Ferok, ekološki materijal čvršći i fleksibilniji od betona

Beton je najprimjenjiviji materijal u građevinarstvu zbog čvrstoće, otpornosti i trajnosti. Od njega se prave putevi, brane, zgrade, trotoari i ostale građevine. Sastavni dio betona je cement koji je glavni razlog što beton ima tako dobre karakteristike. Godišnje se u svijetu proizvede 4 milijarde tona cementa što ne utiče najpovoljnije na životnu sredinu. Za proizvodnju cementa potrebna je velika toplota što dovodi do velike količine oslobođenog ugljen dioksida (CO2). Na svakih 1000 kg proizvedenog cementa oslobodi se 900 kg CO2.

I pored ovoga beton je i dalje najprimjenjiviji građevinski materijal jer je teško napraviti ekološki materijal sličnih karakteristika. Jedan materijal koji ima čak bolje mehaničke karakteristike od betona i mogao bi ga zamijeniti je Ferok (Ferrock). 

Šta je ferok?

Glavni sastojci feroka su otpadna čelična prašina i silicijum iz odbačenog stakla. Ferok se sastoji od 95% recikliranih materijala koji bi inače bili odoženi na deponiju. Zanimljivo je da se ferok ponaša kao sunđer za CO2 jer ga upija prilikom reakcije očvršćavanja. Gvožđe iz čelične prašine reaguje sa ugljen dioksidom (CO2) iz sredine i stvara se materija koja kada očvrsne ima karakteristike slične stijeni.

Kako je nastao?

Do feroka je sasvim slučajno došao David Stone dok je radio svoje doktorske studije. Tokom jednog njegovog neuspješnog eksperimenta stvorila se materija za koju je zaključio da može biti zamjena betonu. Ferok je čak pet puta čvršći od betona i mnogo fleksibilniji. Ovo ga čini veoma pogodnim za primjenu u oblastima podložnim zemljotresima. Ono što je zanimljivo je to da ferok postiže čak veću čvrstoću kada se nalazi u okruženju slane vode što ga čini idealnim za projekte u marinama. 

Kakva je budućnost feroka?

Ferok je testiran na Univerzitetu Arizona i firma IronKast je trenutno u procesu komercijalizacije feroka i njegove implementacije u pilot projektima u marinama. Ono što je najveća prednost feroka, pored odličnih mehaničkih karakteristika, je to što koristi reciklirane materijale i upija CO2 za razliku od cementa tokom čije proizvodnje se oslobađaju velike količine CO2.

Iako izgleda kao idealna zamjena betona postoje mnogi skeptici koji misle da će, iako je pogodan za neke specifične projekte, teško steći široku primjenu. Iako koristi otpadnu čeličnu prašinu koja ga čini i ekonomičnim materijalom, moguće je da bi se prilikom široke upotrebe njena cijena naglo povećala zbog potrežnje. Još jedna od prepreka je to što sirovina od kojih se pravi, pogotovo čelične prašine, nema u previše velikim količinama jer je ona nusproizvod određenih industrijskih procesa.  

Crta Pročitajte još

  Šta je samoreparirajući bakterijski beton

  Šta je bioreceptivni beton

  Šta je polimer-cementni beton

  Pametni beton koji sam detektuje deformacije

  Beton sa recikliranom plastikom umjesto agregata

  Savitljivi beton koji ima 300 puta veću sposobnost deformacije od tipičnog betona

  Šta je papir-beton i kako se dobija



20.04.2020. Gradnja


# ekološki materijali # ferok # građevinarstvo # zelena gradnja

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!