Kako izračunati spiralno stepenište
Spiralna stepeništa osim što izgledaju atraktivno u enterijeru, takođe i štede kvadratne metre jer zauzimaju mnogo manje prostora u odnosu na klasične stepenice. Međutim, spiralno stepenište treba pažljivo projektovati kako ne bi dobili neudobno i opasno stepenište.
BIM softveri poput ArchiCad-a ili Revit-a pojednostavljuju ovaj proces, ali da bi ih pravilno koristili moramo razumjeti nekoliko stvari.
Kružno stepenište sa cetralnim nosećim stubom
Spiralna stepeništa u konstruktivnom smislu mogu biti riješena na razne načine. Najčešći je slučaj kružnog spiralnog stepeništa sa centralnim stubom na koje se oslanjaju gazišta. Za ovaj slučaj treba uzeti u obzir četiri faktora:
- Dužina stepeništa (L) - dužina krive linije kretanja
- Ugao rotacije (α)
- Radijus stepeništa (r)
- Visina etaže (H) - rastojanje od gotovog poda jedne etaže do gotovog poda druge etaže
Važno ja u planu odrediti gdje stepenice počinju (početak linije kretanja) i gdje se stepenice završavaju (kraj linije kretanja). Kada kružnom linijom povežemo početak i završetak stepenica dobijamo liniju kretanja. Kako gazišta spiralnog stepeništa imaju nejednake oblike (spoljašnja i unutrašnja kriva nisu jednake dužine) liniju kretanja treba postaviti na 2/3 od centra stepeništa što se smatra idelanim.
Kada znamo kako da nacrtamo liniju kretanja možemo pomoću jednostavne matematičke formule odrediti njenu dužinu, odnosno dužinu stepenišnog kraka (L):
L = π x r x α / 180°
Kada smo izračunali dužinu kružnog stepeništa, broj gazišta i visinu gazišta možemo izračunati primjenom metode za proračunavanje klasičnog stepeništa o kojoj smo pisali ovdje.
Pri tome je važno napomenuti da je za proračunavanje spiralnog stepeništa potrebno malo više tolerancije i malo manje komfora koji obezbjeđuje Blondelova formula.
Primjer izračunavanja dužine spiralnog stepeništa
Uzećemo za primjer stepenište koje zog svog položaja u prostoru počinje i završava u istoj tački. To znači da je u ovom slučaju ugao rotacije 360°. Pretpostavićemo da je spratna visina 3m i da je radijus 1m.
Kada sve podatke ubacimo u formulu dobijamo da je dužina stepeništa 6,28m
L = π x r x α / 180°
L = 3,14 x 100 x 360° / 180°
L = 6,28m
Međutim kada se uzme u obzir da se idealna linija kretanja nalazi na jednoj trećini od centra stepeništa, odnosno na 66,66cm dobićemo da je dužina stepeništa kuda će se ljudi zaista šetati 4,18m.
L = π x r x α / 180°
L = 3,14 x 0,666 x 360° / 180°
L = 4,18m
Ukoliko probamo sa 15 stepenika, dobićemo širinu od 27cm i visinu od 20cm. Kada primjenimo Blondelovu formulu dobićemo 67cm što malo odstupa od preporuka za klasično stepenište ali je potpuno prihvatljivo za spiralno.
Preporuke za spiralno stepenište
Iako se smatra da je idealni prečnik kružnog stepeništa 70cm, ne bi trebalo projektovati ispod 80cm. Takođe treba voditi računa da je minimalna visina između stepeništa i krova na gornjim stepenicama 2,15m.
Prateći ove korake možete isprojektovati lijepe i funkcionalne spiralne stepenice!
Izvor:
ArchDaily
Izvor ilustracija:
Matheus Pereira
Kako izračunati dimenzije stepenika
Kako uštedjeti prostor sa stepeništem na smicanje
Kako izračunati dimenzije rampe
24.01.2020. Gradnja
# arhitektura # inspiracija # savjeti # spiralne stepenice # stepenice # stepenište # uradi sam