Ponovo upotrijebljena drvna građa

Foto: materialdistrict.com

Kada čujete izraz „ponovo upotrijebljena drvna građa“ mogli biste pomisliti na neku odbačenu drvnu građu koju je neko pokupio pored puta i čiji je kvalitet loš. Ponovo upotrijebljena drvna građa ustvari predstavlja drvnu građu koja je već bila dio neke konstrukcije, najčešće fabrike ili ambara, i zadržala je dovoljno dobar kvalitet da može biti korištena za neku drugu svrhu.


Koja je razlika izmedju ponovo upotrijebljene i reciklirane drvne građe?


Ova dva pojma na prvi pogled mogu izgledati veoma slično ali ustvari imaju suštinsku razliku. Ponovo upotrijebljena drvna građa je prosto ponovo upotrijebljena za drugu svrhu dok je reciklirana drvna građa prošla kroz određeni tehnološki prosces i od nje se dobio novi proizvod. Ukoliko jednu drvenu gredu sa stare štale isjeckamo na sitne elemente koje se kasnije koriste za pravljenje pločastih materijala, mi smo je reciklirali. Ukoliko je samo demontiramo i iskoristimo kao enterijerski detalj u kući, mi smo je ponovo upotrijebili. 


Karakteristike ponovo upotrijebljene drvne građe


Ponovo upotrijebljena drvna građa je veoma popularan izbor kod uređenja enterijera zbog svog rustičnog izgleda i specifičnosti. Za razliku od recikliranog i obrađenog drveta koje je uniformno i glatko, ponovo upotrijebljeno drvo ima jedinstven stil i teksturu koju je formiralo vrijeme.


Ponovo upotrijebljeno drvo je izuzetno suvo jer se tokom vremena oslobodilo vlage, bilo uzloženo temperaturnim promjenama i odradilo je sva skupljanja i širenja pa je mala vjerovatnoća da se u budućnosti mogu javiti neke pukotine koje već nisu tu. 

Foto: lovehomeliving.com

Zašto koristiti ponovo upotrijebljenu drvnu građu?

Kao što smo ranije pomenuli, ponovo upotrijebljeno drvo nosi sa sobom istoriju i ima specifičan izgled i teksturu što ga čini izuzetno pogodnim za uređenje enterijera. Korišćenje ponovo upotrijebljene drvne građe ima pozitivan efekat na ekološku sredinu jer smanjuje potrebu za korišćenjem nove drvne građe koja se dobija sječom šuma. Odbačeno drvo se nekad ne razloži do kraja i onda može otpustiti gas metan koji doprinosi globalnom zagrijavanju. 

Koje su mane ponovo upotrijebljene drvne građe?

Ponovo upotrijebljena drvna građa je bila korišćena u prošlosti i velika je vjerovatnoća da sadrži razne pukotine, rupe od eksera i ostalih spojnih sredstava. Ukoliko je građa prilično istrošena, ne može se predvidjeti za spoljašnju primjenu ili kao noseći element.

Ponovo upotrijebljena drvna građa može biti veoma skupa. Prije ponovnog korišćenja je potrebno izvaditi sve metalne djelove (eksere, spojna sredstva i slično) da bi građa bila bezbjedna i sigurna za dalju upotrebu. Ovo svakako zahtijeva relativno veliku pažnju i rad što poskupljuje cijenu.

Gdje se najčešće koristi?

Ponovo upotrijebljena drvna građa se najčešće koristi za izradu namještaja kao što su stolovi, stolice i klupe. Može se koristiti i kao obloga unutrašnjeg zida, podna obloga ili jednostavno kao ukras. Najčešće se ne preporučuje korišćenje ponovo upotrijebljene građe za spoljašnji prostor zbog svih mana koje smo već nabrojali.  

Foto: calicoproducts.com


24.02.2020. Gradnja


# drvna građa # drvo # ekološki materijal # inspiracija # materijali # namještaj # održiva gradnja # održivi razvoj # savjeti # zelena gradnja

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!