Kako ukloniti fleke od vlage sa zidova i plafona

Fleke od vlage su nešto što je teško podnositi u dužem vremenskom periodu jer kvare izgled kompletne prostorije. Izvor fleka može biti voda koja prodre iz spoljašnjosti kapilarnim putem, prodiranje vode iz susjednog stana ili oštećene instalacije koje puštaju vodu. Šta god da je razlog, ključno je naći ga i riješiti. Brisanje fleka običnom krpom ili jednostavno nanošenje boje nije rješenje već je potrebno preuzeti par koraka da bi se riješili ove pojave. 

Uklanjanje mineralnih naslaga

Fleke od vlage su veoma nezgodne jer za sobom ostavljaju mineralne naslage koje su suve, bezbojne i imaju neprijatan miris. Da bi se trajno riješili fleke potrebno je prvo ostrugati ove mineralne naslage. Ovo možete odraditi najobičnijom špatlom. 

Nanošenje sintetičkog osnovnog premaza na bazi smole

Da bi se u potpunosti oslobodili fleke od vlage i spriječili njeno dalje širenje nije dovoljno samo nanijeti završnu boju za zidove. Ako uradimo ovo fleka će se posle nekog vremena opet pojaviti. Sintetički osnovni premaz na bazi smole će doprinijeti da naše rješenje bude dugotrajno zbog toga što on zaptiva poroznu strukturu zida i sprječava vlagu da prodre na površinu. Dodatno osnovni premaz kreira stabilnu vezu između površine zida i završne boje. Nanošenje osnovnog premaza možete odraditi sa odgovarajućom četkom. 

Nanošenje glet mase

Kada se osnovni premaz osuši potrebno je nanijeti glet masu koja će izravnjati površinu zida. Ovo je potrebno zog toga što smo prethodnim struganjam napravili zid neravnim. Glet se na zid nanosi širokom špatlom. Nanošenje glet mase bi trebalo odraditi pokretima odozdo prema gore i blagim pritiskom na zid da bi se glet masa što ravnomjernije nanijela. Nakon što se glet masa osuši potrebno je ošmirglati površinu da bi ona bila potpuno glatka prije nanošenja završne boje

Nanošenje završne boje

Poslednji korak saniranja fleke je nanošenje završne boje. Za razliku od osnovnog premaza, završna boja se nanosi valjkom da bi se dobili što bolji rezultati. Potrebno je nanijeti dva sloja završne boje da bi dobili zadovoljavajuće rezultate. Nakon nanošenja drugog sloja završne boje u potpunosti ste sanirali fleku i možete uživati u vašem osvježenom prostoru. 

Crta Pročitajte još

  Šta je kapilarna vlaga u zidovima i kako je izbjeći

  Kako spriječiti pojavu vlage nakon ugradnje novih prozora

  Uzrok nastanka vlage i kondenzacije u zgradama

  Kako nastaje vlaga u potkrovlju i kako je se riješiti



14.09.2020. Gradnja


# boja # fleke # vlaga

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!