Zaštita drveta od štetočina i spoljašnjih uticaja


Drvo je organski i obnovljivi građevinski materijal čiji vijek trajanje u velikoj mjeri zavisi od njegovog tretiranja. Ono je podložno napadima insekata i gljiva koje se hrane njime smanjujući mu tako kvalitet, postojanost i čvrstoću. Drvo ima prirodnu trajnost koja zavisi od mnogo faktora: vrste i strukture drveta, hemijskog sastava, sadržaja vode, mjesta upotrebe drveta, prisustva svijetla, vode i vazduha, prisustva hemijskih supstanci itd.

Foto: cutek.com.au

Truljenje drveta je pojava koja se javlja usljed razgradjivanja celuloze koja se nalazi u drvetu. Razgradjivanjem celuloze stvara se šećer kojim se hrane određene gljive i mikroorganizmi. Da bi se celuloza razgradila potrebni su voda i fermenti koje stvaraju gljive i mikroorganizmi. Stvoreni šećer se može iskoristiti u procesu ishrane samo uz prisustvo kiseonika. Jasno je da je za truljenje drveta potrebno prisustvo gljiva i mikroorganizama, vode i kiseonika. 

Foto: devon-damp-proofing.co.uk

Pravilnom zaštitom drveta se ono štiti od napada gljiva, insekata i mikroorganizama što mu povećava postojanosti i životni vijek. Zaštita drveta se radi impregnacijom, lazurama , bojama, lakovima i lak lazurama. Ne treba međutim zanemariti ni ekološke načine zaštite drveta kao što su premazivanje drveta lanenim uljem i voskovima .

Impregnacija drveta se radi premazivanjem drveta sa premazima koji sadrže biocide koji čuvaju drvo od štetočina. Ovi premazi prodiru u unutrašnjost drveta čime se postiže temeljna zaštita drveta. Ovi premazi mogu biti na uljnoj bazi (razređuju se uljem), organski (razređuju se organskim rastvarivačem) i na vodenoj bazi (razređuju se vodom).  

Foto: mhsouthern.co.uk

Lazure su polutransparentni premazi koji prekrivaju prirodnu boju drveta ali ostavljaju strukturu drveta vidljivom. On imaju malu količinu pigmenta i štite drvo od uticaja spoljašnje sredine kao i od UV zračenja. Lazure su najčešće uljane, vodene i akrilne.

Boje za drvo obezbjeđuje najbolju zaštitu drveta od uticaja spoljašnje sredine i UV zračenja. Za razliku od lazura, one u popunosti pokrivaju prirodnu boju drveta kao i njegovu teksturu. Razlog je veća količina pigmenta koji sadrže. Boje su najčešće uljane, vodene i alkidne.

Lakovi su transparentni premazi koji formiraju tanki film koji pruža zaštitu drvetu. Upotreba lakova se ne preporučuje u spoljašnjim uslovima jer UV zračenje prodire kroz njih i šteti drvo. Oni se predlažu za upotrebu u unutrašnjosti ili kada drvo nije izloženo direktnom uticaju sunca. Lakovima se mogu dodavati transparentni pigmenti pa se na taj način dobijaju lak lazure. S obzirom da sadrže pigment one pružaju drvetu veću zaštitu od UV zračenja od transparentnih lakova.

Iako nisu trajna zaštita poput boja i lakova, i drvo je potrebno češće tretirati, prirodni premazi (ulja i voskovi) sigurna su i zdrava zaštita za drvene konstrukcije i namještaj. Prirodna biljna ulja oksidiraju i stvaraju zaštitni sloj na podlozi na koju se nanose, pri čemu omogućavaju potpunu zaštitu. Najupotrebljivanije i najstarije ulje koje se koristi za zaštitu drveta je laneno ulje. 

Crta Pročitajte još

  Drvo kao građevinski materijal

  Prirodna zaštita drveta sa lanenim uljem



05.08.2020. Gradnja


# lak # laneno ulje # lazura # zaštita drveta

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!