Iverica - šta je, kako se pravi, kako izgleda i gdje se koristi

Prve ploče iverice pojavile su se tek polovinom 20 vijeka i to kao furnirana iverica. Furniranje iverice je podrazumijevalo oblaganje ploče furnirom kako bi se dobio što prirodniji izgled, jer su kupci imali veliku odbojnost prema njoj. Od tada je prošlo dosta vremena, a njen imidž se značajno popravio. Danas je iverica dobro došla u proizvodnji namještaja, ali i u uređenju enterijera.

Kako se pravi?

Za ivericu se rasprostranio i naziv univer (iverica obostrano oplemenjena melaminskom folijom). Univer se pravi u velikom broju dimenzija, debljina i dezena. Tako velika raznolikost je omogućila da se danas može primijeniti praktično svuda u enterijeru, od kuhinja pa do pregradnih zidova.


Iverica ili univer, predstavlja jednu od četiri grupe pločastih materijala (iverica, medijapan, laminat, OSB ploče) koji se prave od iverja drveta koje ostaje kao nusprodukt pri drugim radovima u drvnoj insustriji.


Postoji nekoliko različitih kriterijuma podjele ploča iverice. Jedan od kriterijuma podjele je prema zapreminskoj masi, pa razlikujemo: iverice male zapreminske mase (izolacione iverice < 400 kg/m3), srednje zapreminske mase (400 kg/m3 − 800 kg/m3) i velike zapremisnke mase (> 800 kg/m3). Prema načinu presovanja postoje normalno presovane i ekstruziono presovane. Kod normalo presovanih, sila presovanja djeluje upravno na površinu ploče pa je iverje postavljeno paralelno površini ploče, dok se kod ekstruzionih presovanje vrši paralelo površni ploče, a iverje je postavljeno upravno na površinu ploče.

Iako je ploča iverice je kompaktna, u nekim situacijama ona se sastojati od više slojeva gdje su dva spoljna sloja napravljena od finijih komada otpada. Ti spoljašni slojevi su debljine oko 3mm, dok je sredina napravljena na klasičan način sa manjom gustoćom. Završna obloga može biti kao u prvim oblicima furnirana, što predstavlja skuplje rješenje. Kako bi se snizila cijena koštanja pristupilo se farbanju iverice masnim bojama ili lijepljenju papirnih ili plastičnih folija sa različitim dezenima.


Kako izgleda?

U prvoj fazi procesa proizvodnje dobijaju se ploče iverice dimenzija 2X6m koje se razlikuju u debljini. Te debljine mogu da variraju od 8mm, pa sve do 48mm. U drugoj fazi slijedi nanošenje završnog sloja koji daje finali izged materijalu. Kao što smo već objasnili postoji više završnih obloga, a na našim prostorima najprisutnije je nanošenje tanke plastične folije. Folije mogu biti imitacija drveta ili jednobojne. Pojedini tipovi folije na sebi imaju utisnut reljef koji je dosta vjerna kopija neravnina na drvetu, te se teže može primetiti da je u pitanju univer. Od jednobojnih se najviše proizvodi bijela koja je i najeftinija. Bijela iverica se gotovo uvijek koristi za izradu korpusa kuhinjskih elemenata, plakara po mjeri i slično.

Površina završnog sloja može biti mat ili visokog sjaja. Ukoliko je završni sloj furnir opet je podjela izvršena u odnosu na to da li se lakira tako da bude mat ili sjajna. Za zaštitu poprečnih rezova se koriste kant trake ili u novije vrijeme ABS trake. Za sastavljanje ploča iverice ranije su se koristilli drvene tiple od bukovine, tako je veza između komada iverice bila skrivena. Ovakav sistem sastavljanja je potisnut šrafovima koji imaju krupniji korak u navoju. Tim šrafovima se upusti glava i kada se zavrnu nalaze se u ravni sa površinom iverice. Nakon toga se preko njih se nalijepi naljepnica čiji je dezen slićan dezenu univera.

Specifični proizvodi od iverice su ambalažna iverica i kuhinjske ploče. Ambalažna iverica se ne oblaže nikako već u prodaju ide tako da se mogu videti komadi iverja od kojih je napravljena. Najčešće se proizvodi u tanjim debljinama, a njena osnovna namena je izrada različitih snaduka ili sličnih konstrukcija za jednokratno korišćenje. Ploče za kuhinjske elemente od iverice imaju jednu stranu zaobljenu i oblijepljenu folijom. Tako je omogućeno da se ploča iverice ne ošteti usled većih mehaničkih opterećenja, ali i hemijskih uticaja.

Gdje se koristi?

Kao što smo već rekli, iverica se najviše koristi u izradi namještaja. Ravne površine koje se jednostavno održavaju učinili su da iverica postane jedan od omiljenih materijala u enterijerima.


Takođe je i veoma pogodna za izradu namještaja po uradi sam sistemu. Postoje specilizovane radnje gde se na osnovu prethodno izračunate krojne liste svi elementi dobiju isečeni na tačnu meru. Nakon toga svako kod kuće može na jednostavan način, kao što smo već objasnili, sastaviti komad nameštaja


Dosta često se univer koristi za pravljenje pregradnih zidova u većim prostorijama i halama. Jedan od najboljih primera za to su sajmovi, gde su svi prostori između izlagača podijeleni sa takvim pregradnim zidovima.

Crta Pročitajte još

  ABS trake -stolarski detalj koji pravi razliku u kvalitetu namještaja

  Razlika između iverice, šper ploče, OSB ploče i medijapana



14.03.2019. Gradnja


# iverica # pločasti materijali # univer

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!