Šta je francuska drenaža i kako se izvodi

Ukoliko imate problema sa nekim mjestom u dvorištu gdje se uvijek skuplja voda ili vam voda nalazi put do podruma, francuska drenaža je nešto što vam može pomoći. Ona nije ništa drugo nego kanal sa perforiranom drenažnom cijevi ispunjen krupnozrnim agregatom, a služi za odvodnju vode nastale usljed padavina.

Kada je potrebna francuska drenaža


Ukoliko vam se na nekom mjestu u dvorištu uvijek sakuplja voda nakon velikih padavina, francuska drenaža može biti rješenje takvog problema. Sa njom se voda sa tog mjesta može preusmjeriti ka odgovarajućem mjestu. Čest je slučaj da se voda skuplja uz kuću i penetrira unutar podruma ili se penje kapilarnim putem uz fasadne zidove. Ovo se može spriječiti izvođenjem francuske drenaže uz objekat i usmjeravanjem vode dalje od njega.  

O čemu voditi računa pri planiranju francuske drenaže


Francuska drenaža može biti veoma korisna međutim o nekim stvarima treba povesti računa. Uglavnom je francuska drenaža potrebna kod starijih objekata kod kojih temelji nisu tako duboki. Ukoliko planiramo francusku drenažu uz fasadni zid objekta treba voditi računa da ne narušimo stabilnost temelja koji mogu biti veoma plitki kod starijih objekata. Ukoliko je u ovom slučaju dno drenaže dublje od dna temelja to znači da smo iskopali kompaktno tlo i mijenjamo ga drenažnim materijalom koje nema dobru nosivost. Ovo može dovesti do slijeganja temelja i poremećaja stabilnosti cjelokupnog objekta. Zbog ovoga je uvijek bolje izvršiti probno kopanje na jednom mjestu da bi se provjerilo na kojoj su dubini temelji. Ukoliko se otkrije da su temelji plitki,onda je uvijek bolje planirati drenažni kanal koji je udaljen jedan metar od objekta. 

Kako se pravi francuska drenaža


Postoji dva načina izvođenja francuske drenaže. Tradicionalan način podrazumijeva kopanje kanala koji se ispunjava krupnim agregatom i služi kao prirodna drenaža. Moderniji način pravljenja drenaže podrazumijeva dodavanje perforirane drenažne cijevi i geotekstila. Geoteksil se postavlja u iskopan kanal, u koji se polaže perforirana cijev i zasipa se agregatom. Geotektil služi da ne dozvoli zemlji i sitnijim čestica da prodru u agregat i perforiranu cijev. Dodatkom perforirane cijevi se dodatno ubrzava odvod vode jer joj se omogućava nesmetano kretanje. Širina drenaže bi trebala biti 30-40 cm mada to sve zavisi od količine vode koju treba da odvodi.


Korak 1


Isplanirajte gdje želite da usmjerite vodu, provjerite dubinu temelja objekta i odredite dužinu drenaže. 


Korak 2


Kopanje kanala za drenažu. Ukoliko tlo nije stjenovito kanal možete iskopati ručno koristeći krampu i lopatu. Strane drenaže bi trebale biti pod uglom od 45% mada ukoliko je tlo tvrđe mogu biti i pod većim uglom. Ugao je potreban da bi se spriječilo obrušavanje strana kanala. Nagib kanala mora biti minimum 1% u suprotnom neće odovoditi vodu.


Korak 3


Postavljanje geotekstila u kanal. Geotekstil nije obavezan ali čini drenažu mnogo efikasnijom jer onemogućava ulazak sitnih čestica koje bi se vremenom taložile i usporavale protok vode.

Korak 4


Posipanje prvog sloja agregata. Prvi sloj agregata bi trebao ići do jedne trećine visine kanala. Idealna veličina zrna agregata je od 10-20mm.


Korak 5


Postavljanje drenažne cijevi koja bi treala biti minimalnog prečnika 100mm. Drenažne cijevi su uglavnom od PVC materijala i imaju peforacije po čitavom obimu.


Korak 6


Nasipanje drugog sloja agregata kojim se kanal puni do vrha. Nakog ovoga je potrebno geotekstil obaviti oko gornjeg sloja agregata da bi se spriječilo taloženje sitnih čestica sa gornje strane.


Korak 7


Kamufliranje drenaže nasipanjem zemlje ili nekog drugog materijala

Crta Pročitajte još

  Šta su drenažni igla filteri i kako se primjenjuju



04.11.2020. Gradnja


# drenaža # drenažna cijev # fasadni zidovi # geotekstil # temelj # uradi sam

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!