Najčešće zablude o podnom grijanju

Podno grijanje je pojam estetskog i komfornog načina grijanja, bez cirkulacije prašine i suvog vazduha. Ne zauzima prostor, ne zahtijeva postavljanje radijatora, a toplotu predaje direktno okolini. U nastavku možete pročitati najčešće zablude koje možete čuti o podnom grijanju:

 1. Podno grijanje je skuplje od radijatorskog

Startna investicija prilikom ugrađivanja podnog grijanja je ista ili neznatno veća od troškova izrade radijatorskog ali su troškovi uštede tokom ekspoatacije puno veći pa je ukupni odnos znatno povoljniji u korist podnog grijanja.

2. Podno grijanje nije zdravo zbog efekta “teških nogu”

Čovjek je jedino živo biće na zemlji koje ima uspravni stav i koje obolijeva od proširenih vena. Brojne studije na tu temu dokazale su da podno grijanje nije uzrok proširenim venama nego nasledni factor. Dobro postavljeno podno grijanje ima male oscilacije u temperaturi poda u zoni nogu i povoljnije utiče na krvotok od radijatorskog grijanja, kod kojeg su oscilacije veće.

3. Podno grijanje diže prašinu u zrak

Kod podnog grijanja se toplota oslobađa zračenjem čime prašina ne mijenja strukturu i ne diže se u vazduh nego ostaje na početnoj poziciji.

4. Temperaturu vazduha kod podnog grijanja teško je regulisati.

Površinska grijanja razlikuju se od grijanja radijatorima prije svega po znatno nižim radnim temperaturama i predajom temperature isključivo u vidu zračenja čime se omogućuje tzv. “efekt samoregulacije” koji se pozitivno odražava na klimu u grijanoj prostoriji. Efekt samoregulacije je fizička pojava, nezavisna od regulacionih uredjaja, gdje se u zavisnosti od promjene temperature prostorije prema grijanoj površini mijenja intenzitet toplotnog strujanja: što je veća razlika između temperature prostorije i temperature grijane površine, veće je temperaturno strujanje i obrnuto.

5. Parket se ne smije postavljati na podno grijanje

Kombinacija parketa i podnog grijanja nije rijetkost i moguća je uz poštovanje tehničkih smjernica. Gotovi troslojni parketi vrsta su parketa koja je preporučljiva za postavljanje na podloge sa ugrađenim podnim grijanjem budući da, zahvaljujući svojoj višeslojnoj strukturi, imaju sposobnost dobrog provođenja toplote. Da bi parket kroz duži vremenski period zadržao svoja prvobitna svojstva i izgled, važno je ne prelaziti maksimalnu dopuštenu temperaturu podnog grijanja. Preporučljiva je ugradnja parketa sa “tvrđom” strukturom koja je otpornija na fizička oštećenja. Najčešće korištene vrste iz domaćeg podneblja su: trešnja, hrast i orah (bukvu i javor treba izbjegavati).

 


16.12.2018. Gradnja


# gradjevinarstvo # podno grijanje

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!