Kako nastaje vlaga u potkrovlju i kako je se riješiti

Pojava vlage u potkrovlju može imati višestruke neželjene posljedice. Ukoliko se vlaga zadrži duže vremena može izazvati pojavu tamnih fleka koje osim lošeg izgleda imaju i neprijatan miris. Vlaga takođe nije dobra jer izaziva stvaranje buđi čije spore utiču loše na osobe koje imaju problema sa respiratornim bolestima. Ukoliko vlaga dođe u kontakt sa izolacionim materijalom potkrovlja dovodi do degradiranje njegovih fizičko-mehaničkih karakteristika što smanjuje zvučno-izolacionu i termičku zaštitu. 

Kako vlaga dospijeva u potkrovlje

Vlaga se najčešće javlja tokom hladnih zimskih mjeseci kada se kuće i stanovi najmanje provjetravaju. Usljed dnevnih kućnih aktivnosti kao što su kuvanje ili pranje i sušenje veša se oslobađa velika količina vlage. Takav vlažni i topao vazduh se veoma brzo kreće ka gornjem dijelu kuće i dolazi u kontakt sa hladnim potkrovljem kada dolazi do kondenzacije i pojave vlage. Današnje moderne kuće i stanovi su osjetljivije na pojavu vlage nego što je to bio slučaj ranije. Razlog je to što su današnje kuće, zbog energetske efikasnosti, dobro zaptivene i ne dolazi do cirkulacije vazduha ukoliko se kuća ne provjetrava. Ranije tehnologija građenja nije bila baš razvijena pa je usled nesavršenosti i slabijeg kvaliteta gradnje dolazilo do strujanja vazduha čak i kada je kuća zatvorena. Ovo svakako nije energetski efikasno ali je bilo pogodno za borbu protiv pojave vlage. 

Da li vlaga može dospjeti iz temelja?

Vjerovali ili ne, vlaga može dospjeti iz temelja u potkrovlje. Voda se kapilarnim putem može „popeti“ iz temelja u zidove kuće. Usljed djelovanja toplote ona isparava unutar kuće i taj vazduh na već objašnjen način dolazi do potkrovlja gdje izaziva pojavu vlage. Čak iako voda ispari iz zidova na prvom spratu ona može doći do potkrovlja raznim putevima: kroz otvore u plafonima, pukotinama ili vertikalnim komunikacijama. 

Kako sanirati vlažno potkrovlje

Kao što je već rečeno, postojanje vlage u potkrovlju će najčešće dovesti do degradacije fizičko-mehaničkih karakteristika izolacionog materijala ili gipsanih ploča koje su najčešća unutrašnja obrada potkrovlja. Da bi sanirali mjesta koja su vlažna moramo ukloniti sav materijal koji je zahvaćen vlagom. Nakon toga treba dobro provjetriti potkrovlje, a po potrebi možemo koristiti i ventilatore da bi se oslobodili viška vlage. Tek onda možemo ponovo postaviti izolaciju i završne ploče. 

Kako spriječiti pojavu vlage u potkrovlju

Vjerovatno najefikasniji način za sprječavanje vlage u potkrovlju je redovno provjetravanje. Osim ovoga je poželjno postaviti parnu branu koja se postavlja između izolacije i završne ploče prema unutrašnjosti objekta. Parna brana sprječava paru iz unutrašnjosti objekta da dopre do izolacije i naruši njenu efikasnost. Pravilno postavljani oluci takođe mogu biti jedan od faktora koji utiče na smanjenje mogućnosti pojave vlage. Oni smanjuju količinu vlage koja dopire do spoljašnjih zidova i temelja. 

Crta Pročitajte još

  Kako ukloniti fleke od vlage sa zidova i plafona

  Kako spriječiti pojavu vlage nakon ugradnje novih prozora

  Uzrok nastanka vlage i kondenzacije u zgradama

  Šta je kapilarna vlaga u zidovima i kako je izbjeći



14.10.2020. Gradnja


# izolacija # kondenzacija # potkrovlje # vlaga

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!