Šta je unakrsna ventilacija i kako se ostvaruje

Unakrsna ventilacija predstavlja pasivan i prirodan metod hlađenja objekta tokom ljetnjih mjeseci. Objekat se hladi omogućavanjem strujanja vjetra kroz objekat čime se spušta temperatura bez utroška energije. Da bi se omogućila unakrsna ventilacija dovoljno je omogućiti vjetru da uđe kroz otvor na jednom kraju objekta i omogućiti mu izlaz na suprotnim krajevima objekta.


Hlađenje objekta se ostvaruje omogućivanjem svježijem vazduhu da uđe u objekat i da potisne topliji vazduh koji se nalazi unutar objekta ka vani. Na ovaj način se obezbjeđuje prirodna cirkulacija vazduha koja osim što smanjuje temperaturu omogućava i poboljšanje kvaliteta vazduha u zatvorenom prostoru. Princip unakrsne ventilacije djeluje jednostavno ali postoji nekoliko detalja na koje treba obratiti pažnju prilikom projektovanja objekta. 

Veličina i orjentacija objekta

Objekti sa uskom osnovom generalno imaju bolje uslove za obezbjeđivanje unakrsne ventilacije. Ukoliko je osnova objekta velika i približno kvadratne osnove, može biti izazovno omogućiti vjetru da struji kroz objekat. Orjentacija objekta je takođe od velikog značaja za obezbjeđivanje unakrsne ventilacije. Da bismo pravilno orjentisali objekat potrebno je znati pravac dominantnog vjetra tokom ljetnjih mjeseci. Ukoliko je moguće, trebalo bi pozicionirati objekat tako da mu kraća strana bude u pravcu strujanja dominantnog ljetnjeg vjetra. U ovom slučaju će efekat unakrsne ventilacije biti maksimalan. 

Pozicija i broj otvora

Da bi se omogućila unakrsna ventilacija potrebno je obezbijediti minimum dva otvora (prozor, klizna vrata...) na susjednim ili naspramnim stranama objekta. Kroz jedan prozor bi vjetar trebao ulaziti, a drugi služi za izlazak vjetra. Osim pozicije otvora bitna je i njihova površina. Prema nekim standardima se smatra da bi površina otvora trebala biti makar 15% od površine prostorije kojoj pripadaju. 

Lokacija objekta

Čak iako se ispoštuju svi principi projektovanja unakrsne ventilacije ne mora da znači da ćebiti ostvarena. Razlog za ovo može biti nedostatak vjetra na datoj lokaciji. Ukoliko se objekat nalazi na lokaciji gdje je okružen visokim objektima koji ga zaklanjaju od vjetra ili je okružen šumom to uveliko može smanjiti intenzitet i dostupnost vjetra. 

Crta Pročitajte još

  Vjetrohvati, prirodna ventilacija drevnih civilizacija

  Koliko je bitna pravilna ventilacija komercijalnih zgrada

  Koliko je bitna pravilna ventilacija komercijalnih zgrada

  Arhitektura „divljaka”



16.11.2020. Gradnja


# cirkulacija vazduha # energetska efikasnost # pasivna kuća # unakrsna ventilacija

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!