Kuća u omotaču od plute

Fotografija: Gui Rebelo

Da razmišljanje o kući može biti drugačije pokazao je arhitektonski biro Rundzwei Architecten. Analiziranjem urbanističkih parametara i onoga što bi željeli ostvariti na kraju projekta došlo se do skladnog rješenja koji ispunjava želje investitora. Kako je predviđen objekat sprtatnosti podrum sa prizemljem i potkrovljem odlučili su se za koncept gdje su svakodnevni sadržaji pozicionirani na svim nivoima objekta. Arhitekte su odabrale neobičan materijal za oblaganje  stambene kuće u Štakenu kao što je fasadna ploča napravljena od plute. Materijal za fasade dolazi iz Portugala gdje se granulat od plute, otpadni produkt tamošnje proizvodnje pluta za boce, prerađuje u ploče. Plutane ploče zahvaljujući smoli koju sadrže su prirodno  otporne na vremenske uslove i plijesan bez dodataka ili hemikalija kao i zbog svoje niske toplotne provodljivosti dodatno doprinose izolaciji kuće. 

U konstrukciji su arhitekti jasno razlikovali područja ispod nivoa tla, betonski podrum i drvenu konstrukciju  na kvadratnoj osnovi nadzemnog dijela kuće. Prema zakonu o planiranju, na imanju je bio dopušten samo jedan puni sprat. Kako bi stvorili dovoljno prostora za tri stanara arhitekti su dio životnog prostora preselili u podrum i odabrali unakrsni krov. Oni su koristili princip razdvojenosti kako bi pametno iskoristili zadani volumen. Spiralno poređani nivoi u kombinaciji s fasadnom oblogom stvorili su prepoznatljivu kuću. Četvorokrako stepenište u središtu povezuje tri etaže. Zastakljene krovne površine pružaju dnevnu svjetlost centralnom dijelu kuće.

Fotografija: Gui Rebelo

Iz ulazne zone u prizemlju u kom su smještene gostinjska soba i kupatilo, može se pristupiti zastakljenom dnevnom i trpezarijskom prostoru koji je otvoren prema kuhinji. Privatne sobe, koje uključuju saunu, spavaće sobe, kupatilo i garderobu nalaze se u podrumu. Bazen spušten na odgovarajući nivo vizualno proširuje prostorije podruma u vanjski prostor. Taj je utisak pojačan materijalnošću betonskog zida koji je identičan vani i unutra.

Gornji sprat je podijeljen na dva dnevna prostora s zajedničkim dnevnim prostorom i trpezarijom. Po potrebi se njima može pristupiti i zasebno. Na vrhu ispod krova stvoreno je odmorište za rad ili opuštanje na dva nivoa. Arhitekti nisu dodavali ljepilo i građevinsku pjenu prilikom izgradnje kuće. Osim izolacijskih plutanih ploča koristili su izolacijske materijale od drvenih vlakana i celuloze. Solarni paneli na krovu značajno doprinose snadbjevanju toplotom kuće.

Podrum koji bi trebao izgledati iskopan i gornji sprat koji izgleda kao da lebdi iznad  ostakljenog prizemlja su bila idejna polazišta projekta. Dijelovi konstruktcije su realizovani u vodootpornom betonu koji je izliven na licu mjesta.

Fotografija: Gui Rebelo

Beton je korišten za podne, glatke ploče. U podrumu su zidovi, isto, izliveni u betonu na način da se istakne njihova hrapavost. Izvorna ideja o korištenju zemlje bila je odbačena jer se materijal ne bi mogao nositi s vremenskim i klimatskim uticajima. Opšivanje bazena betonom se čita kao nastavak unutrašnjih zidova podruma.

Prije građevinskih radova bila su brojna ispitivanja betona kojima se postiže ispravna granulisanost i slojevitost. Cilj je bio da površina zidova izgleda kao slojevi zemlje, sa gušćim područjima i jasno vidljivim šljunkom. Na kraju, arhitekti su se odlučili za veličinu zrna od 4 i 12 milimetara. Dodavanjem vapna (kreča) beton je donekle osvijetljen tako da se harmonizovao s bojom podova.

Pri izgradnji se vodilo računa o tome da se zrno ne pojavi vidno na betonu. Pri betoniranju arhitekti su pridavali veliku pažnju činjenici da prelaz između pojedinih otisnutih betonskih slojeva ne bude ravan već  blago valovit. 

Fotografija: Gui Rebelo

Fotografija: Gui Rebelo

Fotografija: Gui Rebelo

Fotografija: Gui Rebelo

Fotografija: Gui Rebelo


30.01.2020. Gradnja


# bazen # beton # kuća # pluta

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!