Preteča organskih zgrada

Izvor: Naturoids

Izgrađena prije više od 25 godina a osmišljena prije 30 godina, ova mješovita zgrada avangardnog italijanskog arhitekte i dizajnera namještaja Gaetana Pesce, možda je upravo ono što je pokrenulo zaluđenost „živog zida“ kakvu danas poznajemo i priželjkujemo. Prekrivena narandžastim džepovima od fiberglasa, fasada ima više od 80 vrsta autohtonih biljaka.

Prostor je ograničen u gusto izgrađenom Japanu, što znači da za bašte nema baš slobodnog prostora - ali jedno sjajno rješenje ovakvog ograničenja je postavljanje vrtova na eksterijere zgrada. Vjerovatno preteča čuvenih zidova Patricka Blanca, arhitekta i umjetnik italijanskog porijekla, Gaetano Pesce dizajnirao je i izgradio organsku zgradu obloženu biljkama u Japanu. Vanjski dio zgrade je privlačna vertikalna bašta koja svoje konceptualne znakove preuzima iz prirode, od bambusa.

Fotografija: John Paul See

Cilj ovog projekta bio je stvaranje nove tipologije, vertikalne bašte. Vanjska strana zgrade - crvene betonske ploče na devet spratova - sadrži sistem malih fasadnih elemenata (kontejnera) sa kontrolisanim navodnjavanjem i drenažom koji omogućavaju da biljke i drveće (trenutno preko 80 sorti) rastu po fasadi. Takvo nastojanje tada nije bilo poznato, ali slični napori (zeleni zidovi, urbani vrtovi) trenutno su sve popularniji. Kao znak prethodne inovacije i kontinuiranog uspjeha ovog dizajna, Osaka je Organsku zgradu, završenu 1993. godine, proglasila gradskom znamenitošću, koja se kontinuirano obavezala na njeno održavanje. Spoljašnjost je prekrivena, kao što je već rečeno, betonskim pločama ostakljenim crvenim završetkom koje odlikuju prilično simpatični džepovi za ekstrudiranje. Unutar ovih kontejnera (saksija) od fiberglasa je zasađeno više od 80 vrsta autohtonih biljaka i drveća odabranih u saradnji sa hortikulturistima iz Osake, a svi se navodnjavaju preko hidratantnog sistema sa nadzorom računara.

Fotografija: Veronica Belmont Flickr

Organska zgrada je najpoznatija građevina dizajnera i arhitekte Pesce-a i sadrži 7.052 kvadratnih metara unutrašnjeg prostora, devet spratova sa restoranima i maloprodajom na ulici sa kancelarijskim prostorom iznad. Korišćeni princip -kvalitet bambusa- „njegova karakteristična vertikalnost, valovita površina i tendencija prerastanja u mrežu isprepletenih ali ipak jedinstvenih struktura“ inspirisala je rješenje za eksterijer zgrade. Crvena spoljašnjost je ,takođe, u suprotnosti sa sivilom okruženja i perceptivno rasterećenje posjetiocima i žiteljima ovog dijela grada čije postojanje i dalje inspiriše za razvoj i unapređene urbanog života širom planete.

Izvor: Area

Fotografija: John Paul See

Izvor: Area

Izvor: Freshome

Crta Pročitajte još

  Zajednica ispod plutajućeg krova

  Prva vertikalna bašta Barselone

  Žardinjerama oko kule

  Hotel je travnato brdo sa kabinama



31.03.2020. Gradnja


# biljka # održivi razvoj # održivost # organska zgrada # poslovna zgrada # zgrada

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!