Tipovi ventilacije u tunelima

Sa porastom broja automobila koji se kreću drumovima javlja se sve veća potreba za odgovarajućom ventilacijom u tunelima. Uloga ventilacije je da odvodi štetne izduvne gasove kako bi se u tunelu obezbijedilo nesmetano disanje i omogućila dobra vidljivost. Izduvni gasovi sadrže ugljen monoksid, ugljen dioksid, sumpor dioksid i ostale gasove koji su štetni po zdravlje ljudi. Ovaj problem je najviše izražen kod podzemnih metro stanica gdje svakodnevno cirkuliše veliki broj ljudi. 

Foto: theconstructor.org

Prirodna ventilacija tunela


Ukoliko tunel nije previše dugačak prirodna ventilacija može biti zadovoljavajuća. Efikasnost prirodne ventilacije zavisi od lokacije i položaja tunela, razlike u pritiscima između ulaza i izlaza, temperature itd. Iz bezbjednosnih razloga, prirodna ventilacija se ne bi trebala koristiti kod tunela dužih od nekoliko stotina metara

Mehanička ventilacija tunela


Kod dužih tunela kod kojih prirodna ventilacija nije dovoljna potrebno je odraditi mehaničku ventilaciju koja može biti podužnog tipa, polu-poprečnog tipa i poprečnog tipa. 

Podužna ventilacija tunela

Podužna ventilacija tunela

Kod ovog tipa ventilacije tunelska cijev se koristi i za dovod svježeg vazduha i za odvod zagađenog. Ona se postiže postavljanjem mlaznih ventilatora po dužini tunela koji tjeraju vazduh u jednom pravcu. Ovaj vid ventilacije se najčešće koristi u praksi jer je najekonomičniji vid mehaničke ventilacije koji ne zahtijeva dodatne građevinske radove osim postavljanja ventilatora. Ovaj tip ventilacije ima i svoja ograničenja pa ne može biti efikasan za tunele koji su dugački više od 2000 metara. 

Polu-poprečna ventilacija temelja

Polu-poprečna ventilacija tunela

Kod popu-poprečne ventilacije svjež vazduh se dovodi posebnim otvorima, a zagađeni vazduh se skuplja u gornjoj polovini poprečnog presjeka i odvodi tunelom. Ovaj način ventilacije se primjenjuje kod tunela gdje postoji pojačana opasnost od tunelskih saobraćajnih nezgoda i pojave požara. U slučaju pojave požara dim se izvlači ili posebnim usisnim ventilatorima ili se ventilatorima koji dovode svjež vazduh promijeni pravac djelovanja pa oni počnu usisavati dim iz tunela. 

Poprečna ventilacija tunela

Poprečna ventilacija tunela

Poprečna ventilacija se koristi kod dugačkih tunela. Karakteriše je to što postoje posebni kanali za dovod svježeg vazduha i za odvod zagađenog vazduha. Svjež vazduh se dovodi sa jedne ili obje strane iznad kolovoza, a zagađeni vazduh se odvodi kanalima u gornjem dijelu tunela. Ovaj sistem ventilacije je najefikasniji i stoga najskuplji jer zahtijeva dodatne radove i opremu. 


11.11.2020. Gradnja


# tunel # ventilacija tunela # ventilator

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!