Smjernice za opremanje turističkog apartmana

Foto: booking.com

Razlog zbog kojeg mnogi turisti preferiraju iznajmljivanje apartmana, u odnosu na hotelski smještaj, je taj što privatni apartman, ili garsonjera daju mnogo više slobode u odnosu na hotel. Gost je slobodan da u privatnom smještaju organizuje sebi boravak prema svom nahodjenju, a dobija uslugu čišćenja i održavanja, prema zahtjevu ili prema prethodno utvrđenom rasporedu.

Imajući u vidu navedeni pristup prilikom pravljenja ponude, važno je razmatrati nekoliko faktora pri opremanju smještaja za izdavanje.

 -Stvaranje kućne atmosfere.

-Suptilno postavljanje granica.

-Olakšavanje posla prilikom održavanja apartmana i pripreme za sledeće goste.

Stvaranje kućne atmosfere podrazumijeva uključivanje osnovnog sadržaja koji prosječan čovjek može naći u svom domaćinstvu. Na ovaj način se stvara osjećaj samostalnosti kod gosta, a samim tim i privatnosti. On ne zavisi od čistačice i stanodavca za osnovne potrebe boravka.

Ovaj pristup takodje podrazumijeva adekvatan odabir namještaja prilikom formiranja turističke ponude. U zavisnosti od kapaciteta koji pruža stambena jedinica, potrebno je naći način za njeno potpuno iskorišćavanje, a da pritom ne smije doći do prebukiranja prostora. Dakle, ukoliko je u pitanju jednosoban stan, od 30-40 m2, taj smještaj ima kapacitet za četiri osobe, što znači da ga je potrebno opremiti krevetom za dvije osobe u spavaćoj sobi, kao i garniturom na razvlačenje u dnevnom boravku. U zavisnosti od osnove apartmana bira se vrsta garniture.

Nakon što se ustanovi kapacitet smještaja i odabere namještaj, potrebno je razmišljati o dodatnom sadržaju, to je bijela tehnika, posudje i sredstva za održavanje. Kada se gostu obezbijede sredstva za održavanje apartmana, suptilno se stavlja do znanja da se od njega očekuje da iznajmljeni prostor ostavi u što boljem redu, iz razloga što ipak nije iznajmio hotelsku sobu, već privatan smještaj. Ovaj efekat se postiže obezbjeđivanjem osnovnih sredstava za čišćenje. 

PRIKAZ TIPIČNE SPAVAĆE SOBE U TURISTIČKOM OBJEKTU (Foto: homedesigning.tumblr.com)

Suptilno postavljanje granica se odnosi na broj površina koje gost može da isprlja ili uneredi na bilo koji  način, što se rješava odabirom namještaja i materijala. Biraće se namještaj koji ne sadrži previše unutrašnjih površina i prostora za skladištenje, takodje će se birati komode koje ne idu previše u visinu, već se projektuje namještaj koji ima dovoljno kapaciteta za 4 osobe, kako ne bi dolazilo do lomljenja, bespotrebnog prljanja i korišćenja kapaciteta samo zato što je dostupan.

Olakšavanje posla prilikom održavanja apartmana i pripreme za sledeće goste je usko vezan za posao čistačice. Pravilnim opremanjem stana Vi omogućavate čistačici da brže i efikasnije očisti i pripremi prostor za sledeće goste. Ovo podrazumijeva namještaj svedenih formi: kuhinja rađena po mjeri(nikako visoki sjaj), zbog postizanja maksimalne funkcionalnosti, ugradni ormar, komoda za TV, niska sa svedenim linijama, po mogućstvu sa više zatvorenih nego otvorenih polica za skladištenje, kako bi se izbjeglo sakupljanje prašine. Krevet i garnitura moraju biti od materijala koji je lako očistiti i održavati, dakle tamnijih boja i svedenih linija. Prilikom odabira garniture, važno je razmišljati o lakoći korišćenja i izdržljivosti(bolje se pokazao trosjed, nego ugaona garnitura).

Važno je sagledati sva tri faktora prilikom uređivanja smještajne jedinice kako bi se stvorio ambijent koji će pozitivno uticati na iskustvo turiste i omogućiti bolju recenziju, a i olakšati posao za stanodavca i agenta.

OSNOVA-RJEŠENJE FUNKCIJE APARTMANA ZA 4 OSOBE

OSNOVA-RJEŠENJE FUNKCIJE APARTMANA ZA 6 OSOBA

NEOPHODAN SADRŽAJ APARTMANA:

-Namještaj: francuski krevet, garnitura na razvlačenje, kuhinja, prostor za ručavanje (trpezarijski sto, šank), komoda za tv, sto u dnevnom boravku, sto sa dvije ili četiri stolice na terasi (ukoliko postoji terasa), ormar za garderobu, cipelar, noćni stočić.

-Bijela tehnika: frižider, zamrzivač, ploča za spremanje hrane, rerna (opciono), mašina za veš, mašina za sudje (opciono).

-Potrepštine: fen, papuče, krpe, sundjer, šampon i balzam, deterdžent za sudje, sušilica za sudje, sušilica za veš, pegla, daska za peglanje, posudje (količina se odredjuje prema kapacitetu stambene jedinice), čajnik.

-Ukrašavanje prostora: noćne lampe, jastuci, zavjese, vaze za cvijeće.

-Posteljina: prekrivač za svaku osobu koja boravi u apartmanu, jastuci, dovoljno čaršafa, jastučnica i srednjih i velikih peškira, da ne dodje do manjka.

- Posteljina, krevetac i hranilica za bebe.

Autor: Milena Bismiljak
           RIBA Affiliate Member, Master Inženjer Arhitekture

04.05.2020. Gradnja


# enterijer # namještaj i oprema # savjeti # turistički apartman

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!