procesa izgradnje ponovo je upotrijebljeno u svrhu popločavanja dvorišne staze ili kao unutrašnji dekor,što je takođe važna održiva karakteristika ovog objekta. Vanjski zidovi su obrasli u zelenilu, kao jedan vid vertikalne bašte, koja hladi površine, filtrira vazduh i mijenja svoj izgled u skladu sa trenutnim godišnjim dobima.

Fotografija: To Huu Dung
Voda je takođe prisutna u objektu i to na neočekivane načine. Mali vodopad teče s prednjeg balkona u akvarijum, a zatim se vraća na krov. Ovaj vodeni element ne samo da doprinosi estetskoj vrijednosti objekta, već služi i kao sistem hlađenja, koji proizvodi prijatne zvuke dok istovremeno reguliše temperaturu.

Fotografija: To Huu Dung
Krov kuće predstavlja funkcionalni centar, opremljen solarnim panelima koji godišnje proizvode oko 11.000 kWh energije, čime se sasvim zadovoljavaju energetske potrebe cjelokupnog objekta. Pametni energetski sistem prati potrošnju i proizvodnju u realnom vremenu, osiguravajući efikasnu upotrebu energije. Osim toga, kišnica se prikuplja, filtrira i ponovo koristi za zalivanje dvorišta. Prema riječima projektanata, ovim objektom se smanjuje upotreba fosilnih goriva za 80% i tokom svog životnog vijeka će neutralisati preko 200 tona ugljen-dioksida. Ga.o House predstavlja tihi prototip održive gradnje, koji pruža odgovor na lokalne klimatske uslove i potrebe svojih stanara.
Stambeni objekat koji diše
Zgrada koja uranja u šumu
04.06.2025. Gradnja
# energetska efikasnost # modularna gradnja # održiva gradnja # održivi modeli # održivi projekti
