Vodič za izbor materijala za balkonske ograde


Primarna funkcija balkonske ograde je zaštita od pada. Ona treba da bude tako projektovana da spriječi moguće nezgode. Ograda ne bi trebala biti niža od 90 centimetara. Ukoliko ograda sadrži otvore, kada na primjer imamo vertikalne elemente sa šupljinama između, onda te šupljine ne bi trebale biti šire od 12 centimetara. Ovaj uslov postoji da bi onemogućio bebe da se provuku kroz otvor. Takođe se ne preporučuje projektovanje ograde sa horizontalnim elementima koji mogu služiti djeci kao stube. Pored primarne funkcije bezbjednosti, ograde moraju ispuniti i estetske uslove koji će zavisiti od samog dizajna kao i vrste i kvaliteta materijala. U nastavku opisujemo staklo, čelik, drvo i platno kao materijale koji se koriste za izradu ograde. 

Staklo


Od svih materijala koji se koriste za izradu ograda staklo je najvjerovatnije materijal sa kojim ostavljamo najupečatljiviji utisak. Osnovna karakteristika staklene ograde je njena providnost. Staklena ograda je elegantna, sastoji se od elegantnih nosećih elemenata i panela od stakla. Staklo je otporno na uslove spoljašnje sredine (kiša, sunce, snijeg...) pa ga to čini lakim za održavanje. Staklo se može čistiti sa običnom vodom i skoro da ne postoji mrlja koja se ne može jednostavno skinuti. Sa minimalnim održavanjem staklena ograda će uvijek izgledati moderno. Za nekoga providnost staklene ograde predstavlja nedostatak privatnosti i nešto što nije poželjno. U ovakvim slučajevima se koriste stakla koja su djelimično prozirna ili potpuno neprozirna. 

Čelik


Čelik je čvrst i trajan materijal. Sa čelikom se mogu praviti ograde različitih oblika što ga čini veoma poželjnim materijalom za ovu upotrebu. Sa čelikom se mogu praviti veoma jednostavne ograde koje se sastoje od dva ili tri tipa profila koji se kombinuju po dužini. Isto tako se sa čelikom mogu praviti veoma komplikovani i zahtjevni oblici, sve u zavisnosti od potreba. Čelični elementi se mogu spajati varenjem ili korišćenjem zavrtnjeva. Jedna od mana čelika je njegova podložnost koroziji. Ukoliko ne koristite skupi nerđajući čelik, onda čeličnu ogradu morate redovno tretirati zaštitnim premazima. U suprotnom će vaša ograda nakon par godina biti zarđala i neugledna. 

Drvo


Drvo je materijal koji se takođe često koristi za izradu balkonskih ograda. Ono se uglavnom koristi za izradu balkona vikendica ili kuća. Međutim, ne postoji jasno pravilo jer se površina drveta može tako obraditi da izgleda veoma moderno i može se koristiti i na gradskim kućama pa čak i zgradama. Jedna od prednosti drveta je to što je drvo prirodno „topao“ materijal i usljed veoma niskih temperatura ne moramo brinuti ukoliko nam koža dođe u kontakt sa ogradom. Ogradu od drveta je relativno lako napraviti, mnogo lakše nego ogradu od stakla ili čelika. Jedan od nedostataka drveta je njegova manja čvrstoća od čelika pa elementi ograde moraju biti malo većih dimenzija da bi se postigla zadovoljavajuća stabilnost ograde. Moguće je čak kombinovati čelik i drvo da bi iskoritili prednosti oba materijala, a zaobišli njihove mane. Drvo je potrebno redovno održavati tj. premazivati svake godine zaštitnim premazima da bi ga očuvali. 


Platno


Platno može biti napravljeno od prirodnih ili vještačkih vlakana i kod ograde se koristi kao sekundarna obloga. Primarna konstrukcija može biti napravljena od čelika ili drveta, a platnom se ispunjava prostor između nosećih elemenata. Platno je lak materijal koji je veoma lako namontirati. Moguće ga je namontirati na postojeću ogradu i tako joj pružiti sasvim nov izgled. Postoje specijalne vrste platna koje pružaju privatnost, a u isto vrijeme omogućavaju propuštanje vazduha. 

Crta Pročitajte još

  Prednosti INOX ograde i njeno održavanje



09.09.2020. Gradnja


# balkonska ograda # čelik # drvo

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!