Uzrok nastanka vlage i kondenzacije u zgradama
Vlaga i kondenzacija u zatvorenom prostoru se najčešće javljaju kod loše izolovanih prostora koji se ne provjetravaju često. Vlaga se u zatvorenom prostoru formira kroz svakodnevne kućne aktivnosti kao što su: kuvanje, pranje i sušenje odjeće itd. Veliki izvor vlage je i ljudsko disanje. Smatra se da čovjek generiše 200 mililitara vodene pare po satu dok je budan, a 20 mililitara po satu dok spava.
Mjera vlažnosti vazduha je relativna vlažnost (RH) koja pokazuje koliki je odnos vodene pare koja se nalazi u vazduhu i maksimalne vodene pare koja se može sadržati u vazduhu. Na primjer, vlažnost vazduha 30% znači da vazduh sadrži 30 % vodene pare u odnosu na maksimum koji može sadržati. Što je temperatura vazduha veća to je veća i maksimalna količina vodene pare koju može sadržati.
Visoka vlažnost vazduha u zatvorenom prostoru stvara pogodnu sredinu za razvijanje gljivica i bakterija koje mogu izazvati respiratorne probleme i alergijske reakcije. Prisustvo vlage tokom dužeg perioda će u zatvorenom prostoru izazvati neprijatan miris koji je izazvan razvijanjem gljivica. Vlaga takođe dovodi do kondenzacije koja se najčešće javlja na prozorima, zidovima i plafonima.
Kondenzacija se javlja kada topao i vlažan vazduh dođe u dodir sa značajnom hladnijom površinom kao što je na primjer prozorsko staklo. Pri ovom kontaktu temperatura vazduha naglo opada, a sa time i njegova sposobnost da sadrži vlagu pa se ona formira na hladnoj površini. Kondenzacija se najčešće javlja na prozorima jer su oni najhladniji ali se može javiti i na svim ostalim površinama ukoliko su dovoljno hladne. Najčešće se javlja kod zgrada koje su loše izolovane.
Kondenzacija se može spriječiti na dva načina, smanjenjem vlažnosti vazduha u zatvorenom prostoru i boljom izolacijom objekta kako fasadni zidovi ne bi bili hladni. Vlažnost vazduha se može kontrolisati ugradnjom usisnih ventilatora kako se to radi u kupatilima i kuhinjama, pasivnom ventilacijom koja se postiže otvaranjem prozora ili povećanjem temperature unutrašnjeg prostora putem efikasne izolacije. Najefektniji način uklanjanja vlage iz zatvorenog prostora je jednostavno otvaranje prozora i prirodna ventilacija. Smatra se da samo 15 minuta otvaranja prozora tokom dana može značajno smanjiti vlažnost vazduha u prostoriji.
Kako nastaje vlaga u potkrovlju i kako je se riješiti
Kako spriječiti pojavu vlage nakon ugradnje novih prozora
Kako ukloniti fleke od vlage sa zidova i plafona
Šta je kapilarna vlaga u zidovima i kako je izbjeći
24.08.2020. Gradnja
# kondenzacija # vlaga