Nema arhitekture koja je moguća bez prirodne svetlosti

Kako su prirodna svetlost i svež vazduh bitni za zdrav prostor u kome provodimo vreme, VELUX želi da motiviše arhitekte širom regiona i pokrene na kreativnost u projektnim rešenjima koja sadrže krovne prozore i/ ili svetlosne tunele, bilo da se radi o novim projektima ili renoviranju starih. Tako se već 7 godina u nazad organizuje “Bringing light to life”, regionalna VELUX nagrada, kojoj je cilj da promoviše inovativna rešenja za ravne i kose krovove u 3 kategorije: porodične kuće, rezidencijalni/ javni objekti i renoviranja.

Ove godine je na internacionalnoj VELUX BLL nagradi, u kategoriji renoviranje, bio zabeležen i jedan originalan projekat iz Crne Gore – crkva Svetog Đorđa u Ulcinju. Kreativ studio tim se za ovaj projekat temeljno pripremao.

Njihovi ciljevi, ciljevi investitora, kao i vernika iz te zajednice su bili isti, pa je do realizacije došlo lako – bio je rešen problem ventilacije i dovođenja prirodne svetlosti. Međutim, pre same izvedbe bilo je potrebno izdvojite vreme za istraživanje i iz toga izvući rešenje, inspiraciju i vezu između svetlosti i verskih objekata.

Pročitajte kako je tekao sam proces i zašto se VELUX pokazao kao dobar partner.

Kako vas je crkva Svetog Đorđa inspirisala za arhitektonske inovacije i koji su razlozi za odabir ove verske građevine za renoviranje ?

Crkva Sv. Đorđa je jedna skromna jednobrodna seoska crkva, komponovana od nosivih masivnih zidina i vernakularnog drvenog krova, koja datira iz XVI vijeka . Element koji nas je posebno inspirisao jeste njena drvena krovna konstrukcija izvođena lokalnom metodom građenja, koja nakon zemljotresa koji je zadesiu Ulcinj u 1979 god. znatno se oštetila. Iako skromna, na svojim ramenima nosi važnost kao i dragocijenu vrijednost za Katoličku vjersku zajednicu ovog područja. 

Kao objekat masivne gradnje, tokom vremena bio je suočen sa poblemima vlage, kao i sa neadekvatnim arhitektonskim i građevinskim intervencijama. U zadnjih par godina njena krovna konstrukcija je zamijenjena betonskom, koja ni na koji način ne ostvaruje vezu sa proslosću, zbog čega smo sebi zadali zadatak da povratimo ovu prekinutu vezu, zamjenjujući ovaj krov savremenim koji svoju inspiraciju pronalazi u prošlosti.

Kakav je odnos arhitekture prema religiji i crkvi generalno?

Još od davnina bi se moglo reći da su arhitektura I religija usko povezane. Najljepša arhitektonska nasleđa su upravo sakralni objekti, bilo to katolički, pravoslavni ili objekti (bogomolje) bilo koje vjere.

Svaka arhitektonska inovacija našla su svoju primjenu prvenstveno u objektima religije, gdje ću iskoristiti priliku da pomenem srednjovjekovne romaničke inovacije na bazilikama koje su uvele gradnju kupola velikog raspona, ili težnju gotike da organizuje svijetlost u cilju obezbeđenja prostorne napetosti kroz poseban stil izgradnje fasadnih otvora I same građevine, itd.

 Polje interesovanja čovjeka je direktno povezano sa vizijom I iluzijom a one opet sa svijetlošću, tako da nije ni bilo teško da pronalazimo vezu/odnos između arhitekture prema građevine (generalno), jer ipak svi putevi arhitekture pa čak I sakralne vode prema svijetlosti! Možemo čak I reći da se istorija arhitekture može posmatrati kao prikaz objekata koji su se kreativno adaptirali na svijetlost; dok se za naš projekat svijetlost ispoljava kao intimna veza između korisnika prostora tj. vjernika i Boga.

Na koji način ste se pripremali za izradu ovog projekta I koje ste korake preuzeli kako biste realizovali sam projekat?

Počeli smo sa istraživanjem iz ove oblasti, intervjuisali smo mještane, analizirali smo postojeće stanje crkve, I došli do zaključka da je problem vlage usko vezan I za loše izvedeni betonski krov. Njegovim uklanjanjem stavljamo tačku I na problem vlage I na problem njegove suštinske neadekvatnosti na ovom objektu. Imali smo sreće da su I sami investitori bili pristalice uklanjanja krova, I sa tom odlukom smo se našli pred dvije mogućnosti : da uradimo repliku prvobitnog autentičnog krova crkve ili da interpretiramo prvobitni izgled krova kroz elemente savremene arhitekture.

Kao posledica oštećenja postojećih zidova od prekomjerne vlage, odlučili smo se za novi krov koji se konstruktivno ne oslanja na postojeće zidove, već je nezavistan od njih. Ovo smo postigli novom krovnom strukturom od drvenih ramova koji se oslanjaju na pod crkve. Umjesto tradicionalnog krova na raspinjače, pozvali smo se na kolektivnu memoriju drvenih rogova kroz pravilno raspoređene ramove, a umjesto drvenih kliješta dizajnirali smo novi krovni nosač čeličnog profila u obliku krsta koji osim strukturalne vrijednosti u sebi nosi I simboliku, dok smo spregove zamjenili sajlama zbog bolje penetracije prirodne svijetlosti sa krova.

Koliko jedan arhitekta treba da se priprema za ovakav zadatak?

Vrijeme je relativna stvar kad su ideje u pitanju. Ponekad ti zatreba desetak minuta za dobru ideju, a da dođes do nje ti trebaju nedelje I mjeseci detaljnog istraživanja.

Na koji način ste povezali benefite dnevnog svetla i ventilacije za objektom?

Jedna od glavnih problema crkve je kapilarna vlaga, koja je bila, između ostalog, I posledica loše ventilacije objekta. Trebali smo inteligentno odgovoriti na ovaj problem, kako bismo riješili obije pojave. Odlučili smo se za krovni otvor uzduž cijele centralne površine pete fasade, kojim bi se riješio problem ventilacije i kreirala posebna veza objekta sa prirodnom svijetlošću jer ako bi upotrijebili aksiom 'Architectura sine luce nulla architectura est', Baesa (Alberto Campo Baeza), onda bi došli do zaključka da nema arhitekture koja je moguća bez (prirodne) svijetlosti.

Kako povezujete duhovna poimanja svetlosti, vernika i ovog objekta?

`Bog je stvoritelj svijetlosti I poziva vjerenike da izađu iz tame u Njegovu božanstvenu svjetlost` odlomak je iz Biblije.

Gledajući iz ove perspektive, svijetlost koja dolazi odozgo kreira posebnu duhovnu vezu vjernika sa Bogom. S druge strane sunčevi zraci koji prolaze kroz krovni otvor I odražavaju na metalne strukturalne elemente u obliku krsta, ostavljaju impresiju `Božanskog svijetla` I daju ovim elementima I duhovnu ulogu osim one strukturalne, a vjernicima prenosi božansku poruku.

Na koji način ste verovali da će VELUX proizvodi doprineti širenju prave poruke, a i funkcionalnosti same crkve?

Unos prirodnog svijetla u objekat crkve je ključan za naš koncept, I nama je bio potreban proizvod koji će nam dati mogućnost dobrog ventilisanja , garantujući maksimalnu zaštitu od atmosferskih voda. Birali smo VELUX proizvode jer su se pokazali odavno kao siguran partner u arhitekturi.

Zašto ste se odlučili za VELUX prozore i kakav efekat ste hteli da postignete?

Osim profesionalne VELUX ekipe i njihovog dugogodisnjeg iskustva sa krovnim prozorima, VELUX prozori su ispunili naše arhitektonske zahtjeve za što većom prirodnom svetlosću, sa njihovim elegantnim profilima koji su našem projektu dodali na vrijednosti.

Koliko ste zadovoljni rezultatima?

Sa dosadašnjim iskustvom smo prezadovoljni I željno isčekujemo završetak radova, ujedno sa reakcijama vjernika .

Da li mislite da će ovakav rad i priprema doprineti širenju vidika kod kolega iz drugih biroa ili kao inspiracija?

Nadamo se da da, iako je naš glavni cilj bio da našim arhitektonskim intervecijama prvenstveno zajednici dajemo dobar primjer , kao i da nadahnjujemo nove generacije da se pokažu pažljiviji u odnosu na naslijeđe I prošlost imajući u vidu benefite koje nam donose inovacije iz budućnosti.


17.08.2020. Gradnja


# Kreativ studio # krovni prozor # velux

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!