Šta su zidovi zavjese i kako se dijele


Zid zavjesa je tanak zid, najčešće napravljen od aluminijumske potkonstrukcije sa ispunom od staklenih, kamenih, metalnih ili kompozitnih panela. Zid zavjesa se fiksira za objekat preko međuspratne konstrukcije i ne nosi spratna opterećenja. Najčešće se projektuje samo na uticaje vjetra i gravitacionog opterećenje od sopstvene težine koje prenosi na objekat. Upotreba zida zavjese je počela nakon Drugog svjetskog rata kada je aluminijum kao materijal postao dostupan širokim masama, a ne samo za vojnu upotrebu. Postoji nekoliko vrsta zida zavjese koje će detaljnije biti opisane u nastavku. 

Ramovski sistem


Zid zavjese po principu ramovskog sistema se sastoji najčešće od aluminijumskih nosača koji su pripremljeni u fabrici, iskidani po mjeri i dopremljeni da budu montirani na samom gradilištu. Vertikalni elementi se distancerima fiksiraju za međuspratne konstrukcije, a horizontalni elementi se postavljaju između njih. Najčešće je veza vertikalnih i horizontalnih nosača fabrički određena. Na ovaj način, vertikalni i horizontalni elementi formiraju pravougaone ili kvadratne forme u koje se montiraju paneli. Paneli su pretežno stakleni mada mogu biti metalni, kameni ili čak kombinacija ovih materijala. Prednost ramovskog sistema zida zavjese je to što je prilično ekonomična verzija zida zavjese zbog svoje jednostavnosti. Sa druge strane zahtijevaju dosta radne snage na licu mjesta što može poništiti prethodno napravljene uštede. 

Uniformi sistem


Uniformni sistem se sastoji od serije zidnih panela koji su visoki koliko i sprat na koji se montiraju, a širine su najčešće od 1.2m do 1.5m. Paneli su napravljeni tako da se na licu mjesta lako motiraju i povezuju jedni sa drugima. Paneli su na krajevima muško/žensko profilisani da bi se jednostavno montirali bez ikakvog dodatnog rada. Za međuspratnu konstrukciju su pričvršćeni distancerima koji se fiksiraju prije njihove ugradnje. Paneli se prave u fabrikama po tačno određenim mjerama u kontrolisanim uslovima što poboljšava kvalitet gotovog proizvoda. Zbog ovoga je cijena panela prilično visoka ali se može uštedjeti na brzini ugradnje i manjoj potrebi za radnom snagom. 

Sistem sa tačkastim oslanjanjem


Kao što samo ime kaže, ovaj sistem karakteriše tačkasto fiksiranje zida zavjese za konstrukciju objekta. Ovakav zid zavjesa se sastoji od staklenih panela koji su vezani direktno za potkonstrukciju preko nosača od nerđajućeg čelika. Nosači se postavljaju na mjestima gdje se stakleni paneli susrijeću, na ivicama ili ćoškovima. 

Strukturalni sistem


Strukturalni sistem karakteriše to što su stakleni paneli integralni dio aluminijumske konstrukcije. Oni su preko distancera ili zaptivne mase vezani sa aluminijskom potkonstrukcijom. Fleksibilnost distancera i zaptivne mase omogućavaju staklenim panelima da izdrže sile pritiska, zatezanja, savijanja i sile nastale usljed termičkih promjena. Postoje dvije vrste strukturalnog sistema:


  • Strukturalni sistem kod koga su stakleni paneli vezani za aluminijumsku potkonstrukciju preko dvije strane, horizontalne ili vertikalne. Kod ovog sistema se paneli fiksiraju najčešće na licu mjesta;


  • Strukturalni sistem kod koga je panel vezan za aluminijumsku potkonstrukciju preko sve četiri strane. Kod ovog sistema paneli se fiksiraju u fabrici. 


Faktori koji utiču na izbor tipa zida zavjese


Zid zavjesa mora biti pravilno isprojektovan da bi zadovoljio sve strandarde koji se tiču stabilnosti, nosivosti, energetske efikasnosti i estetike. Zidovi zavjese su estetski upečatljivi i najčešće estetski zahtjevi utiču na izbor tipa zida zavjese. Kada se koristi ramovski sistem, elementi potkonstrukcije su vidljivi od spolja što nije uvijek poželjno. Odabirom sistema sa tačkastim oslanjanjem dobijamo veoma elegantnu staklenu fasadu kod koje elementi konstrukcije nisu vidljivi spolja. Dok se odabirom uniformnog sistema dobija modularni izgled fasade.


Osim estetike potrebno je zadovoljiti i određene standarde koji se tiču energetske efikasnosti i komfora. U odnosu na ovo se biraju paneli sa odgovarajućom transmisijom solarne toplote, refleksijom i stepenom propuštanja sunčeve svjetlosti. Zidu zavjese se mogu dodati i komponente koje štite od sunca, brisoleji, roletne, škure itd. 


O čemu treba voditi računa prilikom projektovanja zida zavjese


Ono što je veoma bitno kod zida zavjese je obezbijediti zaptivenost objekta. Zbog ovoga je potrebno posvetiti veliku pažnju detaljima spojeva, kako u procesu projektovanja tako i tokom izvođenja. Prilikom projektovanja je potrebno obratiti pažnju na sljedeće stavke:


  • Visina zgrade i površina fasadnih zidova
  • Spratna visina
  • Veličina panela za transport
  • Pristup mašina za dizanje gradilištu
  • Postojanje skladišta na gradilištu 
Crta Pročitajte još

  Aluminijum u gradjevinarstvu

  Prednosti stakla kao gradjevinskog materijala

  Princip funkcionisanje niskoemisionog stakla

  Razlika izmedju običnog i kaljenog stakla



02.12.2020. Gradnja


# fasada # fasadni paneli # staklo # zid zavjesa

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!