Staklene prizme za više svjetlosti
Staklena prizma je popularan građevinski materijal koji se najčešće koristi za pregrađivanje prostora, mada može imati i druge funkcije. Veoma je atraktivna kada se strateški kombinuje sa vještačkim i prirodnim svjetlom. U zavisnosti od prozirnosti stakla, staklene prizme se mogu koristiti i za prostore u kojima je potrebna privatnost. Obično se koriste da bi se stvorili dramatični estetski efekti. Da bi se dobio željeni efekat, potrebno je birati staklene prizme sa određenom teksturom i providnošću.
Kako se povećava svijest o energetskoj efikasnosti objekata, povećava se i potražnja za ovim materijalom. One su korisne jer, kada se pravilno koriste, povećavaju energetsku efikasnost. Mogu se koristiti za izradu nenosećih pregradnih zidova, prozora i ostalih pregrada u komercijalnim i stambenim zgradama. Staklene prizme su u suštini ošupljeni blokovi od stakla, nastaju spajanjem dva komada stakla sa vakumskim prostorom izmedju njih.
Jedan od primarnih razloga zbog kojeg koristimo staklene prizme je potreba za više prirodne svjetlosti. Mogu se koristiti na fasadama, pregradnim zidovima, prozorima, ogradama stepeništa itd. Takođe se mogu koristiti u nekim modernijim varijantama tuševa, kuhinjskih ostrva i za dekoraciju zidova.
Staklene prizme na fasadi
Pregradni zid od staklenih prizmi
Prilikom prolaska svjetlosti kroz staklenu prizmu, ona se prelama i rasipa što smanjuje nelagodan osjećaj djelovanja direktne svjetlosti. Zbog debljine stakla od kojeg se prave, staklene prizme su mnogo sigurnije od regularnog stakla. Veoma ih je lako održavati jer imaju glatku površinu. Postojanje vakuma izmedju dva komada stakla doprinosi povećanju toplotne i zvučne zaštite što smanjuje potrebu za potrošnjom energije i povećava energetsku efikasnost.
Staklene prizme u kupatilu
06.10.2020. Gradnja
# arhitektura # energetska efikasnost # staklene prizme