Pluta kao odličan izolator

Foto: Wai Ming Ng

Pluta je materijal koji se dobija od kore hrasta plutnjaka što znači da je 100% prirodan materijal. Sirovi materijal plute se sastoji od mikroskopskih ćelija sa vazdušnim džepovima, po strukturi nalik saću. Smatra se da jedan kubni centimetar sadrži oko 40 miliona ćelija. Njena struktura je čini izuzetnim akustičkim i termičkim izolatorom pa se često koristi za oblaganje podova, zidova i plafona. Pluta takođe ima lijep izgled pa je zanimljiva dizajnerima enterijera i nekada se koristi samo zbog estetike.

 

Foto:saomarcosdaserra.com

Kako se dobija pluta

Prvi put se kora može skinuti kada hrast napuni 25 godina, a nakon prvog puta se proces može ponavljati svakih 9 do 12 godina. S obzirom na to da je vijek hrasta oko 200 godina, sa jednog stabla se kora može skinuti čak 17 puta. Ovaj prirodni fenomen daje pluti etiketu ekološkog i održivog materijala.

Pluta je lak materijal

Pluta je prirodan materijal koji još nijedan tehnološki proces nije bio u mogućnosti da imitira. 50% zapremine plute čini vazduh pa je to čini veoma lakim materijalom, teška je samo 16 kg po kubnom metru. Ovo je čini veoma pogodnim za plutanje po vodi pa se često koristi za proizvodnju bova, djelova pontona, čamaca itd.

Fleksibilan materijal

Pluta je jedan od rijetih materijala koji, kada se sa jedne strane pritisne, na drugom kraju ne mijenja zapreminu. Ovo joj upravo omogućava vazdušasta struktura koja „amortizuje“ pomjeranja nastala temperaturnim promjenama i djelovanjem pritiska. 

Foto: www.cancork.com

Nepropustljiva za vodu i gasove

Omotači zidova ćelija plute sadrže suberin i ceroid koji sprečavaju prodor vode i gasova pa to plutu čini vodonepropustljivom što joj omogućava starenje bez pogoršavanja tehničkih karakteristika. Pored ovoga, suberin čini plutu prirodno otpornom na vatru i odbija insekte, grinje i buđ.

Dobar termički i zvučni izolator

Pluta ima izuzetno nisku toplotnu provodljivost, dobar je zvučni izolator i sprječava prenos vibracija. Za ove karakteristike je zaslužna njena struktura koja sadrži vazdušne džepove koji su pregrađeni nepropustljivim membranama i tako izolovani jedni od drugih. Zbog ovoga je pluta čest izbor kod izrade podova, obloga zidova, plafona pa čak i fasada. Projekat, o kojem smo nedavno pisali, Kuća u omotaču od plute, je primjer efikasnog korišćenja plute za izradu fasade.

Otporna na habanje

Pluta je veoma otporna na habanje jer ima veoma velik koeficijent trenja koje opet duguje „saćastoj“ strukturi.

Zdrav materijal

Pluta ne apsorbuje prašinu što smanjuje mogućnost pojave alergija i ne predstavlja rizik po asmatičare.

 


12.02.2020. Gradnja


# energetska efikasnost # gradjevinarstvo # izolacija # materijali # pluta # zelena gradnja

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!