Snižavanje temperature betona ledom
Hlađenje betonske mješavine generalno nije neophodno raditi sve dok njena temperatura ne pređe 35 °C. Visoka temperatura može značajno uticati na karakteristike i trajnost očvrsle betonske mješavine. Ako se ne preduzmu određene mjere može doći do pucanja betona usljed skupljanja i smanjenja njegove čvrstoće. Ovo se dešava zato što se na velikim temperaturama hidratacija cementa odvija bržim tempom i zato što dolazi do većeg isparavanja vode.
Projektovane karakterisike betona zavise od načina odvijanja hemijske reakcije između cementa i vode. Pri hidrataciji cementa dolazi do oslobađanja toplote koja povećava temperaturu betonske mješavine. Količina vode koja se dodaje cementu je ključni faktor koji određuje kvalitet i čvrstoću betona pa se zato o tome mora voditi računa.
Ovo je posebno naglašeno u uslovima visokih temperatura kada se količina vode mora povećati da bi se dobio zadovoljavajući kvalitet. Što je veća temperatura to se mora dodati veća količina vode u betonskoj mješavini. Povećanje vode mora pratiti i povećanje cementa jer bi se dodavanjem samo vode poremetio vodocementni faktor (odnos vode i cementa) što bi imalo negativan uticaj na finalni proizvod.
Jedan od rješenja problema ugradnje i njegovanja betona u uslovima velike temperature je dodavanje komadića leda u betonsku mješavinu. Dodavanje leda mora biti odrađeno pravilno da bi uopšte imalo efekta. Za početak led mora biti lomljen u manje komadiće da bi se istopio do trenutka kada se betonska mješavina ugrađuje. Led smanjuje temperaturu betonske mješavine tako što apsorbuje toplotu spoljašnje sredine i toplotu koja se oslobađa pri hidrataciji cementa.
Led ne bi trebao da pređe 75% ukupne količine vode. Ukoliko se sve odradi pravilno, temperatura betonske mješavine se može spuštiti za čak 11°C. Ukoliko to nije dovoljno, dodatno spuštanje temperature se može postići spuštanjem temperature agregata koji se može hladiti vodom prije nego se doda betonskoj mješavini. Ukoliko ni ovo nije dovoljno može se koristiti tečni azot koji je veoma efektan ali je procedura skupa i dosta komplikovana.
Beton koji se sam zagrijava
Šta je samoreparirajući bakterijski beton
Pametni beton koji sam detektuje deformacije
Kako so utiče na beton
25.07.2020. Gradnja
# beton # cement # led # voda