Šta rade uspješne poslovne organizacije

Foto: Austin Distel

Često se dešava da radni prostor i okruženje u kojem se/ sa kojim se provodi najveći broj sati tokom nedjelje ne stimuliše naše radne aktivnosti. Zato najbolje firme u svakom sektoru rade kao fabrike ideja. Kada se razmišlja o kreativnim poslovima često se misli na kompanije poput Applea ili Pixara. Ali danas je podsticanje kreativnosti neophodno u svakom poslu, od advokatskih kompanija do banaka ili medijskih kompanija. Kreativna kultura proizilazi iz mnogih faktora - koga angažujete, sistem nagrađivanja, kako se formiraju timovi - ali prostor u kojem svakodnevno radite može biti veliko “pojačalo” kreativnosti. Ove četiri stvari utiču na kreativnost organizacije:


Povezivanje različitih mišljenja

Stari aksiom glasi, veliki umovi razmišljaju podjednako. Ali postoje dokazi da je prava istina da veliki umovi često razmišljaju drugačije - a povezivanje različitih gledišta potiče kreativnost. Kao rezultat toga, kreativne kompanije unose razmišljanja koja su izvan firme i aktivno povezuju pojedince unutar firme u različitim poslovima. Mnoge organizacije stvaraju prostor za saradnju za svoje osoblje ili akceleratore za nova, spoljna preduzeća kako bi potaknule ideje i profitirale. Takvi akceleratori ili inkubatori mogu biti potpuno integrisani ili odvojeni. Sve je ovo dio promjene na radnim mjestima koja obuhvataju gledišta van organizacije, istovremeno čuvajući svoje povjerljive informacije.



Pokazivanje procesa unutar organizacije

Radno mjesto koje slavi proizvode, sadržaj ili inovacije nadahnjuje one koji tamo rade. To važi za sve zaposlene, a ne samo za one koji samo rade na razvoju sadržaja ili proizvoda. Time se podjela između sektora umanjuje. Prikazivanjem kreativnog rada u svim fazama procesa - od generisanja ideja do testiranja i marketinga – gdje izvještavajući ofis obavještava o radu - kako se proces odvija, omogućavajući raznim timovima da vide kako njihove sopstvene uloge doprinose konačnom proizvodu i ukupnoj misiji . Zaposleni osjećaju povezanost, a takav radni ambijent takođe može biti inspirativno iskustvo za klijente i posjetioce.


 
Formiranje timova

Kreativni proces zahtjeva fokusiranje na individualnom nivou, kao i brainstorming i dijeljenje ideja. Osnaživanje i pojedinaca i timova da traže prostore koji ih inspirišu da rade je presudno za uspješno „kreativno“ radno mjesto. Sve prostorije, pa čak i mnogi otvoreni prostori, moraju biti dizajnirani tako da omogućavaju i  najudaljenim akterima da u potpunosti učestvuju. Potrebe tima mogu se razlikovati u zavisnosti od ličnih preferencija, projekta ili teme koja se koristi i faze kreativnog procesa. Davanje slobode pojedincima i timovima - kroz raznolike prostore i dobar stepen fleksibilnosti u rasporedu i organizaciji prostora, opreme i nameštaja - omogući će da se napreduje u svojim kreativnim poduhvatima.



Spontano povezivanje

Prednost nije bježanje od posla - već optimizaciji istog. Najbolje strategije daju prednost radu na bilo kom mjestu, stvarajući hibridna podešavanja koja pružaju i pogodnost i radni prostor: radni kafići, mirne zone, centri za inovacije, kafeterije, recepcije treba da se smatraju mjestima gdje zaposleni mogu da rade i povezuju se međusobno  tokom dana. Ovi prostori takođe pružaju zaposlenima mogućnost da promjene scenu, radni prostor - da izađu iz jednog prostora u drugi - nešto što može biti ključno za podsticanje kreativnog razmišljanja. 

Foto: Brooke Cagle


22.02.2020. Gradnja


# firma # kreativnost # organizacija # preduzeće

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!