Ploče od pšenične slame za održivu gradnju (ZELENA GRADNJA)

Proces za dobijanje ploča od pšenične slame kombinuje toplotu i pritisak da bi formiralo čvrsto jezgro panela. Prirodni polimer iz vlakana slame se ekstrakuje tokom ovog procesa i djeluje kao prirodno vezivno sredstvo. 

Foto: Durra Panel

PVA lijepak na bazi vode koristi se za prekrivanje ploča recikliranim papirima. Tokom procesa proizvodnje se ne dodaju dodatna hemijska sredstva za vezivanje, ljepkovi ili smole. Proces takođe ne zahtjeva vodu ili gas i ne stvara toksični otpad. Ovakva ploča se može reciklirati ili kompostirati na kraju svog životnog vijeka što je čini jednim od najodrživijih građevinskih proizvoda na svijetu.

Foto: Durra Panel

Ploča od pčenične slame ima ugradbeni energetski sadržaj od samo 12,6 MJ / m² (megadžula po metru kvadratnom) tokom cijelog procesa proizvodnje. Pored toga, slama od koje se pravi ovakva ploča brzo raste, što je čini lako obnovljivim resursom. S druge strane, malterisani zid ima utrošen energetski sadržaj od 153 MJ / m², a korištenoj drvnoj građi je potrebno trideset godina da se razvije, što znatno uvećava utrošak proizvodnih resursa. U praktičnom smislu to znači da je  potrebno sedam hektara slame za izgradnju standardne trosobne kuće sa ovakvim pločama i pri tomo će slama ponovo nastati za godinu dana kao nusproizvod žetve pšenice. 44 stabla koja se koriste u tipičnoj kući za zidove sa čeličnom potkonstrukcijom zahtjevaju sječu od oko pola hektara šume za koju je potrebno oko 30 godina da se obnovi. 


Ploče napravljene od pšenične slame, koju bi u protivnom farmeri mogli spaliti nakon žetve oslobađajući ugljen dioksid, predstavlja održiv i zelen tip proizvodnje građevinskog materijala.

Foto: Durra Panel

Ploče od slame su izvanredno otporne na vatru, sa karbonizujućim dejstvom koje usporava prodiranje vatre u jezgro panela.



Ploče od slame se ponašaju dobro i u pogledu

akustike, posebno u rješavanju niskofrekventnog zvuka. Mogu se koristiti na različite načine kako bi se prilagodile specifičnim akustičkim potrebama, uz mogućnost apsorpcije zvuka i gubitka prenosa zvuka. Materijal je u potpunosti sertifikovan, prenosiv, recikliran i biorazgradiv.

Foto: Durra Panel

Crta Pročitajte još

  Armatura od industrijske konoplje kao nekorozivna alternativa čeličnoj armaturi

  Slama kao građevinski materijal

  Ekološka izolacija od korijena žitarica



14.03.2020. Gradnja


# biorazgradiv materijal # građevinski materijal # ploča # reciklaža # slama

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!